در حال بارگذاری ...
 • خط ترانزیتی ایران به عراق و سوریه‌ وصل می‌شود

  همکاری‌های حمل‌ونقل سه‌جانبه ایران ، عراق و سوریه را ما بنیان‌گذاری کردیم و مذاکراتی در سطح وزرا و معاونین وزیر تشکیل دادیم که اولین اجلاس آن سال گذشته در تهران بود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اهمیت مبادلات اقتصادی با کشورهای محور مقاومت گفت : مذاکرات برای انجام ترانزیت از خاک عراق و اتصال ایران به خطوط ریلی این کشور به مراحل خوبی رسیده و در حال پیگیری است .

  محمد اسلامی بیان کرد : یکی از اهداف ایالات‌متحده و هم‌پیمانان و گروه‌های وابسته به آن‌ها در طول جنگ‌هایی که در منطقه ایجاد کردند علاوه بر ایجاد ناامنی ، نابودی زیرساخت‌های اقتصادی کشورها با برنامه‌ریزی دقیق بود تا امکان همکاری و تبادلات اقتصادی بین آن‌ها را از بین ببرند ، از جمله آن‌ها زیرساخت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی است‌ از طرفی برای حمل‌ونقل دریایی هم تا جای ممکن ایجاد مزاحمت می‌کنند .

  وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به تصویب قانون ترانزیت در مجلس عراق ، چه اقداماتی برای اجرایی شدن و استفاده ایران از این ظرفیت انجام‌شده است ، ‌گفت : با توجه به بی‌ثبات شدن دولت‌ها در عراق برای انجام این کار با مشکل مواجه شدیم . آخرین مذاکره ما با هیئت عراقی اخیراً در کمیسیون مشترک انجام شد ، در این جلسه گفت‌وگوهای خوبی انجام و مقرر شد که ظرف دو ماه آینده مذاکرات وارد جزئیات شود و به تفاهم‌نامه برسیم که از قبال آن حمل‌ونقل یکسره برای دو کشور بتواند به‌صورت مساوی اتفاق بیفتد .

  اسلامی اظهار کرد : عراقی‌ها بیان می‌کردند که تجارت ایران یک‌طرفه است و منافعی برای عراق ندارد ، در پاسخ ما بیان کردیم که به دنبال متوازن کردن تراز تجاری هستیم و به‌صورت مساوی جابجایی ماشین‌ها اتفاق بیفتد و این موضع ما موجب تحرک مذاکرات شد ، جمع‌بندی ما این است که این مذاکرات خواهد توانست این مشکل را حل کند و بحث ترانزیت برقرار شود .

  همکاری‌های حمل‌ونقل سه‌جانبه ایران ، عراق و سوریه را بنیان‌گذاری کردیم

  وی در پاسخ به این سؤال که دو کشور سوریه و عراق توافق‌هایی باهم برای اتصال خطوط ریلی به یکدیگر انجام داده‌اند اما ما همچنان پس از سال‌ها ، ۳۵ کیلومتر راه‌‌آهن شلمچه به بصره متصل نشده است ، چه برنامه‌ای برای تحقق آن وجود دارد ، اظهار داشت : همکاری‌های حمل‌ونقل سه‌جانبه ایران ، عراق و سوریه را ما بنیان‌گذاری کردیم و مذاکراتی در سطح وزرا و معاونین وزیر تشکیل دادیم که اولین اجلاس آن سال گذشته در تهران بود .

  وزیر راه و شهرسازی بیان کرد : تفاهمات کلی انجام شده که این خطوط ریلی متصل شود ، برای بخش ایران بحث اتصال شلمچه به بصره تابه‌حال مشکل اساسی آن در حوزه سیاسی بوده که محقق نشده است.

  اسلامی افزود : در سفر اخیری که وزیر خارجه ایران داشتند گام بزرگی برداشته شد ، در طی سال‌های گذشته ریاست‌جمهوری شخصاً حداقل ۱۵ بار این موضوع را از رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر عراق پیگیری کردند و در آخرین دیدار با آقای الکاظمی برای این موضوع تفاهم شد و ایشان یک نماینده ویژه برای این کار تعیین کردند و در ادامه‌ آن آخرین اتفاق ، سفر آقای ظریف بود که مذاکرات نهایی را انجام دادند .

