در حال بارگذاری ...
 • ساماندهی پایانه های مرزی با واگذاری مدیریت واحد آنها به وزارت راه و شهرسازی

  امیدواریم در مقطع زمانی خیلی کوتاهی ، زیرساخت های مورد نیاز مرز باشماق به گونه ای ساخته شود که به عنوان یک مرز نمونه در کشور شناخته شود تا هم رانندگان راضی باشند و هم بازرگانان احساس کنند که دولت برای کارشان ارزش قائل است . تلاش بر این است که عملیات ساماندهی و فعالیت مرز باشماق مریوان آغاز مهمی برای توسعه تجاری استان کردستان باشد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ طی آیینی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ، عملیات اجرایی طرح ساماندهی و توسعه مرز رسمی باشماق مریوان آغاز شد .

  وی در این آیین اظهار داشت : به دلیل این که دستگاه های متعددی در یک نقطه متمرکز بود و دستگاه واحدی به عنوان مسئول اصلی پایانه های مرزی تعیین نشده بود ، مشکلاتی ایجاد می شد که در این راستا با توجه به اهمیت موضوع ، این مسئولیت به وزارت راه و شهرسازی واگذار شد و انتظار می رود با توانمندی که در این بخش وجود دارد ، پایانه های مرزی به ویژه پایانه های مهم به سرعت سر و سامان بگیرند . همه دستگاه ها حتی اگر لازم باشد ، باید ۲۴ ساعته در پایانه های مرزی فعالیت داشته باشند و ما در این مقطع فعلی ، به این فعالیت ها نیاز داریم و همه باید در این راستا کمک کرده و هیچ کس نباید کم کاری کند .

  معاون اول رییس جمهور با اشاره به انجام ۱۰ درصد از ترانزیت کشور از طریق مرز باشماق گفت : منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان از مناطق ویژه و با فرصت سرمایه گذاری مناسب است که در این زمینه تسهیلات مناسبی نیز برای سرمایه گذاران پرداخت می شود .

  جهانگیری با اظهار امیدواری از تبدیل شدن این منطقه به قطب صادرات و واردات کشور ، توسعه این مرز را یکی از طرح های پیشران توسعه استان کردستان عنوان کرد که موجب رونق تجارت با تولید کالاهای صادرات محور ، اشتغال زایی و شکوفایی اقتصادی آن می شود . امیدواریم در مقطع زمانی خیلی کوتاهی ، زیرساخت های مورد نیاز مرز باشماق به گونه ای ساخته شود که به عنوان یک مرز نمونه در کشور شناخته شود تا هم رانندگان راضی باشند و هم بازرگانان احساس کنند که دولت برای کارشان ارزش قائل است . تلاش بر این است که عملیات ساماندهی و فعالیت مرز باشماق مریوان آغاز مهمی برای توسعه تجاری استان کردستان باشد .

  بر اساس این گزارش ، در این آیین خداداد مقبلی معاون فنی و اجرایی سازمان نیز با اشاره به تاثیر توسعه مرز باشماق در توانمندسازی اقتصاد استان و کشور و قرار داشتن آن در زمره اولویت های سازمان گفت : در ۱۰ ماهه سال جاری ، ترانزیت ورودی کالا در مرز باشماق تقریبا ۲۵۰ هزار تن بوده است که این میزان در رتبه چهارم مرزهای زمینی کشور قرار دارد و حدود ۱۰ درصد از ترانزیت کالای کشور از این مرز انجام می شود .

  مقبلی خاطرنشان کرد : همچنین در این مدت ، ترانزیت خروجی از مرز باشماق چیزی حدود ۶۰۰ هزار تن بوده که این میزان رتبه یک کشور را به خود اختصاص داده است . ترانزیت کالا به طور میانگین روزانه از طریق ۳۰۰ دستگاه کامیون و تریلی بوده و در بعضی از روزها شاهد ترانزیت ۸۰۰ دستگاه هم از این مرز بوده ایم . یکی از مسیرهای بسیار عمده کشور ، بندر شهید رجایی به مرز باشماق است و این مرز ، دومین مرز ترانزیتی پر تردد کشور بعد از مسیر پایانه مرزی پرویزخان - بندر امام است .

