در حال بارگذاری ...
 • افزایش ۸۱ درصدی صادرات به کشورهای عضو اکو

  دو میلیون و ۴۲۸ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در نیمه نخست امسال از اعضای سازمان اکو خریداری شد که از لحاظ وزنی با کاهش ۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده ولی از لحاظ ارزش رشد ۳۴ درصدی در معاملات داشته است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، سخنگوی گمرک گفت : در نیمه نخست سال جاری ، تجارت کشورمان با اعضای سازمان همکاری های اقتصادی" اکو" ، ۱۵ میلیون و ۳۰۷ هزار تن کالا به ارزش هفت میلیارد و ۲۵۵ میلیون دلار بود که رشد ۶۷ درصدی در وزن و ۶۰ درصدی در ارزش کالای تبادل شده را نسبت به مدت مشابه شاهد بودیم .

  سید روح اله لطیفی اظهار داشت : از مجموع ۱۵ میلیون و ۳۰۶ هزار و ۹۱۶ تن کالای تبادل شده ، ۱۲ میلیون و ۸۷۸ هزار و ۸۳۹ تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۵۵۵ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۴۷۲ دلار ، سهم صادرات کشورمان به اکو بود و دو میلیون و ۴۲۸ هزار و ۷۸ تن به ارزش دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون و ۱۰۶ هزار و ۹۲۹ دلار نیز سهم واردات از ۹ کشور عضو "اکو" به ایران بوده است .

  لطیفی افزود : صادرات کشورمان به اعضای" اکو" بیش از پنج برابر واردات از لحاظ وزنی و نزدیک به ۱.۷ برابر از لحاظ ارزش است و تراز تجاری کشورمان با اعضای" اکو" در نیمه نخست امسال ، مثبت یک میلیارد و ۸۵۵ میلیون دلار بوده است و صادرات به اکو در این مدت نسبت به مدت مشابه ۹۸ درصد از لحاظ وزن و ۸۱ درصد از لحاظ ارزش رشد داشته است .

  وی درخصوص میزان صادرات به اعضای اکو توضیح داد: ترکیه با هفت میلیون و ۲۱۴ هزار تن خرید کالا از ایران به ارزش دو میلیارد و ۳۰۸ میلیون دلار و رشد ۳۹۶ درصدی در وزن و ۲۴۷ درصدی در ارزش در رتبه نخست، افغانستان با خرید دو میلیون و ۵۱۶ هزار تن به ارزش ۹۹۹ میلیون دلار و کاهش ۲۵ درصدی در وزن و ۱۰ درصدی در ارزش در جایگاه دوم ، پاکستان با خرید یک میلیون و ۳۶۱ هزار تن کالا به ارزش 544میلیون دلار و رشد ۴۱ درصدی در وزن و ۳۹ درصدی در ارزش در جایگاه سوم ، ازبکستان با خرید ۴۱۱ هزار تن کالا به ارزش ۲۱۷ میلیون دلار و رشد ۴۳۸ درصدی در وزن و ۳۲۸ درصدی در ارزش در جایگاه چهارم و آذربایجان با خرید ۳۸۹ هزار تن کالا به ارزش ۲۱۲ میلیون دلار و رشد ۲۲ درصدی در وزن و ۱۸ درصدی در ارزش در جایگاه پنجم قرار دارند .

  سخنگوی گمرک افزود : ترکمنستان با خرید ۷۰۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۴۵ میلیون دلار و رشد ۲۱۷ درصدی در وزن و ۱۹۳ درصدی در ارزش ، قزاقستان با ۲۳۷ هزار تن به ارزش ۸۰ میلیون دلار و رشد ۱۰۲ درصدی در وزن و ۳۰ درصدی در ارزش ، قرقیزستان باخرید ۲۰ هزارتن کالا به ارزش ۳۳ میلیون دلار و رشد ۳۴۹ درصدی در وزن و ۲۶۱ درصدی در ارزش و تاجیکستان با خرید ۲۲ هزار تن کالا به ارزش ۱۷ میلیون دلار و رشد ۱۵۷ درصدی در وزن و ۱۴۳ درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل در رتبه های بعدی مقاصد خرید کالای ایرانی در اعضای کشورهای سازمان همکاری اقتصادی" اکو" قرار دارند .

  دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص میزان واردات از "اکو" گفت : دو میلیون و ۴۲۸ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در نیمه نخست امسال از اعضای سازمان" اکو" خریداری شد که از لحاظ وزنی با کاهش ۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده ولی از لحاظ ارزش رشد ۳۴ درصدی در معاملات داشته است .

  وی افزود : ترکیه با دو میلیون و ۱۱۸ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۴۳۵ میلیون دلار ۸۷ درصد وزن و ۹۰ درصد ارزش واردات کشورمان از ۹ کشور اکو را به خود اختصاص داده که نسبت به مدت مشابه کاهش ۱۳ درصدی در وزن کالاهای معامله شده با ایران و رشد ۳۳ درصدی در ارزش داشته است .

  سخنگوی گمرک گفت : بعد از ترکیه ، پاکستان با ۱۱۰ میلیون دلار و رشد ۱۳ درصدی ، ازبکستان با ۶۶.۵ میلیون دلار و رشد ۵۴ درصدی ، قزاقستان با ۳۲ میلیون دلار و رشد ۴۹ درصدی ، آذربایجان با ۲۲.۷ میلیون دلار و رشد ۱۰۱ درصدی ، ترکمنستان با ۲۱.۵ میلیون دلار و رشد ۲۸۹ درصدی ، افغانستان با ۶.۴ میلیون دلار و رشد ۴۱۶ درصدی ، تاجیکستان با ۴.۷ میلیون دلار و رشد ۱۶ درصدی و قرقیزستان با ۱.۴ میلیون دلار و کاهش ۵۱ درصدی در معامله با ایران در رتبه های بعدی قرار دارند .
  مطالب مرتبط

  تجارت ایران با اکو نسبت به هفت ماهه نخست سال ۹۹ از لحاظ وزن ۴۳ درصد و از لحاظ ارزش ۴۸.۵ درصد افزایش یافته و نسبت به هفت ماه نخست سال ۹۸ یعنی قبل از فراگیری کرونا و محدودیت های ناشی از آن ، از لحاظ وزنی ۲ درصد کاهش و از لحاظ ارزش بیش از ۶ درصد رشد داشته است .

  |

  رشد صادرات کشورمان در ۶ ماهه امسال به کشورهای جهان به ویژه همسایگان ، سازمان اکو ، اوراسیا ، شانگهای و... با همت تولید کنندگان ، مسئولان ، تجار و صادر کنندگان همزمان با کاهش محدودیت های کرونایی جای تقدیر و تشکر دارد که در جنگ اقتصادی نظام سلطه به عنوان سربازان غیور ملت ایران در ...

  |

  بر اساس تصمیمات اخذ شده توسط دو کشور ، کالاهای صادراتی از "اینچه برون" با کامیون وارد خاک کشور مقابل شده و محموله ها در گمرک ترکمنستان ، توسط کامیون های ترکمن به مقاصد نهایی حمل خواهند شد .

  |

  صادرات کشور در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه امسال با رشد ۱۰۳ درصدی در وزن و ۲۵ درصدی در ارزش همراه بوده است .

  |

  این محدودیت شامل همه مرزهای هوایی و زمینی عراق با همه کشورها است .

  |

  نظرات کاربران