در حال بارگذاری ...
 • بهبود شرایط پروازهای خارجی فرودگاه امام خمینی (ره) تا یک ماه آینده

  در دوران شیوع کرونا و رکود پروازهای بین‌المللی در سه تا چهار ماه گذشته از فرصت‌ها استفاده کردیم تا فرایندها را اصلاح کنیم و مشکلاتی که در فرودگاه داشتیم که موجب کاهش خدمات می‌شد، به تدریج رفع شد و این تهدید به فرصت تبدیل شد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) گفت : از اواخر ماه اوت ، پروازها راه‌اندازی شود ، فقط مدتی زمان می‌برد تا به حالت عادی و اوج خود برسد اما امیدواریم حداکثر تا یک ماه آینده شرایط پروازهای خارجی بهتر شود .

  محمد مهدی کربلایی امروز در مراسم تبادل تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت راه و شهرسازی و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ، درباره منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) گفت : ظرفیت قانونی منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) و منطقه ویژه اقتصادی ، سال‌ها قبل ایجاد شده است و در سال ۹۷ نیز افتتاح شد ، اما به دلیل اینکه این منطقه آزاد در حوزه کاری وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت و یک مقدار جدا از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد بود ، بخشی از فعالیت آن در فرایندها دچار مشکل بود .

  کربلایی با بیان این که طی هماهنگی با وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی مناطق آزاد ، امروز تفاهم‌نامه‌ای تنظیم و تبادل شد تا این فرایند را تسهیل کند ، افزود : طی این فرایندها قرار شد که منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) به عنوان هشتمین منطقه آزاد کشور مطرح باشد و بخشی از واردات کالاهای مورد نیاز کشور از این طریق وارد شود ، با توجه به اینکه گمرک منطقه آزاد را از قبل راه‌اندازی کرده‌ایم ، در واقع شروع و محرکی برای تبدیل شدن منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام(ره) به یک منطقه آزاد واقعی در پهنه‌های تعریف‌شده با حضور سرمایه‌گذاران خواهد بود .

  او با بیان اینکه همه مقررات مناطق آزاد در منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) لحاظ می‌شود ، اضافه کرد : ۱۵۰۰ هکتار منطقه آزاد و ۲۵۰۰ هکتار منطقه ویژه اقتصادی است و زیرساخت‌ها برای حضور سرمایه‌گذاران و کسب و کارهای مختلف ایجاد می‌شود . ایجاد مناطق آزاد ، راه‌اندازی گمرک و ایجاد کارخانه‌ها و مراکز صنعتی دانش‌بنیان از مزیت‌های این حوزه در بخش جهش تولید است .​

  مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)تصریح کرد : اشتغال‌زایی یکی از مزایای منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)  است، زیرا در نزدیکی پایتخت کشور این ظرفیت ایجاد شده است و با توجه به مشوق‌های قانونی که در منطقه آزاد ایجاد شده است ، آنجا هم می‌تواند تولید با هزینه‌های کمتر انجام شود و سپس صادراتی از آنجا با توجه به کاهش هزینه‌های تولید به صورت رقابت‌پذیر رخ دهد، بنابراین در منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) پهنه‌های خدماتی و تولیدی ، کشاورزی ، بهداشتی و غیره ایجاد می‌شود و ظرفیت خوبی در حوزه اشتغال‌زایی دارد .

  او در ادامه درباره آخرین وضعیت پروازهای بین‌المللی در فرودگاه امام خمینی(ره) توضیح داد : در دوران شیوع کرونا و رکود پروازهای بین‌المللی در سه تا چهار ماه گذشته از فرصت‌ها استفاده کردیم تا فرایندها را اصلاح کنیم و مشکلاتی که در فرودگاه داشتیم که موجب کاهش خدمات می‌شد، به تدریج رفع شد و این تهدید به فرصت تبدیل شد .

  کربلایی ادامه داد: حدود ۹۲ درصد کاهش پروازهای بین‌المللی به دلیل شیوع کرونا داشتیم و تعداد مسافر هم همین حدود کاهش یافت ، اما امیدوار هستیم با مذاکراتی که با خطوط هوایی بین‌المللی مختلف انجام شده است ، از اواخر ماه اوت ، پروازها راه‌اندازی شود ، فقط مدتی زمان می‌برد تا به حالت عادی و اوج خود برسد اما امیدواریم حداکثر تا یک ماه آینده شرایط پروازهای خارجی بهتر شود . با کشورهای مختلف در حوزه برقراری مجدد پروازهای خارجی مذاکره شده است که در این باره می‌توان به کشورهایی نظیر ترکیه و برخی ایرلاین‌های خارجی اشاره کرد که البته ترکیه منتظر مجوز سازمان هواپیمایی کشوری برای برقراری پرواز است .
  مطالب مرتبط

  رعایت تمامی دستورالعمل های بهداشتی برای حفظ سلامت مسافران در فرودگاه امام خمینی (ره)

  رعایت تمامی دستورالعمل های بهداشتی برای حفظ سلامت مسافران در فرودگاه امام خمینی (ره)

  در حال حاضر کلیه مسافران خروجی در فرودگاه امام (ره) باید نتیجه تست منفی PCR کرونا را به همراه داشته باشند ، در غیر اینصورت بر اساس دستورالعمل های بهداشتی امکان صدور کارت پرواز و سوار شدن به هواپیما برای آن ها وجود نخواهد داشت .

  |

  تشکیل کارگروه اقتصاد دیجیتال در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)

  تشکیل کارگروه اقتصاد دیجیتال در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)

  تهیه نقشه راه توسعه اقتصاد دیجیتال در منطقه آزاد شهر فرودگاهی ، هموارسازی ساختاری و زیر ساختی برای حضور بازیگران تحول اقتصادی در بستر اقتصاد دیجیتال و حرکت به سوی اقتصاد هوشمند با تمرکز بر فناوری های نوین و آینده ساز از قبیل هوش مصنوعی ، بلاکچین و رمز ارزها از عمده اهداف این ...

  |

  توصیه‌های اتحادیه بین‌المللی ACI به دولت ها برای رونق اقتصادی فرودگاه‌ها

  توصیه‌های اتحادیه بین‌المللی ACI به دولت ها برای رونق اقتصادی فرودگاه‌ها

  بخش فرودگاه به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از اکوسیستم هواپیمایی جهانی است و در میان صنایعی قرار دارد که تحت تأثیر گسترش جهانی COVID-١٩ قرار گرفته و با بحران نقدینگی روبرو است و ما برای حمایت مجدد ازاین صنعت و محافظت از عملیات ضروری فوراً به حمایت مالی دولت ها نیاز داریم .

  |

  نظرات کاربران