در حال بارگذاری ...
 • بندر چابهار ؛ ارتباطات تجاری ایران با دنیا را متحول می کند

  حمل کالاهای اساسی مورد نیاز شرق کشور از طریق بنادر دیگر ترافیک جاده ای و افزایش هزینه ها را به همراه دارد ، در حالی که با ورود این کالاها از بندر چابهار هم بار ترافیک جاده ها کم می شود و هم هزینه ها کاهش پیدا می کند . با اتصال خط ریلی به بندر چابهار این بندر جزو بنادر بسیار استراتژیک و در رده بنادر شهید رجایی و بندر امام (ره) قرار خواهد گرفت .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، استانداران سیستان و بلوچستان ، خراسان رضوی ، خراسان شمالی ، خراسان جنوبی ، کرمان و یزد از حوضچه‌ها و کانال‌های دسترسی ، روند تخلیه و بارگیری کالا و فرآیند لایروبی بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار بازدید کردند .

  محمد صادق معتمدیان ؛ استاندار خراسان رضوی در بازدید از بنادر چابهار ضمن تاکید بر ایجاد راه‌ ارتباطی بین سرخس و چابهار ، گفت : اتصال چابهار به سرخس، علاوه بر توسعه و پیشرفت استان‌های جنوب شرق ایران ، تحولات چشمگیری در ارتباطات تجاری کشور رقم می زند .

  وی با اشاره به سیاست دولت مبنی بر استفاده از ظرفیت بازارچه‌های مرزی ، اضافه کرد : تقویت این بازارچه‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در توسعه اقتصادی و تجاری سازی محصولات داشته باشد .

  استاندار خراسان رضوی با بیان این که امروزه کریدورهای ارتباطی یکی از اجزای مهم اقتصاد ملی محسوب می‌شود ، گفت : از طریق اتصال آسیای میانه به چابهار ، شرایط دستیابی به فرصت‌های بی نظیر اقتصادی تسهیل می شود .

  وی با تاکید بر لزوم اتصال آسیای میانه از طریق دریا به چابهار ، افزود : چابهار نزدیک‌ترین و بهترین نقطه برای دسترسی کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان به آب‌های آزاد است و نقطه ای راهبردی برای ترانزیت کالا از آسیا به اروپا محسوب‌ می‌شود .

  چابهار در ردیف بنادر استاندارد جهان

  علی زینی وند ؛ استاندار کرمان نیز عملکرد بندر چابهار را مثبت ارزیابی کرد و گفت : این بندر استراتژیک بزرگترین بندر اقیانوسی کشور و جزو بنادر استاندارد دنیا است و باتوجه به عمق مناسب پای اسکله ، امکان پهلو دهی کشتی های سایز بزرگ را دارد .

  وی با اشاره به افزایش چشمگیر ورود کالاهای اساسی از طریق بندر چابهار ، بیان کرد : حمل کالاهای اساسی مورد نیاز شرق کشور از طریق بنادر دیگر ترافیک جاده ای و افزایش هزینه ها را به همراه دارد ، در حالی که با ورود این کالاها از بندر چابهار هم بار ترافیک جاده ها کم می شود و هم هزینه ها کاهش پیدا می کند . با اتصال خط ریلی به بندر چابهار این بندر جزو بنادر بسیار استراتژیک و در رده بنادر شهید رجایی و بندر امام (ره) قرار خواهد گرفت .

  رونق تجاری در گرو توسعه بندر چابهار

  همچنین محمد علی طالبی ؛ استاندار یزد با اشاره به توسعه مناسب و مطلوب بندر چابهار، عنوان کرد: ظرفیت های بسیار خوبی در این بندر بزرگ اقیانوسی متناسب با نیاز کشور ایجاد شده است که با توسعه بندر چابهار می توان از این ظرفیت های بی نظیر بهره مند شد . با توجه به نیازی که کشور و استان های منطقه دارد، توسعه بندر چابهار می تواند به رونق اقتصادی منطقه کمک کند؛  تبادلات بندر چابهار با کشور های مختلف دنیا را عاملی برای رونق اقتصادی است .

  تکمیل خط ریلی چابهار – سرخس ؛ زمینه ساز تجارت ایران با دنیا

  حمید ملانوری شمسی ؛ استاندار خراسان جنوبی نیز گفت : بندر چابهار به عنوان بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در پنج سال اخیر توسعه خوبی را در زمینه عمرانی و واردات و صادرات داشته است .

  وی با اشاره به سرعت بالای احداث خط ریلی در مسیر چابهار و کریدور شرق ، بیان کرد : با پایان خط ریلی و کریدور چابهار - سرخس زمینه تجارت دنیا با استان های شرقی و کشور های آسیای میانه فراهم خواهد شد .

  قابلیت تبدیل بندر چابهار به قطب ترانزیت کشور

  در این میان محمدعلی شجاعی ؛ استاندار خراسان شمالی با اشاره به پیشرفت های بسیار خوبی که در دو بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری اتفاق افتاده است ، عنوان کرد : به طور قطع این حجم از کار بدون تلاش و پیگیری امکان پذیر نبود و با نگاهی که به این بندر وجود دارد ، به عنوان یکی از قطب های ترانزیت کشور تبدیل خواهد شد .
  مطالب مرتبط

  اعلام مشوق های تعرفه ای و غیر تعرفه ای بندر چابهار در سال ۱۴۰۰

  اعلام مشوق های تعرفه ای و غیر تعرفه ای بندر چابهار در سال ۱۴۰۰

  تخصیص تسهیلات از محل وجوه اداره شده به بخش های غیردولتی جهت خرید و تامین شناورهای حمل مسافر و خودرو، ساخت مخازن نفتی ، انبار ، سیلو و سایر محوطه های نگهداری کالا در بندر شهیدبهشتی چابهار از جمله مشوق های تعرفه ای است .

  |

  تشریح آخرین وضعیت آماده سازی بنادر برای ایام نوروز ۱۴۰۰

  تشریح آخرین وضعیت آماده سازی بنادر برای ایام نوروز ۱۴۰۰

  حمل و نقل مسافری دریایی برای سازمان بنادر و دریانوردی از اهمیت بالایی برخوردار است اما با توجه به شیوع بیماری کرونا حسب ابلاغیه‌ها و بخشنامه های بهداشتی در جهت شیوع بیماری مذکور ، تعهدات و اقدامات پیشگیرانه‌ای در خصوص پایانه‌های مسافری از سوی سازمان در پایانه های مسافری ...

  |

  تشریح برنامه های سازمان بنادر و دریانوردی در توسعه سواحل مکران

  تشریح برنامه های سازمان بنادر و دریانوردی در توسعه سواحل مکران

  یکی از اقدامات مهم سازمان بنادر و دریانوردی ؛ ایجاد یک سند بالادستی و جامع برای توسعه سواحل به طور عام و برای سواحل مکران به طور خاص تحت عنوان طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی است که تدقیق آن تا مقیاس یک پنج هزارم و با خروجی برنامه عمل در سطح شهرستان های ساحلی است .

  |

  نظرات کاربران