در حال بارگذاری ...
 • اثرات مثبت تصمیمات جدید دولت بر کاهش رسوب کالا در بنادر کشور

  از منظر سازمان بنادر و دریانوردی ، تمامی افرادی که اسناد لازم را ارائه کنند ، می توانند خدمات لازم را از بنادر کشور دریافت کنند ؛ به طور مثال وقتی که صاحب کالا و یا نماینده قانونی آن بعد از انجام تمامی تشریفات گمرکی و تسویه حساب های مالی ، بابت خدمات بندری جهت ترخیص کالا همراه اسناد مورد نیاز به محوطه دار و یا انباردار بنادر مراجعه کند ، بدون شک در کمترین زمان ممکن همکاران سازمان بنادر و دریانوردی ، آمادگی خروج کالا از بندر را خواهند داشت .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با تشریح تأثیرات مثبت تصمیمات جدید ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بر کاهش رسوب کالا در بنادر کشور ، گفت : صاحبان کالاهای اساسی بایستی طبق تصمیمات جدید دولت ، هر چه سریع تر نسبت به ترخیص کالا از بنادر اقدام کنند .

  فرهاد منتصر کوهساری در رابطه با اینکه دستورات جدید مربوط به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تا چه حد در کاهش رسوب کالا اثر گذار خواهد بود ؟ اظهار داشت : تصمیماتی که در جلسه یکصد و هفتاد و هفتم ستاد هماهنگی اقتصاد دولت اتخاذ شده ، می تواند بسیار راهگشا باشد و این تصمیمات حتما خروجی خوبی خواهد داشت . وزارت صنعت ، معدن و تجارت به عنوان مسئول تجارت خارجی کشور بر مبنای برآورد درآمد ارزی کشور نسبت به اولویت بندی ثبت سفارشات اقدام خواهد کرد که این تصمیم بسیار پسندیده ای است .

  معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه در تصمیم گیری های جدید ، نحوه تأمین ارز وارد کننده مشخص شد که تا قبل از آن هم تعدادی از این منابع معرفی شده بودند ، عنوان کرد : اشکال اصلی در چند مورد نهفته است ؛ اول منبع تأمین ارز ، دوم طولانی بودن بروکراسی تأمین ارز و سوم تصمیمات خلق الساعه ای که موجودیت بخش غیردولتی در بنادر و ادامه فعالیت آن ها را با مخاطره مواجه می کند .

  وی افزود : از منظر سازمان بنادر و دریانوردی ، تمامی افرادی که اسناد لازم را ارائه کنند ، می توانند خدمات لازم را از بنادر کشور دریافت کنند ؛ به طور مثال وقتی که صاحب کالا و یا نماینده قانونی آن بعد از انجام تمامی تشریفات گمرکی و تسویه حساب های مالی ، بابت خدمات بندری جهت ترخیص کالا همراه اسناد مورد نیاز به محوطه دار و یا انباردار بنادر مراجعه کند ، بدون شک در کمترین زمان ممکن همکاران سازمان بنادر و دریانوردی ، آمادگی خروج کالا از بندر را خواهند داشت .

  کوهساری با تأکید بر اینکه بندر محل نگهداری کالا نیست بلکه محل گذر کالا است ، اظهار داشت : در همین راستا تعرفه ها به صورت پلکانی تعریف شده تا صاحب کالا سریع تر کالا را از بندر خارج کند و حذف تعرفه پلکانی و اخذ تعرفه روز سی ام به طور ثابت ، باعث افزایش ماندگاری کالا در انبارها شده و این امر به ضرر سرمایه گذار و مصرف کننده است؛ در عین حال باید توجه داشت که هزینه های انبارداری بنادر نسبت به دیگر هزینه ها مبلغی جزئی به شمار می آید .

