در حال بارگذاری ...
 • بندر شهید بهشتی چابهار ؛ کانون جدید ترانزیت کالا به شرق دور

  همزمان با اجرای طرح توسعه بندر شهید بهشتی ، زیرساخت های عمرانی این بندر بزرگ اقیانوسی با سرعت و فراتر از برنامه زمان بندی در حال احداث است که این مهم موجب ایجاد نقطه کانونی جدید ترانزیت کالا به شرق دور شده است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، بهروز آقایی گفت : با ارسال اولین محموله تراتزیتی افغانستان به چین از طریق بندر شهید بهشتی چابهار ، کریدوری جدید برای این بندر بزرگ اقیانوسی گشوده شد .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت : در حالی که جهان تحت تاثیر اپیدمی کرونا قرار دارد ، علاوه بر کسب شاخص حائز اهمیت ارسال سه فروند کشتی حامل کالای ترانزیتی افغانستان به هند در یک ماه ، رکورد دیگری در بندر چابهار رقم خورد . در این راستا بندر شهید بهشتی چابهار با ایجاد سرویس های منظم حمل و نقل کانتینری ، گام بلندی برای تسهیل تجارت بین کشورهای آسیای میانه و افغانستان با کشورهای جنوب و جنوب شرقی آسیا و شرق دور برداشت .

  این مقام مسئول با بیان این که در این راستا اولین محموله ترانزیتی افغانستان حامل میوه خشک به مقصد بندر تیان جین در کشور چین ارسال شد ، ادامه داد : این محموله با ترانشیپ از طریق چابهار به بندر موندرای هند ارسال شد که پس از تخلیه در این بندر و بارگیری به کشتی دیگری به مقصد نهایی منتقل شد .

  آقایی با تاکید بر این که با ارسال این محموله ، این کریدور جدید نیز برای بندر شهید بهشتی گشوده شد ، تصریح کرد : در گذشته محموله هایی که از طریق بندر چابهار به هند ارسال می شد ، ابتدا به بندر عباس یا بندر جبل علی منتقل و از آنجا با کشتی عازم چین می شد که مسیر و هزینه اضافه ای را به صاحبان این کالاها تحمیل می کرد . با اقدام جدید بندر شهید بهشتی در راستای گشوده شدن این کریدور ، کاهش چشمگیری در هزینه حمل شاهد خواهیم بود و از سویی کالاها با سرعت بیشتری به مقصد می رسد، این اقدام برای ارسال کالا برای سایر مقاصد از جمله ویتنام، تایلند و مالزی نیز در آینده ای نزدیک صورت خواهد گرفت .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ادامه داد : کالاهای افغانستان در گذشته از طریق کراچی پاکستان به کشورهای مختلف ارسال می شد که با توجه به وجود زیرساختهای مناسب و ارائه خدمات مطلوب توسط بندر چابهار ، تجار و صاحبان کالای کشور افغانستان راغب به استفاده از این بندر استراتژیک جهت انتقال محموله های خود به سمت مقاصد هدف شدند . این کالاها در قالب خطوط لاینر که طبق برنامه هفتگی بین بندر چابهار و بنادر هند تردد دارد ، به صورت مستقیم از حوزه دریای عمان به سمت هندوستان حرکت می کند .

  وی تاکید کرد : با تداوم این تلاش ها و همکاری مطلوب خطوط و شرکت های نمایندگی کشتیرانی فعال در بندر شهید بهشتی چابهار ، این بندر از این پس می تواند میزبان کالاهای ترانزیتی افغانستان به مقصد بنادر شرق دور نیز باشد .

  این مقام مسئول با اشاره به صادرات کالاهای یخچالی و خشکبار افغانستان از طریق بندر چابهار به مقاصد مختلف ، اضافه کرد : برای حمل این کالاها نیاز به وجود کانتینر خشک و یخچالی بود که این مهم نیز در پی رایزنی با خطوط کشتیرانی ، در بندر شهید بهشتی محقق شد و در راستای نگهداری کالاهای یخچالی نیز ایجاد سایت کانتینر یخچالی در این بندر در دستور کار قرار گرفت که بخشی از آن به بهره برداری رسیده است .

  وی با بیان این که با تکمیل این سایت می توان کالاهای بیشتری را سرویس دهی کرد ، خاطرنشان کرد : همزمان با اجرای طرح توسعه بندر شهید بهشتی ، زیرساخت های عمرانی این بندر بزرگ اقیانوسی با سرعت و فراتر از برنامه زمان بندی در حال احداث است که این مهم موجب ایجاد نقطه کانونی جدید ترانزیت کالا به شرق دور شده است .
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران