در حال بارگذاری ...
 • تشریح اقدامات جامع سازمان بنادر و دریانوردی برای مقابله با کرونا در سال ۹۹

  کنترل سلامت کارکنان و مراجعان از طریق تب سنجی و الزام به استفاده از ماسک ، تهیه و توزیع اقلام بهداشتی و لوازم حفاظت فردی برای کارکنان و در صورت لزوم مراجعان ، هماهنگی انجام تست کرونا ویروس در مورد کارکنان مشکوک و یا در معرض آلودگی ، کنترل سلامت کارکنان ، مراجعان و مسافران با بکارگیری سامانه وزارت بهداشت را می توان به عنوان دیگر اقدامات مهم سازمان بنادر و دریانوردی در راستای مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا نام برد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی اقدامات کامل و متفاوت این سازمان در پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در سال ۹۹ را تشریح کرد و گفت: این اقدامات در سه سطح بندری ، دریایی و پشتیبانی - اداری مدنظر قرار گرفت .

  چنگیز جوادپور درباره مهم ترین اقدامات این سازمان در پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا ، اظهار داشت : بازنگری فرآیندهای عملیات بندری و دریایی سازمان بنادر متناسب با شرایط بهداشتی موجود و نیز اصلاح تمامی رویه های اداری و پشتیبانی در سطح کارکنان سازمان و کارکنان شرکت های فعال در بنادر محورهای کلان تعریف شده در این زمینه بود .

  وی با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش بازنگری فرآیندهای عملیات بندری سازمان متناسب با شرایط بهداشتی موجود ، گفت : این مورد شامل فرایندهای عملیاتی ، کارکنان عملیاتی ، تردد وسایط نقلیه زمینی و رانندگان خودروهای سنگین متردد در بنادر و...بود . در این راستا تسهیل در جابجایی کالا در بنادر و تسریع در واردات اقلام بهداشتی با هماهنگی ارگان های ذیربط و اعلام آمار موجودی کالاهای بهداشتی و ضدعفونی مربوط به کووید-۱۹ به وزارت صمت و نیز اجرای تمامی فرایندهای مربوط به امور کارگزاران بندری و صدور و تمدید مجوزها و عملیات بندری به صورت غیرحضوری در بسترهای الکترونیکی و سامانه های CCS و GCOMS مدنظر قرار گرفت .

  جوادپور خاطرنشان کرد: ابلاغ تمامی دستورالعمل ها ، بخشنامه ها و پروتکل های بهداشتی به تأمین کنندگان خدمات بندری و پایش اقدامات به صورت شبانه روزی ، کاهش تعداد کارکنان عملیات بندری و کنترل بهداشتی عملیات و کارکنان و نیز بررسی و تحلیل تبعات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در حمل و نقل دریایی از دیگر اقدامات انجام شده در بخش بندری بود .

  وی در رابطه با بازنگری در فرآیندهای عملیات دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ، متناسب با شرایط بهداشتی موجود ، نیز اعلام کرد : اصلاح فرآیند پاس شناورها ، کنترل بهداشتی کشتی ها و خدمه شناورها و لغو تمامی مجوزهای تردد خدمه کشتی های خارجی (Shore Pass) در حوزه دریایی مدنظر قرار گرفت . اجرای تمامی فرآیندهای مربوط به امور کارگزاران دریایی و صدور و تمدید مجوزها و عملیات دریایی به صورت غیرحضوری در بسترهای الکترونیکی از جمله سیستم جامع دریایی ، ایجاد زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری جهت برگزاری آزمون های کتبی و شفاهی دریانوردان و برگزاری آزمون های حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی بخش دیگری از تدابیر پیش بینی شده بود .

  مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ارسال ، اجرا و نظارت بر حسن اجرای چک لیست ها و بخشنامه های صادره توسط مراجع بین المللی و اطلاع رسانی در خصوص اقدامات پیشگیرانه و مقابله ای سازمان بنادر و دریانوردی به مراجع ملی و بین المللی از قبیل IMO، ILO و...مدنظر قرار گرفت ، عنوان کرد : هماهنگی مشترک ستاد مرکزی با بنادر در زمینه سفرهای نوروزی سال ۱۴۰۰ در حوزه دریایی و بندری با محوریت موضوعات ایمنی سفرهای دریایی و ملاحظات مربوط به رعایت مصوبات و پروتکل های بهداشتی به منظور کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا از دیگر اقدامات صورت گرفته بود .

  جوادپور افزود : برگزاری جلسه با حضور مسئولان سازمان بنادر ، ذی نفعان حوزه دریایی و مرکز مدیریت بیماری های واگیر معاونت بهداشت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در خصوص تعیین راهکارهای اولویت گذاری واکسیناسیون دریانوردان نیز از دیگر مواردی بود که در سال ۹۹ به منظور مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در دستور کار قرار گرفت .

