در حال بارگذاری ...
 • بندر شهید بهشتی چابهار ؛ کانون جدید ترانزیت کالا به شرق دور

  همزمان با اجرای طرح توسعه بندر شهید بهشتی ، زیرساخت های عمرانی این بندر بزرگ اقیانوسی با سرعت و فراتر از برنامه زمان بندی در حال احداث است که این مهم موجب ایجاد نقطه کانونی جدید ترانزیت کالا به شرق دور شده است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، بهروز آقایی گفت : با ارسال اولین محموله تراتزیتی افغانستان به چین از طریق بندر شهید بهشتی چابهار ، کریدوری جدید برای این بندر بزرگ اقیانوسی گشوده شد .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت : در حالی که جهان تحت تاثیر اپیدمی کرونا قرار دارد ، علاوه بر کسب شاخص حائز اهمیت ارسال سه فروند کشتی حامل کالای ترانزیتی افغانستان به هند در یک ماه ، رکورد دیگری در بندر چابهار رقم خورد . در این راستا بندر شهید بهشتی چابهار با ایجاد سرویس های منظم حمل و نقل کانتینری ، گام بلندی برای تسهیل تجارت بین کشورهای آسیای میانه و افغانستان با کشورهای جنوب و جنوب شرقی آسیا و شرق دور برداشت .

  این مقام مسئول با بیان این که در این راستا اولین محموله ترانزیتی افغانستان حامل میوه خشک به مقصد بندر تیان جین در کشور چین ارسال شد ، ادامه داد : این محموله با ترانشیپ از طریق چابهار به بندر موندرای هند ارسال شد که پس از تخلیه در این بندر و بارگیری به کشتی دیگری به مقصد نهایی منتقل شد .

  آقایی با تاکید بر این که با ارسال این محموله ، این کریدور جدید نیز برای بندر شهید بهشتی گشوده شد ، تصریح کرد : در گذشته محموله هایی که از طریق بندر چابهار به هند ارسال می شد ، ابتدا به بندر عباس یا بندر جبل علی منتقل و از آنجا با کشتی عازم چین می شد که مسیر و هزینه اضافه ای را به صاحبان این کالاها تحمیل می کرد . با اقدام جدید بندر شهید بهشتی در راستای گشوده شدن این کریدور ، کاهش چشمگیری در هزینه حمل شاهد خواهیم بود و از سویی کالاها با سرعت بیشتری به مقصد می رسد، این اقدام برای ارسال کالا برای سایر مقاصد از جمله ویتنام، تایلند و مالزی نیز در آینده ای نزدیک صورت خواهد گرفت .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ادامه داد : کالاهای افغانستان در گذشته از طریق کراچی پاکستان به کشورهای مختلف ارسال می شد که با توجه به وجود زیرساختهای مناسب و ارائه خدمات مطلوب توسط بندر چابهار ، تجار و صاحبان کالای کشور افغانستان راغب به استفاده از این بندر استراتژیک جهت انتقال محموله های خود به سمت مقاصد هدف شدند . این کالاها در قالب خطوط لاینر که طبق برنامه هفتگی بین بندر چابهار و بنادر هند تردد دارد ، به صورت مستقیم از حوزه دریای عمان به سمت هندوستان حرکت می کند .

  وی تاکید کرد : با تداوم این تلاش ها و همکاری مطلوب خطوط و شرکت های نمایندگی کشتیرانی فعال در بندر شهید بهشتی چابهار ، این بندر از این پس می تواند میزبان کالاهای ترانزیتی افغانستان به مقصد بنادر شرق دور نیز باشد .

  این مقام مسئول با اشاره به صادرات کالاهای یخچالی و خشکبار افغانستان از طریق بندر چابهار به مقاصد مختلف ، اضافه کرد : برای حمل این کالاها نیاز به وجود کانتینر خشک و یخچالی بود که این مهم نیز در پی رایزنی با خطوط کشتیرانی ، در بندر شهید بهشتی محقق شد و در راستای نگهداری کالاهای یخچالی نیز ایجاد سایت کانتینر یخچالی در این بندر در دستور کار قرار گرفت که بخشی از آن به بهره برداری رسیده است .

  وی با بیان این که با تکمیل این سایت می توان کالاهای بیشتری را سرویس دهی کرد ، خاطرنشان کرد : همزمان با اجرای طرح توسعه بندر شهید بهشتی ، زیرساخت های عمرانی این بندر بزرگ اقیانوسی با سرعت و فراتر از برنامه زمان بندی در حال احداث است که این مهم موجب ایجاد نقطه کانونی جدید ترانزیت کالا به شرق دور شده است .
  مطالب مرتبط

  افزایش میزان سرمایه‌گذاری در بندر چابهار طی سال ۱۴۰۰ با هدف پشتیبانی و رفع موانع تولید

  افزایش میزان سرمایه‌گذاری در بندر چابهار طی سال ۱۴۰۰ با هدف پشتیبانی و رفع موانع تولید

  انعقاد یک فقره قرارداد سرمایه گذاری در زمینه فعالیت های ارزش افزوده ای و صنعتی ، نظارت بر بازنگری ۲ قرارداد سرمایه گذاری به منظور کاهش اثرات تحریم و کووید ۱۹ و کاهش مدت زمان فرآیند انعقاد قراردادهای سرمایه گذاری به میزان ۱۰ درصد از دیگر اهداف بندر چابهار در سال ۱۴۰۰ است .

  |

  ستاد مقابله با کرونا باید برای توقف پروازهای ترکیه تصمیم بگیرد

  ستاد مقابله با کرونا باید برای توقف پروازهای ترکیه تصمیم بگیرد

  ‌سازمان هواپیمایی کشوری تابع ابلاغیه‌های ستاد ملی کرونا است و طبق نظر آنها پروازهای ترکیه برای هر مدتی که لازم باشد ، قطعا بلافاصله پس از این‌که ستاد ملی مبارزه با کرونا این موضوع را به سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ کند ، ما پروازها به ترکیه را لغو خواهیم کرد .

  |

  کاهش ۳۴ درصدی جابجایی مسافر در خوزستان طی هفته اول فروردین ماه

  کاهش ۳۴ درصدی جابجایی مسافر در خوزستان طی هفته اول فروردین ماه

  با توجه به الزامی بودن ارائه تست منفی کرونا برای مسافران خروجی از پایانه های مسافربری استان ، در هفته اول فروردین تعداد ۱۳ هزار و ۲۷۴ تست از مسافران توسط تیم های مراکز بهداشت مستقر در پایانه ها گرفته شد که از این تعداد تست ۹۰ نفر مثبت اعلام و از صدور بلیط برای آنها جلوگیری به ...

  |

  نظرات کاربران