در حال بارگذاری ...
 • رشد ۷۸ درصدی ورود ناوگان به شبکه ریلی کشور طی سال جاری

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت : با الحاق ۶۵ دستگاه ناوگان ریلی دیگر در مرحله سوم در مجموع امسال ۲۰۹ دستگاه ناوگان ریلی وارد شبکه ریلی کشور شده است .

  سعید رسولی روز سه شنبه در مراسم بهره‌برداری از ۶۵ دستگاه ناوگان ریلی افزود : در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با الحاق این تعداد ناوگان ریلی شاهد رشد ۷۸ درصدی ورود ناوگان به شبکه ریلی کشور هستیم .

  معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به امضای دو تفاهم نامه بین راه آهن با شهرداری تهران و راه آهن با ایمیدرو ( سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ) گفت : با امضای ‌تفاهم نامه همکاری و سرمایه‌گذاری برای احداث خط دوم سنگان - تربت حیدریه - جندق - بافق شاهد تحولات بزرگی در جابجایی بار معدنی با ناوگان ریلی در این بخش خواهیم بود . این خط دوم ریلی با حدود ۸۰۰ کیلومتر طول با اعتبار بیش از ۸۱ هزار میلیارد ریال با حمایت ایمیدرو احداث می شود و این در افزایش سهم راه آهن در جابجایی بار و به خصوص صنایع معدنی بسیار تاثیرگذار خواهد بود .

  مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران بیان کرد : با امضای تفاهم نامه ای بین راه آهن و شهرداری تهران عرصه فوقانی تونل راه آهن در مناطق ۱۷ و ۱۸ توسط شهرداری تهران بازسازی می شود تا از این محیط به خوبی استفاده شود . ‌از سال ۹۲ که این تونل افتتاح شد اراضی بالای تونل بلااستفاده ماند که طی سند تفاهم همکاری که بین راه‌آهن و شهرداری تهران به امضا می رسد اقدام ارزشمندی در حوزه شهرسازی و طرح بازافرینی روی این تونل انجام می‌شود واین الگوی خوبی برای شهرسازی و استفاده شهروندان خواهد بود .

  شایان ذکر است که با بهره برداری از ۶۵ دستگاه ناوگان ریلی دیگر (لکوموتیو ، واگن باری و مسافری) در سه ماهه نخست امسال در مجموع ، ۲۰۹ دستگاه ناوگان ریلی به ارزش ۴۲۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است .

  در مرحله نخست امسال و در فروردین ماه سال جاری ، ۵۶ دستگاه ناوگان ریلی به ارزش ۱۲۵ میلیارد تومان و در مرحله دوم نیز ۸۸ دستگاه ناوگان ریلی به ارزش ۶۴۴ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است .

  در مرحله سوم نیز ، ۶۵ دستگاه ناوگان ریلی با سرمایه گذاری ۱۵۶ میلیارد تومانی ، هشت شرکت حمل ونقل ریلی ، این ناوگان از امروز سیر خود را در شبکه ریلی کشور آغاز کردند که در مجموع در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷۸ درصد رشد نشان می‌دهد .

  تمامی این ناوگان ریلی شامل ۲ دستگاه لکوموتیو به ارزش ۵۰ میلیارد تومان ، ۵۳ واگن باری به ارزش ۴۲ میلیارد تومان ، ۲ دستگاه واگن مسافری به ارزش ۲۴ میلیارد تومان و بازسازی ۸ واگن مسافری به ارزش ۴۰ میلیارد تومان در ۶ شرکت داخلی مپنا ، واگن سازی پارس ، فولاد درخشان ، واگن سازی کوثر ، پلور سبز و ریل پرداز تولید شده است .

  با برنامه ریزی راه آهن جمهوری اسلامی ایران سال گذشته در مجموع در سه مرحله ۷۷۸ دستگاه ناوگان ریلی شامل لکوموتیو ، واگن مسافری و باری به ارزش ۱۲۷۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسید .
  مطالب مرتبط

  بهره برداری از ۶۵ دستگاه ناوگان ریلی به ارزش ۱۵۶ میلیارد تومان با حضور وزیر راه و شهرسازی

  بهره برداری از ۶۵ دستگاه ناوگان ریلی به ارزش ۱۵۶ میلیارد تومان با حضور وزیر راه و شهرسازی

  تمامی این ناوگان ریلی شامل ۲ دستگاه لکوموتیو به ارزش ۵۰ میلیارد تومان ، ۵۳ واگن باری به ارزش ۴۲ میلیارد تومان ، ۲ دستگاه واگن مسافری به ارزش ۲۴ میلیارد تومان و بازسازی ۸ واگن مسافری به ارزش ۴۰ میلیارد تومان در ۶ شرکت داخلی مپنا ، واگن سازی پارس ، فولاد درخشان ، واگن سازی کوثر ، ...

  |

  افتتاح خط دوم راه آهن کرج - قزوین به طول ۱۰۳ کیلومتر با دستور رئیس جمهور

  افتتاح خط دوم راه آهن کرج - قزوین به طول ۱۰۳ کیلومتر با دستور رئیس جمهور

  این پروژه با ۷ ایستگاه پس از گذر از کرج - کردان - هشتگرد - آبیک - زیاران و کهندژ وارد قزوین می‌شود و با بهره برداری از این پروژه ریلی ، سالیانه به طور متوسط ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر سوخت معادل ۲۵۳ میلیارد میلیارد تومان در مصرف سوخت در اقتصاد ملی صرفه جویی می شود .

  |

  اختصاص ۹۴۰ میلیارد تومان برای جبران زیان شرکت های حمل و نقل ریلی

  اختصاص ۹۴۰ میلیارد تومان برای جبران زیان شرکت های حمل و نقل ریلی

  برای تحقق جهش تولید در حوزه ریلی کشور سازوکارهای تامین مالی آن برنامه ریزی شده تا با استفاده ظرفیت های قانونی ماده ۱۲ رفع موانع تولید ، تبصره های ۱۸ و ۱۹ قانون بودجه ، منابع مالی صندوق توسعه ملی و بازار سرمایه هرگونه سرمایه گذاری در حوزه ریلی کشور جذابیت بیشتری داشته باشد .

  |

  نظرات کاربران