در حال بارگذاری ...
 • افزایش ۶۰ درصدی ظرفیت خطوط ریلی تا پایان سال ۱۴۰۰

  سهم حمل و نقل ریلی در جابجایی بار بنادر امام خمینی(ره) و شهید رجایی در سال ۹۹ دو برابر شده است . تا سال آینده در مسیرهایی که مراکز تولید بار است و ریل داریم ، از سهم ۱۵ درصدی برای ریل در کل کشور استفاده می‌کنیم .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در این دولت ظرفیت خطوط ریلی ۴۰ درصد افزایش یافت ، گفت : تا پایان سال ۱۴۰۰ ظرفیت خطوط ریلی ۶۰ درصد نسبت به گذشته افزایش می‌یابد .

  محمد اسلامی در مراسم افتتاح نمایشگاه دائمی جهاد خودکفایی صنعت ریلی که با حضور امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و جمعی دیگر از مسئولان برگزار شد اظهار داشت : اقدام مهمی شکل گرفته است . همه صنعتگران و شرکت‌های ریلی از سال گذشته به استفاده از ظرفیت داخل سوق یافته‌اند و در همین روزها و ماه‌های کرونایی ما در راه‌آهن هر ماه مراسم الحاق به ناوگان داریم . بیش از هزار و ۲۰۰ دستگاه انواع واگن و لوکوموتیو ساخت داخل یا بازسازی شده وارد ناوگان شده است .

  وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تولید ریل ملی افزود : در سال ۹۸ تولید ریل داخلی محقق شد و امروز دیالوگ بین شرکت راه‌آهن ، شرکت ساخت و ذوب‌آهن فشار برای تحویل بیشتر ریل است . ما در پروژه‌های ریلی از ریل داخلی استفاده می‌کنیم . شرایط اقتصادی ما و این حرکت جهشی در جنگ اقتصادی نرخ ارز ما را بر این می‌دارد که مهم‌ترین تکلیف ما به چالش کشیدن اصل تقاضا برای ارز و استفاده از ظرفیت داخل باشد .

  وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت : نمایشگاهی که امروز افتتاح می‌شود سفره را برای همه کسانی که دل در گرو پیشرفت کشور دارند آماده می‌کند . سیاست‌های کلی نظام و تاکیدات مقام معظم رهبری در باره توسعه ریلی همواره مورد پیگیری رئیس جمهور نیز هست .

  اسلامی با بیان این که وعده اتصال ۵ استان به شبکه ریلی محقق شد ، گفت : به زودی هم ۴ استان اردبیل ، کردستان ، چهار محال و بختیاری و بخشی از خراسان شمالی از اتصال به خط ریلی بهره‌مند می‌شوند .

  وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در این دولت ظرفیت خطوط ریلی ۴۰ درصد افزایش یافت گفت : تا پایان سال ۱۴۰۰ ظرفیت خطوط ریلی ۶۰ درصد افزایش می‌یابد . سهم حمل و نقل ریلی در جابجایی بار بنادر امام خمینی(ره) و شهید رجایی در سال ۹۹ دو برابر شده است . تا سال آینده در مسیرهایی که مراکز تولید بار است و ریل داریم ، از سهم ۱۵ درصدی برای ریل در کل کشور استفاده می‌کنیم .

   

   

  در ادامه این مراسم امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار داشت : راه جهاد خودکفایی از سوی وزارت راه و راه‌آهن انتخاب شده است و خدا را شاکریم در این جهاد ما نیز مشارکت داریم .

  وی گفت : در همه زمینه‌ها جهاد می‌کنیم . ما به عنوان بخش دفاعی کشور این اطمینان را می‌دهیم این راه را ۴۰ ساله آمده‌ایم و می‌دانیم انتهای این مسیر افق روشنی است و در دهان دشمن خبیث خواهیم زد . ما نه برای منفعت اقتصادی بلکه برای مشارکت در کنار راه‌آهن و وزارت راه هستیم .

  امیر حاتمی اضافه کرد : دشمن ۴۰ سال قبل خواست ما را در محرومیت قرار دهد و جنگ تحمیلی را علیه ما آغاز کردند و امروز هم کماکان ما را تحریم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند اما من در وزارت دفاع از کسی نشنیده‌ام که درباره تحریم صحبت کند و تحریم‌ها را به هیچ حساب کرده‌ایم . ما از تحریم‌ها عبور کرده‌ایم و وقتی قطارهای ما حرکت می‌کند یعنی از تحریم‌ها عبور کرده‌ایم .

  وی خطاب به مدیران راه‌آهن و وزارت راه گفت : ما با نهایت قوا در خدمت شما خواهیم بود و در کنار شما در این جهاد حضور داریم .

  بنابر این گزارش در این مراسم تفاهمنامه حمایت از ایجاد و توسعه همکاری‌های مشترک راهبردی توسط مدیرعامل راه‌آهن و معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع به امضا رسید .
  مطالب مرتبط

  تحقق خودکفایی واقعی در صنعت ریلی با حمایت وزیر راه و نظر مساعد وزیر دفاع

  تحقق خودکفایی واقعی در صنعت ریلی با حمایت وزیر راه و نظر مساعد وزیر دفاع

  طی مذاکرات مفصل با معاونان وزارت دفاع در بخش‌های زیرساخت ، ناوگان ، علائم ، ارتباطات و سیگنالینگ بستر مهیایی در صنایع دفاعی کشور وجود دارد که ما در اداره صنعت ریلی به اقتصاد پایدار می‌رساند .

  |

  نظرات کاربران