در حال بارگذاری ...
 • گسترش تعاملات سه کشور ایران ، افغانستان و ازبکستان در حوزه حمل و نقل و ترانزیت

  با توجه به اینکه سه کشور ایران ، افغانستان و ازبکستان جزو کنوانسیون تیر هستند ، به منظور ایجاد هماهنگی برای تسهیل در تردد و ترانزیت ، کارگروه‌های ویژه تشکیل می‌شود که بعدها نتایج بررسی های این کارگروه می تواند به امضای تفاهم نامه همکاری های جدید بین سه کشور در حوزه ترانزیت و حمل و نقل ، منجر شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، در دیدار وزیر راه و شهرسازی کشورمان با وزرای حمل و نقل افغانستان و ازبکستان ، موضوع گسترش همکاری های سه کشور در حوزه حمل و نقل و ترانزیت بررسی شد .

  محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در نشست سه جانبه توسعه همکاری‌های حمل و نقل و ترانزیت میان جمهوری اسلامی ایران ، جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری ازبکستان ، از احیای موافقتنامه سه جانبه ای که پیش تر بین سه کشور در حوزه حمل و نقل و ترانزیت به امضا رسیده بود خبر داد و گفت : احیا و حفظ همکاری ها و تعاملات کشورهای منطقه به ویژه ایران ، افغانستان و ازبکستان به ویژه در شرایط کنونی که جهان با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند و نیاز بیشتری به تعاملات و همکاری ها وجود دارد ، مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران است .

  وزیر راه و شهرسازی در عین حال از تشکیل کارگروه سه جانبه با انتخاب نمایندگانی از سفرا و معاونان وزرای حمل و نقل سه کشور خبر داده و با اعلام این مطلب که شهرام آدم نژاد ، معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این کارگروه مسئولیت داشته و موارد را بررسی می کند ، افزود : کارگروه همکاری های سه جانبه در زمینه حمل و نقل و ترانزیت بین سه کشور ایجاد می شود که پیشنهاد می شود این کارگروه کار خود را از ماه اوت آغاز کند .

  عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه کارگروه منتخب ، ترتیبات و هماهنگی‌های لازم را برای موضوع گستری همکاری‌ها بین وزرای سه کشور انجام می‌دهند ، توضیح داد : کاروان پیش‌رویی با تعداد مشخصی کامیون ، محموله های کانتینری را به شکل آزمایشی در مسیر ازبکستان از طریق مرز ترمس منتقل می کنند ، تا این مسیر و شرایط آن سنجیده شود . ترتیبات اجرایی و هماهنگی اجرایی و امنیتی اینکار توسط دولت افغانستان انجام خواهد شد .

  وی در ادامه گفتگوی خود با وزرای حمل ونقل افغانستان و ازبکستان به موضوع چابهار اشاره کرد و گفت : در حال حاضر ، تعاملات سه جانبه ایران ، هندوستان و افغانستان برقرار بوده و روزانه کشورهای افغانستان و هندوستان از بندر چابهار در حال استفاده و حمل و نقل بار هستند . پروژه احداث خط آهن چابهار به زاهدان که بندر چابهار را به شبکه سراسری ریلی کشور متصل می‌کند کاملا فعال و برقرار است و در سال ۲۰۲۱ از این خط آهن بهره برداری خواهیم کرد .

  آمادگی ایران برای پذیرش سرمایه‌گذاری در بندر چابهار

  وی تصریح کرد : ایران آمادگی دارد تا سرمایه گذاری ازبکستان را در خصوص سرمایه گذاری در بندر چابهار ، بپذیرید .

  عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد : با توجه به اینکه سه کشور ایران ، افغانستان و ازبکستان جزو کنوانسیون تیر هستند ، به  منظور ایجاد هماهنگی برای تسهیل در تردد و ترانزیت ، کارگروه‌های ویژه تشکیل می‌شود که بعدها نتایج بررسی های این کارگروه می تواند به امضای تفاهم نامه همکاری های جدید بین سه کشور در حوزه ترانزیت و حمل و نقل ، منجر شود . ایجاد فرصت‌های متنوع ترانزیتی در شرایط کرونایی برای ایران و کشورهای منطقه ضرورتی اجتناب ناپذیر است که موجبات تعاملات بین کشورهای منطقه را فراهم می‌کند .

