در حال بارگذاری ...
 • طراحی و ساخت ماژول‌های الکترونیکی رادارهای سامانه کنترل ترافیک دریایی بندر امام خمینی (ره)

  در مقطع کنونی فرآیند تعمیرات مدولاتورها تسریع و به طور کامل بومی سازی شده است . یکی از پروژه های بسیار مهم دیگر ، ماژول الکترونیکی با تکنولوژی بسیار خاص و پیچیده است که با بهره گیری از پتانسیل شرکت‌های دانش بنیان در دست طراحی و ساخت است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان گفت : با اتکا به توان و تخصص شرکت‌های دانش بنیان ، اداره کل بنادر خوزستان به بومی‌سازی ساخت قطعات الکترونیکی بسیار حساس رادارهای پرقدرت سامانه کنترل ترافیک دریایی به منظور افزایش بهره وری و ایمنی دریانوردی در جهت هدایت دقیق کشتی های تجاری متردد در آبراه خورموسی دست یافت .

  عادل دریس با اشاره به اینکه در زمان تحریم  تهیه و تأمین برخی از بُردهای الکترونیکی و قطعات رادارهای قدرتمند مزبور از طریق کشورهای سازنده اروپایی همواره به دلیل محدودیت‌ها با مشکلات فراوان و تهدید جدی خارج از سرویسی مواجه می شد ، اظهار داشت : این تحریم ها دستاوردهای فراوانی را در حوزه بسیار مهم و تخصصی صنعت دریانوردی و مهندسی دریا از طریق انجام فرآیند مهندسی معکوس و بومی‌سازی تکنولوژی موجود در این عرصه را به همراه داشته است .

  وی بیان داشت : پروژه بومی‌سازی ساخت مدولاتور رادارهای پرقدرت به علت حساسیت‌های موجود ، نبود اعتماد لازم به استفاده از تولیدات داخلی و نهایتا نبود بستر آزمایشی جهت تست نتایج حاصله ، دچار اشکال جزیی یا کلی می شد که خوشبختانه با پیروی از منویات مقام معظم رهبری ، اعتماد و حمایت سازمان بنادر دریانوردی کشور و رویکرد این اداره کل از شرکت‌های دانش بنیان فعال در عرصه مهندسی دریا و ایجاد فرصت لازم برای بهره برداری از تولیدات داخلی و ساخت قطعات یاد شده ، با موفقیت کامل یکی از ماژول‌های تندمصرف رادارهای سیستم کنترل ترافیک دریایی به سهولت در داخل کشور ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت .

  دریس طراحی و ساخت مدارات چاپی بردهای ولتاژ بالای مربوط به مدولاتورها با هدف ارتقا و حفظ آماده به‌کاری سامانه‌های راداری را از دیگر دستاوردها در این زمینه عنوان کرد و افزود : در مقطع کنونی فرآیند تعمیرات مدولاتورها تسریع و به طور کامل بومی سازی شده است . یکی از پروژه های بسیار مهم دیگر ، ماژول الکترونیکی با تکنولوژی بسیار خاص و پیچیده است که با بهره گیری از پتانسیل شرکت‌های دانش بنیان در دست طراحی و ساخت است .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان یادآور شد : در صورت اخذ مجوز و تخصیص منابع مالی لازم ، این اداره کل توان طراحی ، ساخت و امکان بهره برداری از کلیه ماژوهای الکترونیکی رادارهای استراتژیک سامانه کنترل ترافیک دریایی با هدف تامین امنیت دریانوردی کشتی های تجاری و سایر شناورهای متردد در بنادر گشور را بدون وابستگی به منابع خارجی دارد .
  مطالب مرتبط

  تطبیق با تقاضای روز کشتیرانی جهان در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی

  تطبیق با تقاضای روز کشتیرانی جهان در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی

  با توجه به ظرفیت های داخلی نیازهای خود را در داخل کشور تولید کردیم و سازمان بنادر و دریانوردی در بخش ناوگان عملیاتی و تجهیزات مورد نیاز به توان داخلی تکیه کرد و خوشبختانه توانست پاسخ خوبی دریافت کند و باید بگوییم  این میزان اتکا به توان داخلی در تاریخ فعالیت سازمان بنادر و ...

  |

  رونمایی از کتاب اطلس تاریخ بنادر و دریانوردی ایران در مراسم روز جهانی دریانوردی

  رونمایی از کتاب اطلس تاریخ بنادر و دریانوردی ایران در مراسم روز جهانی دریانوردی

  برای نخستین بار در ایران موضوع «بنادر و دریانوردی» در یکصد سال اخیر با بهره‌گیری از اسناد آرشیوی داخلی و خارجی معرفی و دوره بندی و مهمترین ویژگی‌های اجتماعی آن شناسایی شده و راهکارهایی برای توسعه آینده بنادر بر اساس نظریه « دالان های طبیعی زاگرس» ارائه شده است .

  |

  نظرات کاربران