  معاون فنی و اجرایی سازمان افزود : در سال گذشته ، بیش از یک میلیون و ۱۸۰ هزار مسافر از این مرز تردد کردند و میانگین ترددها حدود ۳۰۰۰ نفر در روز بود که از این میزان ۶۰ درصد از مسافران به کشور وارد و ۴۰ درصد آنها خارج شده اند ، در این میان میزان مسافرانی که به صورت توریست درمانی به کشور وارد شده‌اند ، رقم قابل توجهی بود و این یکی از ظرفیت های مرز باشماق به شمار می رود .

  وی در خصوص تاریخچه این پایانه مرزی گفت : پایانه مرزی باشماق در سال ۸۵ در هیات دولت به عنوان یک مرجع رسمی شناخته شد و در اسفند ماه سال ۸۶ عملیات اجرایی سالن مسافری و سالن تجاری آغاز و در سال ۸۹ به بهره‌برداری رسید که خوشبختانه از آن سال به بعد فعالیت تجاری و اقتصادی در این مرز بسیار چشمگیر بوده است .

  مقبلی با اشاره به ساماندهی مرز باشماق گفت : جهت ساماندهی و افزایش ظرفیت این پایانه مرزی، در سال ۹۷ مطالعات مربوطه انجام و در سال ۹۸ جلسات متعددی برای تصویب طرح ساماندهی مرز و پایانه باشماق برگزار شد که در نهایت در ۲۸ بهمن ماه سال جاری در شورای ساماندهی مرزهای کشور به تصویب رسید و امروز پیمانکار در مرز مستقر شده و به دستور معاون اول رئیس‌جمهور، عملیات اجرایی این طرح آغاز می‌شود .

  لازم به ذکر است ، معاون اول رئیس جمهور در سفر به استان کردستان همچنین با حضور در روستای هانیس سنندج از ۱۴۸ کیلومتر راه روستایی در قالب طرح ابرار بهره برداری کرد .
  مطالب مرتبط

  لزوم ارائه سرویس مناسب به مسافران نوروزی برای داشتن سفری ایمن و روان

  لزوم ارائه سرویس مناسب به مسافران نوروزی برای داشتن سفری ایمن و روان

  در حال حاضر نظر به اهمیت حفظ سلامت مردم ، بیشتر تمرکز این اداره کل بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضدعفونی کردن جهت حفظ کیفیت بهداشتی پایانه‌ها در بالاترین سطح جهت خدمت رسانی و سفری امن با آرامش است .

  |

  آسفالت بیش از هفت هزار کیلومتر از راه های روستایی کشور در قالب طرح ابرار

  آسفالت بیش از هفت هزار کیلومتر از راه های روستایی کشور در قالب طرح ابرار

  برای ارتقا شاخص آسفالت در راه های روستایی حوزه اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای جنوب استان سیستان و بلوچستان که ۱۷ درصد با متوسط کشوری فاصله دارد مقرر شده است در طرح ابرار دو ، ۴۷۵ کیلومتر از راه های روستایی این اداره کل آسفالت شود تا شاهد بهبود شاخص ها در این خطه از ایران ...

  |

  صادرات از پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان از مرز یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن گذشت

  صادرات از پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان از مرز یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن گذشت

  با وجود شیوع ویروس کرونا ، هم مرزی با کشورهای صادرات‌ پذیر سبب شده تا این استان بهترین گزینه برای صادرات انواع کالاهای تولید داخل به کشورهای افغانستان و پاکستان باشد به طوری که در حال حاضر به طور متوسط روزانه ۴۷۳ دستگاه کامیون در پایانه مرزی میلک و میرجاوه تردد می‌ کنند .

  |

  آغاز اعلام بار مجازی در کل کشور به صورت غیر متمرکز

  آغاز اعلام بار مجازی در کل کشور به صورت غیر متمرکز

  در خصوص مشکل توقف ناوگان در مرزها ، راهکار مناسبی در وزارتخانه متبوع مصوب شده و در دست پیگیری است و با اجرای طرح پس کرانه های مرزی و بیرون کشیدن فعالیتهای غیر ضرور از مرزها ، مشکلات تا حدود زیادی مرتفع خواهند شد .

  |

  نظرات کاربران