در حال بارگذاری ...
 • انجام بدون وقفه تخلیه ، بارگیری و ترخیص کالا در بنادر کشور

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد : تخلیه ، بارگیری و ترخیص کالا در بنادر کشور به سهولت و بدون هیچ گونه توقفی انجام می شود .

  فرهاد منتصر کوهساری در مورد وضعیت بنادر کشور اعم از تخلیه و بارگیری و توزیع کالا در برهه زمانی کنونی ، اظهار کرد : جهت خودداری از ایجاد هرگونه محدودیت در جابجایی کالا از جمله کالاهای اساسی در بنادر خصوصا به منظور اجرای کامل تصمیمات جلسات کارگروه ستاد تنظیم بازار در راستای تسریع و تسهیل در خروج کالا و به ویژه کالاهای اساسی از بنادر کشور در شرایط فعلی تخلیه ، بارگیری و ترخیص کالا در بنادر کشور به سهولت و بدون هیچ گونه توقفی انجام می شود .

  وی ادامه داد : در همین راستا جابجایی تجهیزات بندری از جمله به کارگیری ۴ دستگاه مکنده غلات جدید و ۶۰۰ تن بر ساعت در بندر امام خمینی (ره) صورت گرفته است ، اما سرعت خروج کالا از بنادر به مبادی و مراکز داخلی کشور متناسب با نرم های تخلیه کالا به خصوص کالاهای اساسی در بنادر کشور نبوده و این امر باعث بالا رفتن مدت زمان ماندگاری کالا در اماکن و انبارهای بندری و ایجاد مشکل در تأمین فضای مناسب جهت انبارش کالاهای ورودی جدید به بنادر خواهد شد که هماهنگی های لازم با سایر مبادی ذیربط در راستای حل این مسئله انجام شد .

  معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به اینکه آیا شیوع ویروس کرونا، فرآیند تخلیه و بارگیری ، صادرات و واردات کالا ( ورود و خروج ) از/ به بنادر را تحت تاثیر قرار داده است یا خیر ؟ بیان کرد : این مسئله تخلیه و بارگیری را تحت تاثر قرار نداده است ، ولی در راستای اجرای پروتکل های ابلاغی و رعایت الزامات بهداشتی مربوط به محیط و محوطه های بندری ، تجهیزات و کارکنان بندری و همچنین ذی نفعان وارده به اماکن بندری ، هزینه ها و زمان ارائه خدمات افزایش یافته است .

  کوهساری ادامه داد : غیر از فرآیند تخلیه ، بارگیری و ترخیص کالا و کانتینر در بنادر کشور ، به منظور کاهش جدی مراجعه ارباب رجوع به بنادر اقدامات لازم برای ایجاد بسترهای الکترونیکی مورد نیاز انجام  و اجرای تمامی فرآیندهای مربوط به امور کارگزاران دریایی و بندری، صدور مجوزهای امور منطقه ویژه ، صدور مجوز فعالیت در مناطق بندری ، سامانه CCS و GCOMS و سایر امور مرتبط به فعالیت های بندری پیش بینی شده است . به منظور جلوگیری از تردد افراد و مراجعات مکرر اربابان رجوع ، امکان انجام امورات و خدمات مورد تقاضا به صورت غیرحضوری فراهم شده است .
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران