در حال بارگذاری ...
 • نقش مؤثر راه آهن چابهار به زاهدان در اقتصاد کشور و انتقال کالا به کشور‌های همسایه

  سرمایه گذاری در راه آهن می‌تواند در صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلایندگی‌ها منافع زیادی برای کشور داشته باشد . با صرف هزینه کم در حوزه راه آهن می‌توانیم از منابع بسیار زیادی صرفه جویی و از آن‌ها در بخش‌های دیگر استفاده کنیم .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت : خط راه آهن چابهار به زاهدان که دارای نقش مؤثر در اقتصاد کشور و انتقال کالا به کشور‌های همسایه است سال آینده به بهره برداری می رسد .

  رضایی کوچی با بیان این که خط راه آهن چابهار به زاهدان دارای نقش مؤثر در اقتصاد کشور و انتقال کالا به کشور‌های همسایه است و سال آینده به بهره برداری می رسد گفت : این خط ریلی در ادامه به استان‌های خراسان جنوبی ، رضوی و شمالی متصل می‌شود . خوشبختانه با موافقت رهبر معظم انقلاب همه منابع مورد نیاز برای اتصال چابهار به شبکه ریلی کشور که قسمت نخست آن از چابهار به زاهدان است ، تأمین شده است و پیمانکاران خوبی نیز در این طرح فعالیت می‌کنند .

  رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به بازدید خود از قطعات مختلف مسیر چابهار به زاهدان با بیان این که در این مسیر مشکل مالی نداریم ، افزود : منابع این طرح از صندوق توسعه ملی با اجازه رهبر انقلاب تأمین شده است . پیمانکاران بومی از جمله قرارگاه خاتم الانبیاء و پیمانکاران بخش خصوصی در این طرح فعال هستند و درآینده نزدیک شاهد بهره برداری از این مسیر خواهیم بود .

  رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود : سرمایه گذاری در راه آهن می‌تواند در صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلایندگی‌ها منافع زیادی برای کشور داشته باشد . با صرف هزینه کم در حوزه راه آهن می‌توانیم از منابع بسیار زیادی صرفه جویی و از آن‌ها در بخش‌های دیگر استفاده کنیم .

  وی با اشاره به برنامه ششم توسعه و ترسیم اهدافی برای راه آهن جمهوری اسلامی ایران ، افزود : رسیدن به ظرفیت ۳۰ درصدی جابجایی بار و ۲۰ درصد سهم جابجایی مسافر از طریق خطوط ریلی از جمله این اهداف است که شرکت راه آهن در این مسیر حرکت می‌کند .

  وی به راه آهن تهران - قم - اصفهان و شیراز اشاره کرد و افزود : این خط راه آهن بعد از شیراز ادامه پیدا نمی‌کند و باید به استان‌های هرمزگان ، خوزستان و بوشهر متصل شود .

  رضایی کوچی با اشاره به مسیر شمال به جنوب ، گفت : مسیر هند به روسیه از مسیر ایران تکمیل می‌شود که شبکه ریلی سهم عمده‌ای در این زمینه دارد و می‌تواند برای اقتصاد کشور نقش مؤثری داشته باشد .

  وی اتصال راه آهن به مراکز تولیدی را ضروری خواند و افزود : بسیاری از مراکز تولیدی در کشور هستند که متأسفانه به شبکه ریلی متصل نیستند و از طریق جاده بار خود را حمل می‌کنند . اتصال مراکز تولیدی به راه آهن می‌تواند در قیمت تمام شده کالا ، کاهش زمان رسیدن کالا به مقصد و همچنین اطمینان و امنیت بیشتر مؤثر باشد .
  مطالب مرتبط

  افزایش نرخ بلیت هواپیما اجحاف در حق اقشار متوسط جامعه

  افزایش نرخ بلیت هواپیما اجحاف در حق اقشار متوسط جامعه

  عدم وجود نظارت دقیق در این حوزه باعث افزایش قیمت نهایی بلیت شده است و در شرایط کنونی نباید هیچ تصمیمی برای افزایش مجدد بلیت‌ها اتخاذ شود ، چرا که با این کار فشار بیشتری به قشر متوسط جامعه وارد شده و تنها حمل و نقل هوایی در انحصار گروه خاصی قرار می‌گیرد .

  |

  افزایش ۶۰ درصدی ظرفیت خطوط ریلی تا پایان سال ۱۴۰۰

  افزایش ۶۰ درصدی ظرفیت خطوط ریلی تا پایان سال ۱۴۰۰

  سهم حمل و نقل ریلی در جابجایی بار بنادر امام خمینی(ره) و شهید رجایی در سال ۹۹ دو برابر شده است . تا سال آینده در مسیرهایی که مراکز تولید بار است و ریل داریم ، از سهم ۱۵ درصدی برای ریل در کل کشور استفاده می‌کنیم .

  |

  نظرات کاربران