  وی با طرح این پرسش که چرا باید یک بخش خصوصی ، هزینه های سربار یک بخش خصوصی دیگر را بر اساس تصمیمات کارگروه ستاد تنظیم بازار پرداخت کند ، افزود : ضروری است تمامی صاحبان کالاهای اساسی طبق تصمیمات جدید ، هر چه سریع تر نسبت به ترخیص کالای خود از بندر اقدام کنند تا بازار مصرف دچار مشکل نشود . جمع بندی ما این است که تصمیمات جدید اتخاذ شده از سوی ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ، می تواند به تسریع در خروج کالاهای اساسی و دیگر کالاهای موجود از بنادر کشور کمک شایانی کند .

  گفتنی است ، ۱۵ آبان ماه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تکالیف اعضای کابینه ، واردکنندگان و صادرکنندگان در موضوع تهاتر و مکانیزم‌های واردات در مقابل صادرات را ابلاغ کرد . همچنین مقرر شد بانک مرکزی برای صدور ارز به صورت اعتباری اقدام و تعهد تامین ارز ترجیحی ظرف مدت سه ماه از تاریخ ترخیص کالا را بر اساس مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت انجام دهد تا کالاها ، قابل ترخیص از گمرک و بنادر باشد .
  مطالب مرتبط

  افزایش شعاع نفوذ چابهار تا کشورهای همسایه شمالی افغانستان با افتتاح خط ریلی خواف - هرات

  افزایش شعاع نفوذ چابهار تا کشورهای همسایه شمالی افغانستان با افتتاح خط ریلی خواف - هرات

  سعی سازمان بنادر و دریانوردی بر این است که در همه مبادی ورودی و خروجی کریدورها سهم جابه جایی باز از طریق ریل افزایش یابد . توسعه ریلی به منظور افزایش جابجایی بار از طریق ریل صرفاً مختص به یک بندر نیست و این برنامه برای تمامی بنادر کشور مدنظر قرار دارد .

  |

  کسب بالاترین امتیاز در ممیزی بین المللی شناسایی و ردگیری شناورها توسط سازمان بنادر و دریانوردی

  کسب بالاترین امتیاز در ممیزی بین المللی شناسایی و ردگیری شناورها توسط سازمان بنادر و دریانوردی

  تمام فرآیند ثبت ، ممیزی و آمار اعلامی به صورت رسمی و توسط سازمان بین‌الملی ماهواره ای منتشر می شود که نشان دهنده انطباق جمهوری اسلامی ایران با تعهدات بین‌المللی با بالاترین استانداردهای لازم است .

  |

  تجهیز بندر دیلم بوشهر به سیستم اعلام حریق

  تجهیز بندر دیلم بوشهر به سیستم اعلام حریق

  از دیگر قابلیت های پروژه یاد شده امکان رصد سیستم از راه دور است که این امر می تواند در مانیتور کردن و تشخیص محل وقوع حریق در جهت تسریع حضور آتشنشانان در هنگام بروز حادثه نقش موثری را ایفا کند .

  |

  بنادر ؛ ظرفیت‌های بسیار خوبی را برای بخش خصوصی ایجاد کرده است

  بنادر ؛ ظرفیت‌های بسیار خوبی را برای بخش خصوصی ایجاد کرده است

  یکی از راه‌های افزایش صادرات ، تولید در پسکرانه بنادر است چرا که این امر می‌تواند هزینه تمام شده کالاهای صادراتی را کاهش دهد . تولیدکنندگانی که محصولات صادراتی خود را در پسکرانه بنادر تولید می کنند در قیاس با سایر واحدهای صنعتی مزیت‌های بیشتری دارند .

  |

  ثبت رکورد تخلیه ٢٠ هزار و ۴۵٨ تن کالا در یک شبانه‌روز در بندر امام خمینی (ره)

  ثبت رکورد تخلیه ٢٠ هزار و ۴۵٨ تن کالا در یک شبانه‌روز در بندر امام خمینی (ره)

  با اتخاذ تمهیدات لازم از جمله تأمین تجهیزات پیشرفته و پرتوان ، ارتقای مستمر آمادگی به‌کار آنها و همچنین برخورداری از انبارهای نگهداری کالاهای فله با گنجایش مناسب ، امکان رسیدن به نرخ یاد شده تخلیه فراهم شده است .

  |

  نظرات کاربران