در حال بارگذاری ...
 • ضرورت جلوگیری از تهاتر قیر با طلب پیمانکار

  اگر توزیع قیر به صورت منظم و با نظارت دقیق انجام شود و هر حواله‌ای که صادر می‌شود ، به صورت دقیق قابل رصد و پیگیری باشد، فسادی رخ نخواهد داد و البته سرعت اجرا افزایش می‌یابد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون سابق راه روستایی در وزارت راه و شهرسازی گفت : در برخی ارگان‌ها حواله قیر با طلب پیمانکار تهاتر می‌شود که معضلاتی دارد ، پیمانکار قیر را در بازار می‌فروشد و خارج از بورس بودن آن در تنظیم بازار قیر مشکل‌آفرین است .

  محمدحسین میرشفیع درباره روش‌های نظارت روی توزیع دقیق قیر و جلوگیری از بروز فساد در توزیع قیر رایگان ، اظهار داشت : اگر منابع اعتباری پروژه‌های عمرانی به طور کلی به صورت LC و ریالی تأمین شود و هر وقت که قراردادی داریم ، پیمانکار مطمئن باشد که براساس فصل کاری ، پول مورد نیازش برای تکمیل پروژه تأمین می‌شود ، قطعا خودِ پیمانکار به دنبال تهیه قیر‌ می‌رود .

  مشاور وزیر راه و شهرسازی در پیگیری پروژه‌های ویژه ادامه داد : ‌این بهترین روش است تا مکانیزم‌های تخصیص برداشته شود و هر قرارداد پیمانکاری برای هر پروژه‌ای به صورت LC یا ریالی منعقد می‌شود ، منابع اعتباری آن تأمین شده باشد . با این حال شرایط کشور در حال حاضر اینگونه نیست، یعنی ما پروژه را آغاز می‌کنیم در حالی که اعتباری برای آن وجود ندارد و اگر تخصیص اعتباری هم می‌آید در اواخر سال می‌آید که عملاً فقط هزینه تعدیل و افزایش قیمت پروژه را خواهیم داشت، بنابراین بهتر این است که فعلاً در شرایط موجود که اعتبارات درآمدی دولت کم است و نمی‌توانند سیستم LC را فعال کنند، از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم .

  حواله توزیع قیر باید دقیقا قابل رصد و پیگیری باشد

  میرشفیع با اشاره به تصویب کلیات طرح قیر رایگان در مجلس ، اضافه کرد :‌ اگر توزیع قیر به صورت منظم و با نظارت دقیق انجام شود و هر حواله‌ای که صادر می‌شود ، به صورت دقیق قابل رصد و پیگیری باشد، فسادی رخ نخواهد داد و البته سرعت اجرا افزایش می‌یابد .  

  تهاتر قیر با طلب پیمانکار در شهرداری و بنیاد مسکن

  معاون سابق راه روستایی در وزارت راه و شهرسازی درباره نهاد ناظر توزیع قیر توضیح داد : نهاد ناظر ذی‌حسابان هستند، قبلا دستورالعملی برای کنترل وجود نداشت که ما در وزارت راه و شهرسازی‌ دستورالعمل کنترل ثبت مالی این قیرها را تنظیم کردیم ، به هر حال هر چیزی که در سیستم خزانه غیرنقدی است ، دستورالعمل دارد و ذی‌حساب‌ها براساس آن دستورالعمل نظیر منابع مالی این قیر را هم کنترل می‌کنند .

  میرشفیع افزود : ولی مشکلی که درباره این قیرها وجود دارد این است که در شهرداری‌ها و بنیاد مسکن ، این قیرها به عنوان تهاتر ، داده می‌شود‌ ، در واقع هر چه که هزینه پیمانکار است به وی قیر می‌دهند و این موجب می‌شود که معضلاتی‌ ایجاد شود ، البته اینجا هم اسناد مالی دارد ، اما به هر حال پیمانکاری که پروژه عمرانی را انجام می‌دهد ، قیر را در بازار می‌فروشد تا پول اجرای پروژه را تهاتر کرده باشد و و خارج از بورس بودن آن در تنظیم بازار قیر مشکل‌آفرین است که باید از انجام آن ممانعت شود . در این راستا باید توجه داشت که باید به اندازه مصرف به پیمانکار قیر داده شود .

  امکان پایش قیر از محل اسناد خزانه‌ای که دولت برای پیمانکاران صادر می‌کند

  مشاور وزیر راه و شهرسازی در پیگیری پروژه‌های ویژه افزود : در حال حاضر بسیاری از پروژه‌های حساس کشور نظیر‌ کنارگذر جنوبی تهران ، برای تکمیل ۵۰ هزار تن قیر نیاز دارد ، در حالی که پیمانکار مجبور است‌ قیر در پارت‌های یک‌هزار تنی تهیه کند و این سرعت کار را کاهش می‌دهد .

  وی بیان کرد : از سوی دیگر وضعیت روکش آسفالت در برخی جاده‌ها بسیار نامناسب است و این موضوع که ‌روکش آسفالت جاده‌ها در فاصله‌های زمانی بسیار زیاد انجام می‌‌شود ، هزینه‌های سنگین‌تری نسبت به احتمال سوءاستفاده از این قیرها را دارد و البته باید این قیرها این قابل پایش و کنترل باشد . همچنین از محل اسناد خزانه‌ای که دولت برای پیمانکاران صادر می‌کند ، این قیر قابلیت کنترل و پایش بهتری دارد .
  مطالب مرتبط

  جابجایی بیش از ۱۹ میلیون تن کالا از پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان طی هشت سال گذشته

  جابجایی بیش از ۱۹ میلیون تن کالا از پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان طی هشت سال گذشته

  متاسفانه تحریم های ظالمانه کشورهای استکباری سبب بروز اختلال در روند واردات ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین راهسازی و راهداری شده است که این اداره کل به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم ، با بهره گیری از توان نیروهای متخصص بومی استان در سال های اخیر اقدام به ...

  |

  معرفی برگزیدگان نخستین جشنواره پروژه های برتر حوزه راهداری و راه های فرعی و روستایی

  معرفی برگزیدگان نخستین جشنواره پروژه های برتر حوزه راهداری و راه های فرعی و روستایی

  در حال حاضر بر اساس آخرین گزارشات در هر سال حدود ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ پروژه راهداری در حوزه‌های مختلف با تنوع و گوناگونی بسیار مدیریت و هدایت می شود که جا دارد هر ساله یک جشنواره برای معرفی پروژه های ممتاز و برجسته برگزار شود .

  |

  انجام عملیات آسفالت راه ۱۱ روستای شهرستان خلخال طی سال جاری

  انجام عملیات آسفالت راه ۱۱ روستای شهرستان خلخال طی سال جاری

  امسال در جاده‌های خلخال به اسالم ، خلخال به کوثر ، خلخال به کلور و خلخال به هشتجین پروژه روکش آسفالت اجرا می‌شود و در مجموع اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال برای حذف نقاط حادثه‌خیز ، ارتقای ایمنی راه‌ها و نگهداری مستمر جاده‌ها اختصاص یافته است .

  |

  نظرات کاربران