در حال بارگذاری ...
 • اقدامات ۶ ماهه سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص واردات گندم

  با توجه به پیش بینی به عمل آمده در سال جاری ، حدود ۶ میلیون تن گندم در داخل کشور تولید می شود این بدان معنی است که در سال جاری نیازمند واردات ۵ میلیون تن گندم هستیم و این نیاز عمدتا باید از طریق حمل و نقل دریایی تأمین شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی مهمترین اقدامات ۶ ماهه این سازمان در خصوص واردات گندم به کشور را تشریح کرد و گفت: تجهیزات مورد نیاز تخلیه این کالا در بنادر تأمین و به صورت یکسره از کشتی به مقاصد مصرف حمل می شود .

  فرهاد منتصر کوهساری با اشاره به اینکه کشور سالانه به ۱۱ میلیون گندم نیازمند دارد ، اظهار داشت : به رغم خودکفایی در تولید گندم طی سال های گذشته به عنوان مهمترین محصول استراتژیک ، متاسفانه در سال های اخیر به دلیل بارش کم باران و خشکسالی های ایجاد شده ، مجبور به واردات این کالا شده ایم .

  تأمین عمده نیاز گندم وارداتی کشور از طریق حمل و نقل دریایی

  وی ادامه داد : با توجه به پیش بینی به عمل آمده در سال جاری ، حدود ۶ میلیون تن گندم در داخل کشور تولید می شود این بدان معنی است که در سال جاری نیازمند واردات ۵ میلیون تن گندم هستیم و این نیاز عمدتا باید از طریق حمل و نقل دریایی تأمین شود .

  معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به تاکیدات هیات دولت و ستاد تنظیم بازار ، عنوان کرد : با هماهنگی صورت گرفته با دستگاه ها و سازمان های مرتبط ، تجهیزات لازم در تمامی بنادر شمالی و جنوبی کشور برای تخلیه این کالا آماده و فرآیند خروج گندم بدون تخلیه در انبارهای بندری و به صورت حمل یکسره از کشتی به مقاصد مصرف و بدون توقف انجام می شود .

  هماهنگی در خصوص تامین واگن و کامیون مورد نیاز

  کوهساری افزود : در خصوص تأمین کامیون و واگن مورد نیاز ، هماهنگی خوبی با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی به عمل آمده و خوشبختانه از جنبه حمل و نقل کالا از بندر به مقاصد مصرف ، با مشکل خاصی روبرو نیستیم .

  وی با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال جاری به میزان یک میلیون و ۹۴۵ هزار و ۴۲۱ تن گندم از طریق ۱۲۲ شناور در بنادر تخلیه شده است ، بیان کرد : با توجه به خریدهای انجام شده، پیش بینی می شود در مهرماه سال جاری حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم دیگر، در بنادر کشور تخلیه شود .
  مطالب مرتبط

  صفایی شرایط جدید منطقه و بین‌الملل را برای مجموعه دریایی کشور ، شرایط خاصی توصیف کرد و گفت باید با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از خرد و مشارکت همه ارگان های دریایی برای گذر از این شرایط و توسعه و پیشرفت حمل و نقل و تجارت دریایی و حمایت از تولید داشته باشیم .

  |

  میزان بارگیری کالاهای نفتی در بنادر مالکیتی و حاکمیتی طی هفت ماهه نخست سال جاری معادل ۳۹ میلیون و ۳۹۰ هزار و ۶۶۶ تن، میزان بارگیری کالاهای غیرنفتی ۳۰ میلیون و ۸۱۱ هزار و ۱۶۱ تن و مجموع بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی معادل ۷۰ میلیون و ۲۰۱ هزار و ۸۲۷ تن بود .

  |

  بنادر می توانند پس از انتخاب کارشناسان خبره ، نسبت به بازنگری قرارداد ها اقدام کنند تا مشکلات بخش خصوصی به حداقل برسد .

  |

  در بندر امیرآباد ۲۹۱ هزار و ۴۳۸ تن ، بندر نوشهر ۱۳۷ هزار و ۹۸۶ تن ، بندر انزلی ۴۲ هزار و ۷۳۰ تن، بندرامام خمینی(ره) ۲ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۶۷۶ تن، شهیدرجایی ۳۳۰ هزار و ۴۸۵ تن ، چابهار ۸۰ هزار و ۳۶۰ تن ، بندر آستارا ۲۲ هزار و ۸۲ تن ، بندر فریدونکنار ۵۹ هزار و ۲۷۵ تن ، بندر لنگه ۷۰ تن، ...

  |

  با توجه به تداوم شرایط تحریم ، شیوع کرونا و تغییرات نرخ ارز لازم است تا در خصوص به‌ روزرسانی قراردادهای اپراتوری و سرمایه‌گذاری اقدام شود .

  |

  نظرات کاربران