در حال بارگذاری ...
 • اعلام نتیجه بازخوانی اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای ۷۵۲ اوکراین

  تا ساعت ۶:۱۴:۵۶ همه متغیرهای پروازی عادی و هواپیما در شرایط نرمال بوده و CVR هواپیما تا ۱۹ ثانیه پس از انفجار موشک اول را ضبط کرده است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرعامل سازمان هواپیمایی کشور نتیجه بازخوانی اطلاعات جعبه های سیاه (FDR و CVR) هواپیمای ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال را اعلام کرد .

  تورج دهقانی زنگنه در نشست مطبوعاتی از ساعت ۱۱.۳۰ مورخ ۲ شهریور در سالن اجلاس این سازمان برگزار شده ، نتیجه بازخوانی اطلاعات جعبه های سیاه (FDR@CVR) هواپیمای ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال را اعلام کرد . بازخوانی جعبه‌های سیاه بویینگ ۷۳۷ اوکراینی برابر مقررات بین‌المللی و تحت نظارت و مسئولیت سازمان هواپیمایی کشوری ایران انجام شده است .

  وی افزود : به هنگام بازخوانی نمایندگان کشور آمریکا به عنوان طراح سازنده هواپیما ، اوکرایین به عنوان ثبت‌کننده و بهره‌بردار ، فرانسه به عنوان ارائه دهنده خدمات و مشاوره فنی ، نمایندگان کشورهای کانادا، انگلستان و سوئد که اتباعشان در این پرواز بودند و نماینده سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) حضور داشتند .

  زنگنه با بیان اینکه داده‌های هر دو جعبه سیاه هواپیما بدون مشکل فنی بازخوانی شد ، افزود : تا ساعت ۶:۱۴:۵۶ همه متغیرهای پروازی عادی و هواپیما در شرایط نرمال بوده و CVR هواپیما تا ۱۹ ثانیه پس از انفجار موشک اول را ضبط کرده است .

  رییس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه اقدامات و مشارکت صورت گرفته در فرآیند بازخوانی بر اساس استانداردهای انکس ۱۳ پیمان شیکاگو بوده است، تصریح کرد : در داخل کابین پرواز ، سه نفر کرو و یک نفر معلم حضور داشته‌اند که هرسه متوجه شرایط غیر عادی شده و تا آخرین لحظات مشغول کنترل و هدایت هواپیما بوده‌اند . معلم خلبان نیز بعضی از راهنمایی‌ها را انجام داده و برخی اطلاعات از جمله اینکه هر دو موتور هواپیما فعال هستند را به خلبان اعلام می‌کند. با توجه به اینکه صدای کابین پس از ۱۹ ثانیه بعد از انفجار قطع می‌شود و موشک دوم ۲۵ ثانیه پس از آن شلیک شده و به مجاورت هواپیما می‌رسد ، تحلیلی در مورد عملکرد و آثار موشک دوم از جعبه‌های سیاه هواپیما به دست نمی‌آید . چرا که قطعات ناشی از موشک اول و اصابت آن به هواپیما باعث قطع همزمان ضب داده در جعبه‌های FDR و CVR ، نوزده ثانیه پس از برخورد شده است .

  وی با بیان اینکه سازمان هواپیمایی کشوری ایران از دفتر تحقیقات و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه جهت همکاری‌های بازخوانی تشکر کرده است ، گفت : اطلاعات استخراج شده در اختیار نمایندگان کشورهای ذی‌ربط قرار گرفته تا تحلیل‌های ایمنی و فنی خود را در چهارچوب استانداردهی ایکائو به سازمان هواپیمایی کشوری ایران ارائه کنند .

  زنگنه گفت : این اقدامات با هدف ایمنی و جلوگیری از رخداد‌های مشابه صورت می‌گیرد و هرگونه استفاده سیاسی از این فرایندها ضمن اینکه در تعارض با اهداف مورد تصریح ایکائو قرار دارد ، روند رسیدگی به سانحه را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد . سازمان هواپیمایی کشوری از تمام ذی‌نفعان درخواست می‌کند که از بیان هر نوع تحلیل و یا استفاده از این اطلاعات که در راستای افزایش ایمنی نباشد ، خودداری کنند .
  مطالب مرتبط

  اعلام ‌آمادگی ایران برای تسریع در مذاکرات سانحه هواپیمای اوکراینی

  اعلام ‌آمادگی ایران برای تسریع در مذاکرات سانحه هواپیمای اوکراینی

  کمیته حقوقی ما آماده بود که وارد بحث پرداخت خسارت به خانواده‌های جانباختگان شده و درباره آن مذاکره کند ولی طرف اوکراینی فعلا آمادگی نداشت وارد این موضوع شود . فکر می‌کنم طرف کانادایی هم ظاهرا تمایلی ندارد که فعلا وارد مذاکره درباره جان‌باختگان شود . هر چند خیلی از این‌ها ...

  |

  قدردانی رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از اجرای طرح استقرار ناظران سلامت در فرودگاه ها

  قدردانی رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از اجرای طرح استقرار ناظران سلامت در فرودگاه ها

  سازمان ایکائو در اطلاعیه ای در همان زمان شیوع ویروس کرونا اعلام کرد که در حوزه هوایی نیازی به فاصله گذاری اجتماعی نیست چرا که از هر ۲۷ میلیون مسافر ممکن است ، تنها یک نفر به کرونا مبتلا شود و از سوی دیگر طبق بررسی هایی که انجام داده ایم میزان مبتلایان در حوزه هوایی در مقایسه با ...

  |

  تشکیل کمیته زیرفصل کمیته حمل و نقل هوایی در ستاد کرونا برای حمایت از ایرلاین‌ها

  تشکیل کمیته زیرفصل کمیته حمل و نقل هوایی در ستاد کرونا برای حمایت از ایرلاین‌ها

  به وسیله ارز حاصل از صادرات و پول‌هایی که در خارج از کشور داریم ، از شرکت‌های هواپیمایی حمایت خواهد شد و این پیشنهاد ارائه شده است . شرکت‌های هواپیمایی باید ارز نیمایی و تسهیلات ارزان‌قیمت دریافت کنند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند و تکلیف سازمان هواپیمایی این است که این ...

  |

  رعایت شیوه نامه های بهداشتی برای سلامت مسافران در اولویت فرودگاه ها قرار دارد

  رعایت شیوه نامه های بهداشتی برای سلامت مسافران در اولویت فرودگاه ها قرار دارد

  در همان روزهای ابتدای انتشار ویروس کرونا با مهیا کردن کلیه امکانات و تجهیزات لازم برای مقابله یا پیشگیری اقدام کرده و با صرف هزینه های سنگین تلاش کردیم تا کلیه دستورالعمل های بهداشتی را در فرودگاه های کشور برای ایمنی مسافران بکار گیریم .

  |

  نظرات کاربران