  وی در بخش دیگری از صحبت هایش به اصلاح تمامی رویه های اداری و پشتیبانی در سطح کارکنان سازمان و کارکنان شرکت های فعال در بنادر ، اشاره کرد و گفت : اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا، طرح فاصله گذاری اجتماعی ، طرح دورکاری/نوبت کاری کارکنان و نیز اجرای طرح غربالگری تمامی شاغلان از طریق ثبت اطلاعات در سامانه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی جهت بازگشت به کار از جمله اقدامات در این بخش بود .

  مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد : کنترل سلامت کارکنان و مراجعان از طریق تب سنجی و الزام به استفاده از ماسک ، تهیه و توزیع اقلام بهداشتی و لوازم حفاظت فردی برای کارکنان و در صورت لزوم مراجعان ، هماهنگی انجام تست کرونا ویروس در مورد کارکنان مشکوک و یا در معرض آلودگی ، کنترل سلامت کارکنان ، مراجعان و مسافران با بکارگیری سامانه وزارت بهداشت را می توان به عنوان دیگر اقدامات مهم سازمان بنادر و دریانوردی در راستای مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا نام برد .

  جوادپور با اشاره به کنترل سلامت مسافران با انجام تست کووید-۱۹ (تست سریع یا PCR) در پایانه های مسافری هرمزگان ، خاطرنشان کرد : نصب تجهیزات ضدعفونی و شستشوی دست در بخش هایی از قبیل محل عبور مراجعان ، مسافران و کارکنان و تأمین تجهیزات لازم از قبیل تب سنج لیزری ، تجهیزات ضدعفونی (پمپ سمپاش ، مه پاش و...) و برخورد با متخلفان از پروتکل های بهداشتی در چارچوب مقررات ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا از دیگر اقدامات صورت گرفته بود .

  وی با اشاره به اجرای ممنوعیت گردشگری دریایی و محدودیت سفرهای دریایی در نوروز ۱۳۹۹ واعمال ممنوعیت انجام بازدیدهای نوروزی مسافران و شهروندان از بنادر ، عنوان کرد : برنامه ریزی و انجام سفرهای دریایی در چارچوب پروتکل های بهداشتی و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و ستادهای استانی و نیز ضدعفونی کردن تمامی اماکن و تجهیزات بندری ، شناورها ، محوطه های عمومی بندری ، اماکن اداری - رفاهی ، پایانه های تجاری و مسافری ، شناورهای مسافری (۴۰ دقیقه قبل از مسافرگیری) ، کوی های مسکونی ، خودروهای سنگین و سبک متردد در بنادر و...را می توان از دیگر اقدامات در مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از سوی سازمان بنادر بر شمرد .

  به گفته وی ، در سال گذشته با رایزنی و هماهنگی صورت گرفته شاهد بازگرداندن بیش از ۲۳۰۰ نفر از هموطنان از کشور امارات بودیم که بیش از یک هفته به دلیل قطع پروازها دچار سرگردانی شده بودند و از طریق انجام شش سفر دریایی با دو فروند کشتی مسافری به کشور بازگشتند ، همچنین انتقال دریایی ۹۰۰ نفر از دریانوردان تبعه هندوستان به وسیله ناو پشتیبانی کشور هند از بندر شهید باهنر با رعایت پروتکل های ابلاغی توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی مدنظر قرار گرفت .
  مطالب مرتبط

  همراهی مجلس برای پشتیبانی‌ و رفع موانع تولید در پسکرانه بنادر

  همراهی مجلس برای پشتیبانی‌ و رفع موانع تولید در پسکرانه بنادر

  ارائه تسهیلات ، لحاظ معافیت های مالی ، پرداخت یارانه ، پشتیبانی مادی و معنوی از مهمترین اقداماتی است که به منظور فعالیت بخش خصوصی و انجام سرمایه گذاری در پسکرانه بنادر باید مدنظر قرار گیرد و با توسعه این مناطق شاهد افزایش بهره وری تولید و اشتغالزایی باشیم .

  |

  بهره برداری از اولین کشتی باری بدون آلایندگی با پیشران بادی - هیدروژنی از سال ۲۰۲۴

  بهره برداری از اولین کشتی باری بدون آلایندگی با پیشران بادی - هیدروژنی از سال ۲۰۲۴

  انرژی بادی علاوه بر یک موتور احتراق داخلی با سوخت هیدروژن به عنوان پیشران خواهد بود . بر اساس طراحی این کشتی که در سال ۲۰۲۱ توسعه بیشتری خواهد یافت ، هیدروژن به صورت فشرده در داخل کشتی ذخیره می شود .

  |

  بندر شهید رجایی ، بندر اقیانوسی ایران و راه‌های عبور از شرایط تحریم

  بندر شهید رجایی ، بندر اقیانوسی ایران و راه‌های عبور از شرایط تحریم

  در شرایط متاثر از تشدید تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا و همچنین تهدیدهایی که نبض اقتصاد کشور یعنی بنادر را نشانه رفته بود، تمامی تلاشگران حوزه دریایی و بندری با تصمیمات هوشمندانه و ریسک‌پذیری جسورانه در تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم اهتمام مجدانه ای داشته و مدیریت یعنی ...

  |

  نظرات کاربران