در حال بارگذاری ...
 • ساخت ۲۶ فروند شناور مورد نیاز سازمان بنادر در سایت‌های شناورسازی شمال و جنوب کشور

  در قالب طرح تحول صنایع دریایی ، قرار است ۸۳ فروند از ناوگان مورد نیاز سازمان بنادر برای اجرای وظایف حاکمیتی ، از طریق سازنده‌های داخلی در سواحل شمال و جنوب ساخته شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت : رویکرد سازمان بنادر و دریانوردی برای افزایش رقابت‌پذیری در منطقه و افزایش سهم بیشتر از تجارت جهانی ، مبتنی بر پژوهش و آینده‌نگری علمی و تحقیقاتی است .

  محمد راستاد در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری‌های فنی ، تخصصی و پژوهشی با دانشگاه علم و صنعت و همچنین امضای قرارداد تأمین و تحویل ۱۰ فروند شناور راهنمابر ، خاطرنشان کرد : این سازمان از ارگان‌های پیشرو در اتکا و اعتماد به توان داخلی در حوزه‌های ساخت و تولید و علمی - پژوهشی قلمداد می‌شود ‌.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در گذشته ، عمده نیروهای متخصص دریایی و بندری به خارج از کشور اعزام می‌شدند ، افزود : خوشبختانه امروزه این ظرفیت به لحاظ زیرساختی فراهم است و می‌توانیم دانشکده تخصصی لجستیک و حمل و نقل دریایی را در دانشگاه علم و صنعت در آینده‌ای نزدیک افتتاح کنیم .

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به قراردادهای ساخت شناور مورد نیاز این سازمان از طریق سایت‌های شناورسازی داخل کشور ، تأکید کرد : در قالب طرح تحول صنایع دریایی ، قرار است ۸۳ فروند از ناوگان مورد نیاز سازمان بنادر برای اجرای وظایف حاکمیتی ، از طریق سازنده‌های داخلی در سواحل شمال و جنوب ساخته شود .

  راستاد با بیان اینکه از این تعداد ۱۶ فروند در حال ساخت است ، اضافه کرد : امروز قرارداد ساخت ۱۰ فروند شناور راهنمابر (پایلوت بوت) اجرایی می‌شود . با روند ایجاد شده در ساخت شناور در داخل کشور ، انتظار داریم قرارداد ساخت ۳۴ فروند دیگر نیز تا پایان سال جاری نهایی و منعقد شود همچنین حداکثر تا نیمه اول سال آینده و تا قبل از پایان دولت ، ۲۳ فروند شناور دیگر در دست ساخت قرار خواهد گرفت .

  وی گفت: در مجموع تاکنون ۶۰ هزار میلیارد ریال از منابع سازمان بنادر و دریانوردی برای ساخت ناوگان مورد نیاز به صنایع دریایی کشور تزریق شده است .

  راستاد از حمایت سازمان بنادر و دریانوردی از بخش خصوصی برای تأمین انواع شناورها خبر داد و گفت : در این راستا تاکنون ۵۰۰۰ میلیارد ریال از تسهیلات وجوه اداره شده‌ی سازمان بنادر به بخش خصوصی اختصاص داده شده است .

  وی تصریح کرد : امروز ؛ قاطعانه می‌توانیم بگوییم که هیچ نقیصه و کمبودی از حیث توانمندی و فناوری در حوزه صنایع دریایی در کشور نداریم و کاملا خودکفا شده‌ایم . انتظار داریم با حمایت‌ از صنایع دریایی داخلی می‌شود ، هیچ ظرفیتی از صنعت دریایی کشور؛ معطل و خالی نماند . درحوزه ساخت و تولید ناوگان دریایی در داخل کشور هیچ کمبودی به لحاظ زیرساختی و فناوری نداریم و این یک تحول جدی در حوزه اشتغال و به‌کارگیری نیروهای مستعد ایرانی محسوب می‌شود .
  مطالب مرتبط

  رسیدگی به چالش های دریانوردان در مواجهه با موانع تردد در زمان قرنطینه در هنگام سوارشدن به کشتی یا بازگشت به وطن ، رعایت پروتکل های بهداشتی برنامه واکسیناسیون و خدمات درمانی ، مهمترین موضوعاتی بود که در این اجلاس به صورت ویژه و خارج از چارچوب های مصوب قبلی مورد بررسی قرار گرفت ...

  |

  در سال های اخیر و سال های آینده ، قوانین زیست محیطی به صورت ویژه مدنظر قرار گرفته است و در این زمینه نیازمند نوسازی ناوگان دریایی کشور هستیم .

  |

  آماده‌سازی سازه (بخش سیویل) ۳ پست اسکله نفتی و آماده سازی یک خط لوله انتقال و یک دستگاه بازوی بارگیری در تیر ماه سال ۱۴۰۰ صورت پذیرفت . تکمیل خطوط انتقال و نصب باقیمانده بازوهای بارگیری و سازه استقرار پایپ رک جهت انتقال تا پایان سال جاری برنامه ریزی شده است .

  |

  علاوه بر اختلالات و تاخیرهایی که در نقاط پایانی زنجیره تامین ایجاد می شود ، طیف وسیعی از مسائل نیز وجود دارد که بر توانایی انتقال کالا به خارج از چین تأثیر می گذارد . این موارد شامل تاخیرهای های طولانی مدت در نتیجه شیوع COVID-۱۹ و کنترل در بنادر ، تعطیلات و تأثیر طوفان Chanthu است که ...

  |

  ارتباط تجاری با سایر کشورهای دنیا باید دوطرفه و منطقی باشد و اینگونه منافع ایران در این تعاملات حفظ شود .

  |

  نظرات کاربران