در حال بارگذاری ...
 • اقدامات ۶ ماهه سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص واردات گندم

  با توجه به پیش بینی به عمل آمده در سال جاری ، حدود ۶ میلیون تن گندم در داخل کشور تولید می شود این بدان معنی است که در سال جاری نیازمند واردات ۵ میلیون تن گندم هستیم و این نیاز عمدتا باید از طریق حمل و نقل دریایی تأمین شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی مهمترین اقدامات ۶ ماهه این سازمان در خصوص واردات گندم به کشور را تشریح کرد و گفت: تجهیزات مورد نیاز تخلیه این کالا در بنادر تأمین و به صورت یکسره از کشتی به مقاصد مصرف حمل می شود .

  فرهاد منتصر کوهساری با اشاره به اینکه کشور سالانه به ۱۱ میلیون گندم نیازمند دارد ، اظهار داشت : به رغم خودکفایی در تولید گندم طی سال های گذشته به عنوان مهمترین محصول استراتژیک ، متاسفانه در سال های اخیر به دلیل بارش کم باران و خشکسالی های ایجاد شده ، مجبور به واردات این کالا شده ایم .

  تأمین عمده نیاز گندم وارداتی کشور از طریق حمل و نقل دریایی

  وی ادامه داد : با توجه به پیش بینی به عمل آمده در سال جاری ، حدود ۶ میلیون تن گندم در داخل کشور تولید می شود این بدان معنی است که در سال جاری نیازمند واردات ۵ میلیون تن گندم هستیم و این نیاز عمدتا باید از طریق حمل و نقل دریایی تأمین شود .

  معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به تاکیدات هیات دولت و ستاد تنظیم بازار ، عنوان کرد : با هماهنگی صورت گرفته با دستگاه ها و سازمان های مرتبط ، تجهیزات لازم در تمامی بنادر شمالی و جنوبی کشور برای تخلیه این کالا آماده و فرآیند خروج گندم بدون تخلیه در انبارهای بندری و به صورت حمل یکسره از کشتی به مقاصد مصرف و بدون توقف انجام می شود .

  هماهنگی در خصوص تامین واگن و کامیون مورد نیاز

  کوهساری افزود : در خصوص تأمین کامیون و واگن مورد نیاز ، هماهنگی خوبی با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی به عمل آمده و خوشبختانه از جنبه حمل و نقل کالا از بندر به مقاصد مصرف ، با مشکل خاصی روبرو نیستیم .

  وی با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال جاری به میزان یک میلیون و ۹۴۵ هزار و ۴۲۱ تن گندم از طریق ۱۲۲ شناور در بنادر تخلیه شده است ، بیان کرد : با توجه به خریدهای انجام شده، پیش بینی می شود در مهرماه سال جاری حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم دیگر، در بنادر کشور تخلیه شود .
  مطالب مرتبط

  با توجه به تداوم شرایط تحریم ، شیوع کرونا و تغییرات نرخ ارز لازم است تا در خصوص به‌ روزرسانی قراردادهای اپراتوری و سرمایه‌گذاری اقدام شود .

  |

  بیشترین میزان عملیات کانتینری مربوط به بندر شهیدرجایی به مقدار ۶۹۴ هزار و ۴۵۰ TEU بوده که ۸۷ درصد از عملیات کانتینری کشور را شامل می شود و این میزان رشد در حالی رخ داده که اکثر بنادر کشور با وضعیت قرمز کرونایی روبرو بوده ولی با برنامه ریزی های انجام شده و رعایت شیوه نامه های ...

  |

  بخش خصوصی در شرایط سخت ناشی از تحریم و شیوع ویروس کووید ۱۹ ، سرمایه‌های خود را در بنادر هزینه کرده و به همین دلیل ضرورت دارد تا به مشکلات و مسائل آنها به شکل جدی توجه کرد .

  |

  در بندر امیرآباد ۳۱۳ هزار و ۱۶۹ تن ، بندر نوشهر ۱۷۵ هزار و ۶۶۷ تن ، بندر انزلی ۷۳ هزار و ۴۹۰ تن ، بندر امام خمینی (ره) ۳ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۷۳۶ تن ، شهید رجایی ۴۴۱ هزار و ۷۶۰ تن ، بندر بوشهر ۵۳ تن ، چابهار ۱۴۳ هزار و ۷۲۱ تن ، بندر آستارا ۱۸ هزار و ۶۳ تن ، بندر فریدونکنار ۶۹ هزار و ۶۶۴ ...

  |

  فعال سازی ترمینال اختصاصی کانتینر یخچالی ، ارتقاء ظرفیت سیلوهای موجود و ایجاد سیلوهای جدید نگهداری غلات و ارتقاء ظرفیت مخازن روغن خوراکی و ایجاد مخازن جدید از مهم ترین اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی است در این زمینه است .

  |

  نظرات کاربران