در حال بارگذاری ...
 • اوراسیا ؛ دروازه جدید صادرات از بنادر برای خنثی کردن اثرات تحریم بر اقتصاد ایران

  جذب سرمایه گذار بخش خصوصی یکی از اولویت های سازمان بنادر و دریانوردی است و بندر امیرآباد از بنادر پیشرو ایران در حوزه ارزش افزوده به شمار می رود ؛ با توجه به رقابت تنگاتنگ اقتصادی در عرصه خشکی و دریا ، باید تعرفه های ترجیحی مناسب برای جذب کالا و کشتی که یکی از مهم ترین عوامل اثرگذار بر توسعه صادرات ، لحاظ شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد با تشریح عوامل اثرگذار خارجی و داخلی بنادر بر توسعه صادرات کشور ، گفت : صادرات به کشورهای توافقنامه اوراسیا ؛ دروازه جدید صادراتی برای خنثی کردن تحریم ها بر اقتصاد ایران است .

   محمد علی اصل سعیدی پور در خصوص راهکارهای توسعه صادرات کشور به ویژه از مسیر بنادر و نیز به مقاصد کشورهای هدف از جمله اوراسیا ، اظهار کرد : کشورهای حوزه اوراسیا از اهمیت بسیار بالایی برای کشور ما برخوردار است و می توانند دروازه جدیدی برای خنثی کردن اثراث تحریم بر اقتصاد ایران باشند . برای توسعه صادرات کشور  از مسیر بنادر عوامل داخلی و بیرونی نقش دارند که در این میان تسهیل قوانین تجاری و صادراتی ، بازنگری در تعرفه های گمرکی و یکپارچه سازی تعرفه ها ، کاهش دستگاه های درگیر در صادرات ، تسهیل فرآیندهای تخصیص ارز و نیز برندسازی و بسته بندی از جمله عوامل بیرونی بنادر بر توسعه صادرات است .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد با اشاره به عوامل عوامل داخلی که می تواند بر صادرات  اثر بگذارد ، گفت : توجه به مواردی چون تنوع خدمات به ویژه در حوزه ارزش افزوده ، رتبه بندی و درجه بندری کالاها ، ارائه خدمات تبدیل کالا ، خدمات رو-رو و  و ارائه خدمات کانتینری می تواند صادرات را افزایش دهد .

  سعیدی پور در ادامه بر لزوم توصیه و تأکید بر سرمایه گذاری فعالان اقتصادی در بنادر کشور ، خاطرنشان کرد : جذب سرمایه گذار بخش خصوصی یکی از اولویت های سازمان بنادر و دریانوردی است و بندر امیرآباد از بنادر پیشرو ایران در حوزه ارزش افزوده به شمار می رود ؛ با توجه به  رقابت تنگاتنگ اقتصادی در عرصه خشکی و دریا ، باید تعرفه های ترجیحی مناسب برای جذب کالا و کشتی که یکی از مهم ترین عوامل اثرگذار بر توسعه صادرات ، لحاظ شود .

  وی با اشاره به اینکه پس از ابلاغ طرح جامع بنادر بازرگانی کشور می توانیم از اراضی آماده واگذاری به نحوی مطلوب در راستای بهره برداری حداکثری از ظرفیت ها استفاده کنیم ، اظهار کرد : تسریع و تسهیل فرآیندهای عملیاتی که با مداخله بخش های مختلف همراه است یکی دیگر از مهم ترین عوامل توسعه صادرات است . باز طراحی و بازنگری در تسهیل و تسریع فرآیندهای عملیاتی در کنار ارائه تسهیلات لازم و تدوین توافقنامه ها ، موجب خواهد شد تا بتوانیم فعالیت های ویژه ای را در حوزه صادرات و واردات به خصوص به کشورهای حوزه اوراسیا داشته باشیم .
  مطالب مرتبط

  بنادر ؛ محل تخلیه و بارگیری کالا است ، نه دپوی کالا

  بنادر ؛ محل تخلیه و بارگیری کالا است ، نه دپوی کالا

  تمام دستگاه های ذی ربط و مسئول در بخش ورود کالا به کشور باید در راستای جلوگیری از دپوی کالا در بنادر و ترخیص کالا از این مناطق اقدام کنند تا بنادر به فلسفه اصلی خود یعنی محلی که صرفا برای تخلیه و بارگیری است ، تبدیل شوند .

  |

  برنامه‌ریزی برای ایجاد یک سایت برند گردشگری دریایی در مجاورت روستای تنبان جزیره قشم

  برنامه‌ریزی برای ایجاد یک سایت برند گردشگری دریایی در مجاورت روستای تنبان جزیره قشم

  پتانسیل ها و مزایای ساخت بندر چندمنظوره روستای تنبان در سواحل جزیره قشم شامل معافیت های مالیاتی به دلیل قرار داشتن در منطقه آزاد قشم ، توسعه صید ماهی و مزارع میگو ، راه های دسترسی متعدد از طریق جزایر دیگر ، بندرعباس و کشورهای حاشیه خلیج فارس ، توسعه گردشگری ، ارز آوری ، ...

  |

  حل مشکل بیکاری مردم جزیره قشم با بهره‌گیری از ظرفیت دریایی و بندری

  حل مشکل بیکاری مردم جزیره قشم با بهره‌گیری از ظرفیت دریایی و بندری

  نگاه ، رویکرد و توجه سازمان بنادر و دریانوردی به بنادر کوچک چندمنظوره ، اسکله‌های گردشگری و موج‌شکن‌های مردمی موجب شده تا شاهد اقدامات مناسبی در استان هرمزگان باشیم و در این راستا ؛ از سازمان بنادر صمیمانه تشکر می‌کنیم .

  |

  نظرات کاربران