در حال بارگذاری ...
 • تکمیل پروژه‌های ریلی جهش تولید به طول حدود ۳۴۰۰ کیلومتر تا پایان امسال و سال آینده

  اکنون ۳۴۰۰ کیلومتر خط آهن جدید در قالب پروژه های اولویت دار در دست اجرا است که اولین آن راه‌آهن خواف ـ هرات است که زمان افتتاح رسمی آن در آذرماه اعلام شده است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، هفت پروژه ریلی اولویت‌دار با نام پروژه‌های ریلی جهش تولید به طول حدود سه هزار و ٤٠٠ کیلومتر تا پایان امسال و سال آینده تکمیل می‌شود که از میان آنها ، پروژه خواف - هرات به مرحله راه‌اندازی رسیده و بقیه طرح‌ها نیز پیشرفت بالای ۵۰ درصد دارند .

  یکی از هفت پروژه جهش تولید در بخش ریلی ، راه‌آهن خواف - هرات است که تا چند هفته دیگر با حضور روسای جمهوری دو کشور ایران و افغانستان به صورت ویدئو کنفرانسی افتتاح می‌شود .

  قبل از بهره‌برداری رسمی این خط آهن یک مرحله تست باری آن طی همین هفته انجام می شود و اولین ارسال محموله ریلی به افغانستان به صورت آزمایشی تا چند روز آینده انجام خواهد شد.

  خیراله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی پیش تر اعلام کرده بود این خط ریلی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته که ارزش روز آن به حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد . سال شروع ساخت این پروژه در دهه ٨٠ است و به همین دلیل معادل نرخ روز تفاوت قیمت ساخت آن چشمگیر است . ۷۸ کیلومتر این مسیر در خاک کشورمان و حدود ۶۰ کیلومتر در خاک افغانستان است .

  با افتتاح این مسیر ریلی ، افغانستان از طریق شبکه ریلی ایران به همه بنادر جنوبی متصل می‌شود ضمن اینکه قرار است این خط ریلی پس از هرات به مزار شریف و در نهایت ازبکستان متصل سود کهً باعث می شود ارتباط راه آهن ایران از این طریق با ازبکستان و پس از آن چین برقرار شود .

  اکنون ۳۴۰۰ کیلومتر خط آهن جدید در قالب پروژه های اولویت دار در دست اجرا است که اولین آن راه‌آهن خواف ـ هرات است که زمان افتتاح رسمی آن در آذرماه اعلام شده است .

  ۱۳ هزار و ۹۵۴ کیلومتر خط ریلی در دست بهره‌برداری وجود دارد و  همچنین میزان سه هزار و ۳۵۳ کیلومتر خط ریلی در دست احداث و ۶ هزار و ۳۱۲ کیلومتر خط ریلی در دست مطالعه وجود دارد .

  تا پاین امسال و سال آینده ۷ پروژه ریلی به بهره برداری می رسد که با تکمیل آن ها ، برخی حلقه های مفقوده کریدورهای ترانزیتی رفع می شود .

  پروژه های ریلی دارای پیشرفت بالای ۵۰ درصد

  علاوه بر راه آهن خواف - هرات که به مرحله راه‌اندازی رسیده، طرح‌های دیگر ریلی نیز وجود دارند که دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۵۰ درصد هستند .

  یکی از مهمترین طرح‌ها ، راه‌آهن چابهار - زاهدان به طول ۶۲۸ کیلومتر است که با اعتبار ۲ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان به عنوان ابرپروژه ریلی کشور حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد ، ریل گذاری این خط آهن از دو طرف (چابهار و زاهدان) با ریل ملی آغاز شده است و پروژه در سال ۱۴۰۰ تکمیل خواهد شد .

  بعد از آن راه‌آهن همدان - سنندج به طول ۱۵۰ کیلومتر و با اعتبار ۵۱۴ میلیارد تومان است که تاکنون ۵۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با تخصیص ۳ هزار میلیارد تومان دیگر در خرداد ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد .

  راه‌آهن میانه - اردبیل هم با تلاش پیمانکار و با وجود سردی هوا و بارش برف به طول ۱۷۵ کیلومتر با اعتبار هزار و ۵۸۵ میلیارد تومان در حال حاضر ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تخصیص هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان دیگر در اسفند ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد .

  بعد از آن راه‌آهن یزد - اقلید است که به طول ۲۷۰ کیلومتر با ۶۲۵ میلیارد تومان اعتبار دارای پیشرفت فیزیکی ۷۷ درصدی است و با تخصیص ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر اسفند ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد .

  راه‌آهن رشت - کاسپین (انزلی) به طول ۳۷ کیلومتر و با اعتبار ۲ هزار و ۲۹۱ میلیارد تومان ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تخصیص ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر اردیبهشت ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد .

  راه‌آهن بستان آباد - تبریز نیز با اعتبار ۲هزار و ۲۰۳ میلیارد تومان ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تخصیص ۲ هزار میلیارد تومن دیگر اسفند امسال به بهره‌برداری می‌رسد .
  مطالب مرتبط

  آغاز ساخت قطعه چهارم پروژه ریلی خواف - هرات توسط افغانستان از ۲۰ آذرماه

  آغاز ساخت قطعه چهارم پروژه ریلی خواف - هرات توسط افغانستان از ۲۰ آذرماه

  در حال حاضر راه‌آهن از خواف در خاک ایران تا ایستگاه روزنک در خاک افغانستان افغانستان در قالب ۳ قطعه توسط ایران ساخته شده است که مراسم افتتاح این خط ریلی روز ۲۰ آذر ماه با حضور رؤسای جمهور دو کشور به صورت ویدئوکنفرانسی در خاک ایران و افغانستان برگزار می‌شود .

  |

  اتصال ایران به کشورهای چین ، ترکمنستان و قزاقستان با افتتاح راه‌آهن خواف - هرات

  اتصال ایران به کشورهای چین ، ترکمنستان و قزاقستان با افتتاح راه‌آهن خواف - هرات

  راه‌آهن خواف ـ هرات در کنار اتصال ایران به افغانستان بخشی از کریدور ریلی ترانزیتی شرق ـ غرب است . در ادامه هم کشور افغانستان هرات را به مزار شریف متصل می‌کند و مزار شریف هم به شبکه ریلی متصل است .

  |

  درخواست افغانستان برای افتتاح راه‌آهن خواف ـ هرات در آذرماه آزادراه شرق اصفهان آماده افتتاح شد

  درخواست افغانستان برای افتتاح راه‌آهن خواف ـ هرات در آذرماه / آزادراه شرق اصفهان آماده افتتاح شد

  ۷۸۰۰ کیلومتر مسیر بزرگراهی در حال اجرا داریم که ۱۷۶۱ کیلومتر آن به عنوان پروژه جهش تولید در قالب ۳۲ پروژه اولویت‌دار است . جمعا ۲۴ هزار میلیارد تومان در بخش ریلی بزرگراهی و آزادراهی پروژه داریم که در بخش ریلی و بزرگراهی مشارکت دولت صد درصد و در بخش آزادراهی مشارکت دولت و بخش ...

  |

  نظرات کاربران