در حال بارگذاری ...
 • توسعه پایدار و راهبردی سواحل ، بنادر و‌ جزایر کشور در دستورکار سازمان بنادر و دریانوردی

  در زمینه توسعه سواحل ، با توجه به طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور به عنوان یک سند بالا دستی ، سازمان بنادر و دریانوردی موظف شد که نسبت به تدقیق این طرح و آوردن آن در مقیاس استانی اقدام کند که در این راستا بعد از استان هرمزگان ، دومین استانی که طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی آن تدقیق و تهیه شد ، استان بوشهر بود که تمامی شهرستان های ساحلی آن را شامل می شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ عضو هیأت عامل و معاون مهندسی و توسعه امور زیر بنایی سازمان بنادر و دریانوردی، گفت: توسعه پایدار و راهبردی سواحل، بنادر و‌ جزایر کشور به عنوان اولویت اصلی و ویژه، در دستور کار این سازمان قرار دارد .

  محمدرضا اله یار با اشاره به فرآیند توسعه بندر بوشهر تا سال ۱۴۰۴، گفت : با توجه به ظرفیت های بسیار زیاد سواحل استان بوشهر و ۹۳۷ کیلومتر مرز ساحلی با سواحل خلیج فارس ، توسعه متوازن و پایدار این مناطق ضروری است و برنامه ریزی مدونی برای توسعه سواحل کشور به ویژه سواحل استان بوشهر با محوریت سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع دریایی کشور مدنظر قرار گرفته است .

  تهیه برنامه بلندمدت برای استفاده از ظرفیت های دریا

  وی افزود : در زمینه توسعه سواحل ، با توجه به طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور به عنوان یک سند بالا دستی ، سازمان بنادر و دریانوردی موظف شد که نسبت به تدقیق این طرح و آوردن آن در مقیاس استانی اقدام کند که در این راستا بعد از استان هرمزگان ، دومین استانی که طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی آن تدقیق و تهیه شد ، استان بوشهر بود که تمامی شهرستان های ساحلی آن را شامل می شود .

  معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی این طرح ، تهیه برنامه بلندمدت برای استفاده از ظرفیت های دریا است که برای هر شهر ، برنامه اجرایی پیش بینی شده است .

  معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه مطالعات مربوطه نهایی شده است و در حال طی کردن مسیر در شورای برنامه ریزی استان است ، گفت : امید داریم هر چه سریع تر از سوی شورای برنامه ریزی استان ابلاغ و به عنوان یک سند بالادستی توسعه سواحل استان به کار گرفته شود . این مطالعات گسترده و با نگاه بلندمدت است که  در آن جنبه های مختلف زیست محیطی ، پدیده های دریایی ، ظرفیت های تجاری ، ظرفیت های گردشگری و مسافری دریایی ، پدافند غیرعامل ، مسائل سیاسی و امنیتی دیده شده است .

  طرح های جامع و توسعه ای بنادر استان بوشهر

  وی در خصوص توسعه بنادر اصلی و فرعی استان بوشهر ، خاطرنشان کرد : در راستای توسعه بنادر اصلی و فرعی استان بوشهر ، بندر بوشهر به عنوان بندر اصلی و ۱۰ بندر تجاری آن به عنوان بنادر فرعی طرح های توسعه ای پیش بینی شده اند که در قالب طرح جامع بنادر بازرگانی ، توسعه بندر بوشهر تا افق ۱۴۰۴ و توسعه بنادر فرعی آن نیز طی سه گام در ۱۵ سال مدنظر قرار می گیرند .

  معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد : گام اول استقرار طرح های جامع و طرح های ساماندهی جامع بنادر اصلی و فرعی آغاز شده است و عملا برخی پروژه های اجرایی شروع و یا در حال مطالعه اجرایی می باشد . توسعه بنادر فرعی می تواند نقش بسیار مهمی در توسعه دریامحور ایفا نماید چرا که با توسعه آنها از یک طرف به رشد و شکوفایی مناطق همجوار کمک می شود و از سویی می توانند در پشتیبانی بنادر اصلی نقش مهمی در حمل و نقل شبکه ای ایفا نمایند .

  طرح ویژه جزایر جنوبی کشور

  اله یار افزود : یکی دیگر از موارد توسعه ای دریا محور ، طرح های  جامع و راهبردی توسعه جزایر است که بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری و همچنین کارگروه ساماندهی سواحل و بنادر و جزایر کشور ، سازمان بنادر و دریانوردی ماموریت پیدا کرده است که توسعه راهبردی جزایر کشور را انجام دهد و در استان بوشهر نیز ۱۴ جزیره را شامل می شود و امید داریم با اتمام فاز مطالعاتی آن تا پایان سال جاری ، شاهد تصویب در مرجع ذی ربط به عنوان سند بالادستی و یکپارچه  برای اولین بار در این حوزه  باشیم .
  مطالب مرتبط

  از مجموع دو هزار و ۲۳۸ کیلومتر نوار ساحلی استان ، یکهزار و ۵۸۰ کیلومتر در سرزمین اصلی و ۶۵۸ کیلومتر نیز در محیط پیرامونی جزایر واقع شده است . حریم ۶۰ متری دریا از آخرین نقطه حداکثری مد به سمت خشکی را شامل می‌شود که متولی آن آب منطقه‌ای بر اساس قانون توزیع عادلانه‌ای و در ...

  |

  در قالب طرح تحول صنایع دریایی ، برنامه ریزی سازمان بنادر و دریانوردی در قالب ۸۳ فروند شناور مدنظر قرار گرفته و برآورد ریالی آن بالغ بر ۶۰۰۰ میلیارد تومان است و خوشبختانه سازمان بنادر در سال جهش تولید ، بیش از تعهد خود در قالب طرح تحول صنایع دریایی عمل کرد .

  |

  طی ۱,۵ سال گذشته شیوع ویروس کرونا محدودیت های بسیاری را برای پروژه های توسعه ای سازمان بنادر و بخش خصوصی ایجاد کرد چرا که به دلیل قرار گرفتن در پیک های کرونایی تامین قطعات یا ملزومات مورد نیاز پروژه ها با مشکل مواجه شد.

  |

  با تکمیل فاز ۳ این بندر ، امکان پهلوگیری همزمان۳ کشتی نسل هفتم اقیانوس پیما با آبخور ۱۷,۵ متر و طول ۴۰۰ متر با بیش از ۱۸ هزار و ۴۰۰ TEU کانتینر فراهم می شود و قدرت رقابتی بندر شهید رجایی با بنادر رقیب در منطقه افزایش بسزایی خواهد یافت ؛ همچنین این طرح موجب ارتقای جایگاه بندر شهید ...

  |

  آبنگاری (هیدروگرافی) اطلاعات پایه ای و زیربنایی لازم به منظور شناخت بهتر پهنه های آبی و مطالعات ساحلی و دریایی را فراهم می کند ، به طوری که بدون هیدروگرافی ، شناخت پهنه های آبی ممکن نیست و توسعه دریایی امکان پذیر نخواهد بود .

  |

  نظرات کاربران