  وی بیان کرد : چند دور مذاکرات انجام شد و آخرین آن هفته گذشته اتفاق افتاد که منطقه شلمچه مورد بازدید عراقی‌ها قرار گرفت و مقرر شد که اصلاحاتی در آرایش و امکانات مرزی ما صورت گیرد . این موضوعی بود که مانع اصلی اجرای پروژه بود و تقریباً حل‌وفصل ‌و مقرر شد پس از انجام اصلاحات توسط ما ، هیئت نهایی حضور پیدا کند و پس از تائید آن‌ها زمین تحویل پیمانکار شود ، قرارداد با پیمانکار منعقدشده و منتظر تحویل زمین است .

  وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سؤال که در زمینه حضور شرکت‌های ایرانی برای انجام پروژه‌های بازسازی در سوریه و عراق چه اقداماتی انجام‌شده است ، گفت : مذاکرات و صحبت‌های زیادی برای حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های این کشورها وجود دارد اما مشکل اصلی برای انجام پروژه‌ها تأمین مالی ، تضامین و روابط بانکی بین کشورها است .

  اسلامی گفت : برای این موضوع مذاکرات مفصلی انجام‌شده و امیدواریم که بانک مرکزی سریع‌تر توافقات خود با آن‌ها را نهایی کند و همکاری‌های بانکی و مبادله پول صورت گیرد . تعدادی از شرکت‌های ما تفاهم‌نامه‌هایی را امضا کردند و به‌محض اینکه مسئله بانکی حل شود ، کارهای اجرایی را شروع خواهند کرد . متأسفانه مذاکرات بانکی و تعاملات پولی خیلی زمان‌بر است ، امیدواریم که دوستان مسئول در این زمینه تحرک بیش‌تری از خودشان نشان دهند و حرکتی اتفاق بیفتد .

  اسلامی‌ گفت: ایالات‌متحده آمریکا به‌هیچ‌وجه کوتاه نمی‌آید و برنمی‌تابد که ما کشورمان را در راستای منافع ملی خود اداره کنیم، راه پیشرفت ما این است که جغرافیای اقتصادی کشور را در همه محورهای مختلف گسترش دهیم . ظرفیت اقتصادی ایران خیلی فراتر از ظرفیت جغرافیایی کشور است ، لازم است با افزایش تعاملات دو و چندجانبه ، زیرساخت‌های این کار را مستحکم کنیم‌ و یکی از این فرصت‌های خوب کشورهای محور مقاومت هستند .
  مطالب مرتبط

  کاهش ۵۰ درصدی جابجایی مسافر با ناوگان حمل و نقل عمومی در نوروز ۱۴۰۰

  کاهش ۵۰ درصدی جابجایی مسافر با ناوگان حمل و نقل عمومی در نوروز ۱۴۰۰

  کلیه سفرهای حمل و نقل برون شهری به صورت کنترل شده و بر اساس پروتکل های ابلاغی وزارت بهداشت انجام شده اند . با توجه به لزوم استعلام وضعیت سلامت متقاضیان سفر پیش از فروش بلیت از سامانه سروا وزارت بهداشت ، در بازه ۲۰ روزه مذکور و از میان کدهای ملی استعلام شده قبل از فروش بلیت به ...

  |

  عرضه سهام پروژه‌های ریلی و آزادراهی در بازار سرمایه طی سال جاری

  عرضه سهام پروژه‌های ریلی و آزادراهی در بازار سرمایه طی سال جاری

  با تشکیل کنسرسیوم ، اصلاحات مالی و حقوقی در ساختارشان شکل می‌گیرد و می‌توانند در بازار سرمایه بلوکشان را عرضه کنند و با عرضه بلوک سهام در بازار سرمایه ‌می‌توانند تأمین منابع برای گسترش فعالیت‌هایشان انجام دهند .

  |

  نظرات کاربران