در حال بارگذاری ...
 • پرداخت ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات حمایتی برای شرکت‌های هواپیمایی آسیب‌دیده از کرونا

  شرکت های هواپیمایی از ابتدای اسفند ۹۹ با کاهش شدید تقاضا مواجه شده‌اند و درآمد شرکت‌ها هم فقط از محل انجام پرواز و جابه‌جایی مسافر است ، اگر این تسهیلات اختصاص نمی‌یافت شرکت‌ها امکان پرداخت حقوق هم به پرسنل خود را نداشتند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات حمایتی برای شرکت‌های هواپیمایی آسیب‌دیده از کرونا در نظر گرفته شد ، گفت : شرکت‌ها به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند و در حال وثیقه‌گذاری برای دریافت وام هستند .

  ‌مقصود اسعدی سامانی درباره تسهیلاتی که قرار بود به شرکت‌های هواپیمایی بابت رکود حاصل از شیوع کرونا اختصاص یابد ، توضیح داد : موانع موجود در این باره برداشته شد ، ‌شرکت‌های هواپیمایی به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند و در حال گذراندن پروسه سپردن وثیقه به بانک‌ها برای دریافت این تسهیلات هستند .

  وی با بیان اینکه تا پیش از این شرکت‌ها مشکلاتی در این ‌باره داشتند ، گفت : تقریباً مشکل تا حدود زیادی رفع شده است .

  دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره رقم کل این تسهیلات که قرار است به شرکت‌های هواپیمایی اختصاص یابد ، گفت : رقم حدود ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای شرکت‌های هواپیمایی در نظر گرفته شده است .

  اسعدی سامانی درباره مشخصات این تسهیلات گفت : این تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد به ‌شرکت‌‌های حمل و نقل هوایی اختصاص می‌یابد ، شرکت‌‌های متقاضی پیش از این و از روز ۱۲ خرداد ۹۹ تقاضای خود را در سامانه کارا ثبت کردند . شرکت های هواپیمایی از ابتدای اسفند ۹۹ با کاهش شدید تقاضا مواجه شده‌اند و درآمد شرکت‌ها هم فقط از محل انجام پرواز و جابه‌جایی مسافر است ، اگر این تسهیلات اختصاص نمی‌یافت شرکت‌ها امکان پرداخت حقوق هم به پرسنل خود را نداشتند .

  دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اضافه کرد : غیر از این مورد ، شرکت‌ها باید همیشه پرداخت‌هایی به شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بابت دریافت خدمات فرودگاهی و حق پارک هواپیما ، شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بابت پرداخت بدهی‌های سوختی ، شهرداری‌ها و برخی بخش‌های دیگر داشته باشند که در نبود تقاضای سفر ، با مشکلات مالی مواجه شده بودند .

  از این اعلام شد در قالب بسته حمایتی ۸ هزار میلیارد تومانی دولت از حمل و نقل قرار است از شرکت‌های حمل و نقلی در انواع مدل‌ها حمایت شود که یکی از این حمایت‌ها ، حمایت از شرکت‌های هواپیمایی به دلیل کاهش شدید سفرها و توقف پرواز هواپیماها بود .

  ‌حمل و نقل و خصوصا حمل و نقل هوایی و همچنین گردشگری ،‌ کسب و کارهایی هستند که در دوران شیوع کرونا ، بیشترین آسیب را بین کسب و کارها دیده‌اند‌ .

  انجام پروازها با ۵۰ تا ۶۰ درصد ظرفیت هواپیما

  اسعدی سامانی درباره آخرین وضعیت پروازهای داخلی توضیح داد : پروازهای داخلی تا اندازه‌ای در حال انجام است اما با توجه به موضوع شیوع کرونا و کاهش سفرها ، در حال حاضر پروازها با ۵۰ و حداکثر ۶۰ درصد ظرفیت‌ انجام می‌شود و در واقع ۴۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت هواپیماها در پروازها خالی است . البته شرکت‌های هواپیمایی تلاش کرده‌اند در چینش مسافران در پروازها تا جایی که امکان دارد فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند .
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران