در حال بارگذاری ...
 • دستور رئیس‌جمهور به وزیر صمت برای ترخیص ۲۰۰۰ دستگاه کامیون معطل مانده در گمرک

  کامیون‌ها توسط شرکت‌ها وارد شده است و منشأ ارز آن هم داخلی نیست . شرط ترخیص هم کسب گواهی استاندارد ، ایمنی ، کیفیت آلایندگی و خدمات پس‌از فروش است که تمام این موارد کسب شده و کامیون‌ها برای ترخیص ممانعتی از این نظر ندارد . همچنین در قبال هر کامیون وارداتی باید شرکت‌های واردکننده یک خودرو فرسوده را از رده خارج کنند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، وزیر راه و شهرسازی از رئیس‌جمهوری درخواست کرده بود تا دستور ترخیص هرچه سریع‌تر ۲۰۰۰ دستگاه کامیون معطل مانده در گمرک را صادر کند . اکنون رئیس‌جمهوری به وزیر صمت برای ترخیص‌ کامیون‌ها دستور داده است .

  کامیون‌های وارداتی ، مربوط به اجرای طرح نوسازی ناوگان باری جاده‌ای است که از خردادماه امسال شروع شده است . اما تا الان اجازه ترخیص آنها صادر نشده است .

  با گذشت ۷ ماه از شروع طرح نوسازی کامیون‌های فرسوده و واردات ۲ هزار کامیون در این راستا ، بر اساس نامه محمداسلامی ، وزیر راه و شهرسازی به رئیس‌جمهوری ، حدود ۲ هزار دستگاه کامیون وارداتی در گمرک‌های کشور منتظر اخذ تأییدیه‌های لازم برای ترخیص هستند . به این ترتیب به‌خاطر ترخیص نشدن کامیون‌های وارداتی زیر سه سال ساخت طرح نوسازی ناوگان فرسوده ، وزیر راه و شهرسازی از رئیس‌جمهوری درخواست کرده تا دستور ترخیص هرچه سریع‌تر کامیون‌های معطل مانده در گمرک را صادر کند .

  ۷ ماه از اجرای طرح گذشته

  ثبت‌نام نوسازی کامیون‌های فرسوده از خردادماه راه‌اندازی شد . تولید و واردات ۲ برنامه برای نوسازی کامیون‌های آزاد شده است . چهار گروه تولیدکنندگان داخلی ناوگان با سهمیه ۱۰۰۰ دستگاه برای هر یک ، شرکت‌های حمل ونقل بزرگ مقیاس با مجوز واردات ۱۰۰ دستگاه کامیون برای هر شرکت ، شرکت‌های واردکننده دارای مجوز از وزارت صمت با سهمیه ۱۰ دستگاه برای هر شرکت و مالکان حقیقی و حقوقی کامیون‌های فرسوده واجد شرایط و متقاضی واردات می‌توانند در این طرح مشارکت کنند. خدمات پس از فروش و مشخص بودن منشأ ارز دو شرط واردات کامیون است . کامیون‌های وارداتی کارکرده و حداقل با ۳ سال فعالیت هستند . اولویت این طرح قشر رانندگان است . در طرح نوسازی کامیون‌ها قرار است ۵۳ هزار دستگاه کامیون از راه واردات یا تولید داخل وارد ناوگان شود .

  در طرح نوسازی ، کامیون‌های بالای ۴۰ سال سن در اولویت قرار دارند . در این طرح برای نوسازی ۵۳ هزار دستگاه در مدت ۳سال هدف‌گذاری شده است و با اجرای آن ، سن ناوگان حمل‌ونقل بار کشور ۵.۵ سال کاهش می‌یابد .