  وی گفت : عضویت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در گروه اتحادیه راه آهن های کشورهای مشترک المنافع موجب شده تعاملات ریلی بین کشورها و همچنین پروتکل پنج جانبه ای که با حوزه کشورهای دریای خزر و ترکیه مبادله شده است ، تقویت شود . امروز تبادلات ریلی و تجارت بین کشورهای مشترک المنافع و ایران از طریق خط آهن ایران برقرار است و روزانه تعداد قابل ملاحظه ای واگن باری بین ایران و ترکیه تبادل می شود که به مقصدهای گوناگون ارسال می‌شود . همچنین در خصوص تبادلات حوزه خزر از بنادر دریای خزر با کشورهای حوزه خزر به ویژه با قزاقزستان که یکی از بخش های مسیر کریدور شمال - جنوب به بندر آکتائو ست ، برقرار است .

  ظرفیت بنادر ایران شمالی و جنوبی ایران ۲۶۰ میلیون تن است

  عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه در حال حاضر ، ظرفیت بنادر ایران در دریای خزر ، خلیج فارس و دریای عمان بیش از ۲۶۰ میلیون تن است ، گفت : در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۵۵ میلیون تن بار از بنادر ایران جابه جا شد و ظرفیت ها و برنامه های توسعه ای می‌تواند استعداد حداقلی ۵۰ میلیون تن بار ترانزیتی را برای کشورهای منطقه از جنوب به شمال و شرق به غرب فراهم کند .  

  وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد : فرصت و ظرفیت برای تشکیل شرکت های حمل و نقل ترکیبی مستقل و یا مشترک بین بخش های خصوصی سه کشور ایران ، افغانستان و ازبکستان وجود دارد تا این شرکت های حمل و نقل ترکیبی بتوانند بار را از مبدا تا مقصد از طریق دریا، ریل و جاده جابه جا کنند . این شرکت های حمل و نقل ترکیبی با حمل بار از مبدا تا مقصد هم موجب رونق مسیرهای مورد بهره برداری می‌شوند و هم حجم تبادلات تجاری بین کشورهای منطقه و به ویژه ایران، افغانستان و ازبکستان را گسترش می دهند .

  آمادگی ایران برای میزبانی ازبکستان و افغانستان برای امضای تفاهم نامه سه جانبه مشترک در حوزه تزانزیت

  اسلامی از اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی مذاکرات تکمیلی و نهایی توسعه همکاری‌های حمل و نقلی و ترانزیتی سه کشور ایران ، افغانستان و ازبکستان خبر داد و گفت : ایران آمادگی دارد تا میزبان افغانستان و ازبکستان برای مذاکرات تکمیلی بعد از بررسی های کارگروه تشکیل شده باشد . امید است ماحصل مذاکرات و بررسی های کارشناسی کارگروه منتخب در سطح وزرا به میزبانی جمهوری اسلامی ایران ، امضا و مبادله شود .

  وی یادآور شد : موافقتنامه سه‌جانبه‌ای پیش‌تر بین سه کشور ایران ، افغانستان و ازبکستان به امضا رسیده بود که اعتبار آن ۱۰ ساله بود و در سال ۲۰۱۱ زمان آن سپری شد . هم اکنون این فرصت وجود دارد تا این تفاهم نامه احیا شده و بازنگری شود و در روابط آتی ، ملاک عمل و مورد گفتگوی سه کشور باشد . 
  مطالب مرتبط

  گسترش همکاری ها میان ایران و روسیه در حوزه حمل‌ونقل

  گسترش همکاری ها میان ایران و روسیه در حوزه حمل‌ونقل

  در زمینه حمل و نقل ترکیبی ، ترانزیت و پیشبرد و گسترش برنامه کریدور شمال - جنوب ، تاکید طرفین بر تداوم توسعه و افزایش ظرفیت‌های حمل و نقلی از مسیر دریای خزر و شاخه‌های غربی و شرقی کریدور شمال - جنوب و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های حمل و نقل چندوجهی کالا در مسیرهای ایران - روسیه ...

  |

  نظرات کاربران