در حال بارگذاری ...
 • تشریح جزییات هفتاد و پنجمین اجلاس کمیته حفظ محیط زیست دریایی (MEPC ۷۵)

  در این اجلاس ، اصلاحیه های ضمیمه ششم کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی کشتی ها (مارپل) با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای (GHG) تصویب شد و انتظار می رود این الزامات جدید در صورت تائید نهایی در اجلاس MEPC۷۶ که در ژوئن ۲۰۲۱ برگزار می شود ، از اول ژانویه ۲۰۲۳ لازم الاجرا شوند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، نماینده سازمان بنادر و دریانوردی در سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو) جزییات هفتاد و پنجمین اجلاس کمیته حفظ محیط زیست دریایی (MEPC ۷۵) را تشریح کرد .

  ماندانا منصوریان اظهار داشت : هفتاد و پنجمین اجلاس کمیته حفظ محیط زیست دریایی (MEPC ۷۵) ، به صورت مجازی با ۱۰ دستور کار از جمله اصلاحات الزام آور به کنوانسیون ها ، کاهش آلودگی هوای کشتی ها و کارایی انرژی کشتی ها (EEDI) ، کاهش گازهای گلخانه ای (GHG) و مدیریت آب توازن کشتی ها از تاریخ ۲۶ لغایت ۳۰ آبان ماه سالجاری (۱۶ تا ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰) با حضور نمایندگان ۱۷۴ کشور  عضو آیمو برگزار شد و اینجانب نیز به عنوان نماینده دائم سازمان بنادر و دریانوردى در آیمو ، در طی این اجلاس ، بر اساس دستورکارها ، مواضع دولت جمهوری اسلامی ایران را ارایه کردم .

  وی ادامه داد : در این اجلاس ، اصلاحیه های ضمیمه ششم کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی کشتی ها (مارپل) با هدف کاهش انتشار گازهای  گلخانه ای (GHG) تصویب شد و انتظار می رود این الزامات جدید در صورت تائید نهایی در اجلاس MEPC۷۶ که در ژوئن ۲۰۲۱ برگزار می شود ، از اول ژانویه ۲۰۲۳ لازم الاجرا شوند .

  نماینده سازمان بنادر و دریانوردی در سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو) به مهمترین مصوبات در اجلاس MEPC۷۵ اشاره کرد و گفت : در این راستا می توان به تصویب پیش نویس اصلاحیه به ضمیمه ششم کنوانسیون مارپل در خصوص نمونه گیری از گوگرد سوخت کشتی ها و نیز تصویب پیش نویس اصلاحیه به کنوانسیون مدیریت آب توازن کشتی ها در مورد راه اندازی آزمایشی سیستم های مدیریت آب توازن کشتیها (BWMS) اشاره کرد .

  منصوریان افزود : همچنین مصوبات اجلاس قبلی در زمینه اعمال اصلاحات به کنوانسیون ها شامل اصلاحیه به ضمیمه اول کنوانسیون مارپل در مورد ممنوعیت استفاده و حمل سوخت سنگین توسط کشتی ها در مناطق قطبی ، اصلاحیه به کنوانسیون سیستم های مضر ضدخزه (AFS) شامل اعمال محدودیت در استفاده از ماده سیبوترین تائید شدند .

  نماینده سازمان بنادر و دریانوردی در سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو) با بیان اینکه یکی از موارد مهم در این اجلاس کاهش انتشار گازهای گلخانه ای (GHG) از کشتی ها بود که کمیته اصلاحات به ضمیمه ششم مارپل در مورد شاخص بهره وری انرژی موجود کشتی (EEXI) ، شاخص شدت کربن مصرفی (CII) و برنامه مدیریت بهره وری کارایی انرژی کشتی ها (SEEMP) را تائید کرد ، گفت : در این خصوص پیش نویس قطعنامه ای برای ترغیب کشورها به تهیه و اجرای برنامه ملی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از کشتی ها به صورت داوطلبانه تدوین شد .

  منصوریان ادامه داد : همچنین قایق های تفریحی بزرگ با طول بیش از ۲۴ متر و با ظرفیت کمتر از ۵۰۰ GT ، از اول ژانویه ۲۰۲۱ موظف به رعایت مقررات مربوط به سطح سوم انتشار اکسید نیتروژن (NOx)  شدند . همچنین برخی کشورها درخواستی مبنی بر انجام ارزیابی تاثیر اقدامات کوتاه مدت استراتژی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از کشتی ها داشتند که این موضوع تایید و برای تصویب نهایی به اجلاس بعدی (MEPC۷۶) موکول شد .

  نماینده سازمان بنادر و دریانوردی در سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو) با اشاره به اینکه در ادامه موضوع تاسیس صندوق مالی کمک به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تحت عنوان GHG Trust Fund در اجلاس مورد بررسی قرار گرفت و با موافقت کمیته ، برای جزئیات بیشتر از چگونگی ایجاد و اجرا به اجلاس بعدی ارجاع شد ، اظهار کرد : یکی از پیشنهادهای مورد بررسی در این اجلاس ، موضوع ایجاد یک هیات بین المللی تحقیق و توسعه روی استفاده از سوخت های پاک و فناوری های بدون کربن در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با حضور نمایندگان کشورهای عضو آیمو بود که مورد موافقت کمیته قرار نگرفت و برای کار بیشتر به اجلاس بعدی ارجاع شد . 

  منصوریان افزود : از دیگر موارد تصویب شده در کمیته MEPC ۷۵ ، تصویب پیش نویس اصلاحیه به ضمایم ۱ و ۴ و ۶ کنوانسیون مارپل در مورد معافیت بارج های بدون سرنشین غیر خودران  (unmanned non-self-propelled barges ) از بازرسی و شرایط صدور گواهینامه تحت کنوانسیون مارپل بود .
  مطالب مرتبط

  ساخت پیشرفته‌ترین ایستگاه رادیویی دریای عمان در بندر چابهار

  ساخت پیشرفته‌ترین ایستگاه رادیویی دریای عمان در بندر چابهار

  با اجرای طرح پوشش رادیویی سواحل مکران ؛ ارتباط دریایی آب های ساحلی استان بطور کامل پوشش داده می‌شود و زمینه تسهیل برقراری پیام‌های اضطرار و ایمنی فراهم و زمان واکنش عملیات‌های نجات دریایی کاهش خواهد یافت .

  |

  توسعه صادرات غیرنفتی با رونق صنایع دریایی کشور

  توسعه صادرات غیرنفتی با رونق صنایع دریایی کشور

  بخش خصوصی ؛ علاقمند به فعالیت در حوزه گردشگری دریایی است و در صورت حمایت دولت و ارائه تسهیلات می توان گام های بلندی در توسعه گردشگری دریایی با استفاده از توان داخلی بخش خصوصی برداشت .

  |

  امضا ۲ قرارداد تأمین و تحویل ۱۰ فروند شناور راهنمابر با سرمایه گذاری ۳۹۰۷ میلیارد ریالی

  امضا ۲ قرارداد تأمین و تحویل ۱۰ فروند شناور راهنمابر با سرمایه گذاری ۳۹۰۷ میلیارد ریالی

  در این مراسم قرارداد طراحی و ساخت ۵ فروند شناور راهنمابر آلومینیومی بنادر جنوب ایران به امضای سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت آرام کیان قشم رسید. ارزش این سرمایه گذاری ۲۵۲ میلیارد تومان است ؛ این تفاهم نامه در راستای طرح تحول صنعت مبتنی بر اقتصاد مقاومتی به امضا رسید .

  |

  نظرات کاربران