  بر اساس طرح نوسازی کامیون‌ها ، متقاضیانی که می‌خواهند از کامیون‌های دست دوم برای نوسازی کامیون‌هایشان استفاده کنند با شرایط اعلام شده از سوی سازمان راهداری و با ارز متقاضی و نرخ آزاد بتوانند این کار را انجام دهند اما با‌وجود وارد شدن ۲ هزار دستگاه کامیون زیر سه سال ساخت اروپایی توسط کامیون‌داران، همچنان اقدامی برای ترخیص آنها صورت نگرفته است.در نامه وزیر راه به این موضوع اشاره شده که «بیش از چهار ماه است با‌وجود دریافت گواهی استاندارد از سازمان ملی استاندارد ایران و همچنین گواهی خدمات پس‌از فروش از شرکت‌های معتبر داخلی و ورود حدود ۲۰۰۰ دستگاه کامیون اروپایی، وزارت صمت تاکنون از معرفی افراد برای ترخیص کامیون‌ها خودداری نموده است لذا با توجه به اینکه سال ساخت این کامیون‌ها (۲۰۱۷) می‌باشد برای ترخیص آنها کمتر از ۴۰ روز فرصت باقی مانده است و عدم تعهد و عدم ترخیص آنها موجب وارد آمدن خسارات فراوانی به این بخش خواهد شد.»

  وزیر راه و شهرسازی از رئیس‌جمهوری درخواست کرده همانند کالاهایی که ارز آنها توسط متقاضی تأمین شده است و بر اساس مصوبه جدید ستاد اقتصادی از گمرکات کشور ترخیص می‌شوند ، وزارت صمت اجازه ترخیص کامیون‌های وارداتی را هم صادر کند . جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت کامیون در کشور و پرهیز از ایجاد نارضایتی کامیون‌داران دو دلیلی است که وزیر راه و شهرسازی با استناد به آن ، خواستار ترخیص هر چه سریعتر کامیون‌ها شده است .

  با توجه به افزایش نرخ ارز ، واردکنندگان نگرانند با گذشت زمان ، اجازه ترخیص به آنها داده نشود . چون بر اساس طرح ، شرط سنی کامیون‌ها ۳ سال است . کامیون‌های وارداتی مدل سال ۲۰۱۷ هستند و اگر تا اول سال میلادی جدید یعنی حدود یک ماه دیگر ترخیص نشوند ، شرط سنی آنها اجازه ورود را نمی‌دهد .

  مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به موجود بودن ۲ هزار دستگاه کامیون زیر سه سال در مرزها و گمرک‌های کشور ، اظهار کرده که اگر مهلت زمانی تعیین شده برای انجام کارهای ترخیص واردات کامیون‌های ۳ سال کارکرده بگذرد ، باید عودت داده شوند . با توجه به زمان اندک باقیمانده باید دید آیا این کامیون‌ها مانند کالاهای دیگر که در حال ترخیص از گمرک است ، بزودی اجازه ترخیص پیدا می‌کنند ؟

  به‌گفته بمانا ، با توجه به اینکه دولت دستور ترخیص کالاهایی با منشأ ارز خارجی را که ارز متقاضی‌ است صادر کرده ، وزیر راه و شهرسازی از رئیس جمهوری درخواست کرده تا کامیون‌ها هم مانند کالاهایی که با منشأ ارز متضاضی وارد شده ، اجازه ترخیص بگیرد . درست است که کامیون کالای اساسی نیست اما با توجه به فرسوده بودن ۱۲۵ هزار کامیون بین شهری ، ترخیص این کامیون‌ها برای جابه‌جایی بار ضروری است .

  کامیون‌های وارداتی ۴ ماه است که از سازمان استاندارد گواهی استاندارد و همچنین گواهی خدمات پس‌از فروش از شرکت‌های معتبر داخلی را گرفته‌اند اما مشخص نیست چرا وزارت صمت اجازه ترخیص کامیون‌ها را صادر نکرده است .

  مشاور رئیس سازمان راهداری گفت : کامیون‌ها توسط شرکت‌ها وارد شده است و منشأ ارز آن هم داخلی نیست . شرط ترخیص هم کسب گواهی استاندارد ، ایمنی ، کیفیت آلایندگی و خدمات پس‌از فروش است که تمام این موارد کسب شده و کامیون‌ها برای ترخیص ممانعتی از این نظر ندارد . همچنین در قبال هر کامیون وارداتی باید شرکت‌های واردکننده یک خودرو فرسوده را از رده خارج کنند .

  بر اساس این گزارش هم اکنون حدود ۲۰۰ هزار دستگاه کامیون فرسوده در کشورموجود است که ازاین تعداد ۱۲۵ هزار دستگاه در شبکه حمل‌ونقل جاده‌ای فعال است. به‌گفته مشاور رئیس سازمان راهداری ، « در زمینه نوسازی تأکید بر تولید داخل است و هر قدر تولید شود ، خریداری شده و دولت بابت آن ۹ درصد از سود تسهیلات ۱۸ درصدی را نیز می‌پردازد.»

  طرح رئیس‌جمهوری برای حمایت از تولید

  بر اساس طرح نوسازی ، برای نوسازی ناوگان فرسوده مبنا بر اساس سهمیه ۸۰ درصدی تولید داخل و ۲۰ درصدی واردات تنظیم شده است اما اگر کامیون تولیدی جوابگوی نیاز نباشد ، واردات برنامه بعدی برای تأمین و نوسازی ناوگان باری جاده‌ای است .

  مشاور رئیس سازمان راهداری با اشاره به این موضوع گفت : اولویت نوسازی با تولید داخل است اما با توجه به تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز ، فعلاً تولید داخل جوابگوی نیاز نیست . بر این اساس طرحی برای حمایت از تولید کامیون به تصویب رسیده که طرح ریاست جمهوری است . در این طرح دولت ۵۰ درصد هزینه تولید را از محل صرفه‌جویی سوخت می‌پردازد و همچنین ۳۰ درصد دیگر هزینه هم تسهیلات با سود ۱۸ درصدی به تولیدکنندگان پرداخت می‌شود .

  بمانا افزود : اگر کامیون وارد نشود با توجه به تقاضای بالایی که هست ، افزایش بیش از پیش قیمت کامیون اتفاق می‌افتد به همین دلیل رئیس‌جمهوری هم خواستار ترخیص سریع‌تر کامیون‌ها است .
  مطالب مرتبط

  توسعه و ترویج استفاده از حمل و نقل عمومی ، دور نمای مهم مسئولان کشوری

  توسعه و ترویج استفاده از حمل و نقل عمومی ، دور نمای مهم مسئولان کشوری

  امروزه با توجه به ساختارهایی که در افکار ها و بنیان های فکری مردم به وجود آمده دیگر نمی‌توان با روش‌های ستنی در این سیستم فعالیت کرد بلکه باید با آگاهی کامل از ذائقه خدمات‌گیرندگان ، برنامه ریزی لازم را داشته باشیم .

  |

  اعلام رتبه‌های برتر ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در جشنواره شهید رجایی سال ۹۸

  اعلام رتبه‌های برتر ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در جشنواره شهید رجایی سال ۹۸

  استان‌های سمنان ، آذربایجان غربی و کرمان به ترتیب با ۲۷/۷ ، ۲۴/۳ و ۱۲/۴ درصد بیشترین نرخ رشد را در جشنواره مذکور داشته‌اند و در مقابل استان‌های چهارمحال و بختیاری ، هرمزگان و جنوب کرمان به ترتیب با ۳۶/۱، ۱۲/۹ و ۵/۶ درصد بیشترین نرخ کاهش را داشته‌اند .

  |

  بهسازی مسیر تهران – مشهد به طول ۳۰۰ کیلومتر در استان سمنان تا دو سال آینده

  بهسازی مسیر تهران – مشهد به طول ۳۰۰ کیلومتر در استان سمنان تا دو سال آینده

  حدود ۳۰۰ کیلومتر مسیر در دستور کار بهسازی قرار گرفته است که با برآورد حدود ۴۵۰ میلیارد تومان ، امیدواریم که بتوانیم تا دو سال آینده نسبت به تامین اعتبار و بهسازی این مسیر اقدامات مناسب را انجام دهیم .

  |

  برگزاری اولین آزمون سراسری رانندگان بدو خدمت بخش حمل و نقل جاده‌ای

  برگزاری اولین آزمون سراسری رانندگان بدو خدمت بخش حمل و نقل جاده‌ای

  متقاضیان پس از آموزش‌های لازم با ثبت‌نام در سامانه که توسط مجریان آموزشی انجام شد ، آمادگی خود را برای شرکت در آزمون اعلام کرده و تحت نظارت تیم‌های آزمون در استان با مدیریت مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان‌ها و نظارت معاونان حمل و نقل و رابطان آموزشی و کارشناسان ...

  |

  نظرات کاربران