در حال بارگذاری ...
 • حضور مقتدرانه دریانوردان بر پهنه دریاها و اقیانوس ها

  در عصر حاضر ، دریا ، کشتی و بندر ، سه وجه منسجم برای تأمین نیازهای انسان‌ و توسعه کشورها شکل داده‌اند . در این میان ، حضور مقتدرانه دریانوردان بر پهنه دریاها و اقیانوس ها است که به این انسجام معنا می‌بخشد . مسئولیت سنگین هدایت و راهبری کشتی‌های تجاری منطقه‌ای و اقیانوس‌پیما ، کشتی‌های صیادی ، ناوگان نظامی دریایی ، کشتی‌های مسافری و گردشگری ، شناورهای خدماتی و در یک کلام ، صیانت از امنیت اقتصادی و نظامی میهن مان بر عهده دریانوردانی است که در راه انجام وظیفه از هیچ ایثار و فداکاری دریغ نکرده اند .

  شیوع ویروس کرونا ، حرفه دریانوردی را نیز مانند سایر مشاغل و حرفه ها با شرایط بسیار سخت و پیچیده مواجه ساخته است . این ویروس ناخوانده ، دنیا را در وضعیت غیرقابل پیش بینی قرار داده است و جهت مقابله با این بیماری خطرناک و کاهش شیوع آن ، به ناچار ، مسافرت‌ها متوقف و بسیاری از مرزهای زمینی و هوایی نیز بسته شده‌اند . اما ، دریانوردان در خط مقدم مواجهه با این پاندمی ، نقش بسیار اساسی و حیاتی در جریان جابجایی کالاهای اساسی مثل غذا ، دارو ، تجهیزات پزشکی و بهداشتی ایفا کرده اند .

  آنان ، با تلاش وصف ناشدنی ، تعهد خود به تضمین جریان تجارت جهانی و زنجیره تأمین را در دوران پاندمی کووید ۱۹ به خوبی نشان داده‌اند و ناگفته پیداست که تلاش های دریانوردان جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با دریانوردان سایر ملل ، نمود برجسته‌تری داشته است ، زیرا آنان علاوه بر موانعی که به دلیل شیوع ویروس کرونا با آنها مواجه‌اند ، با محدودیت های ناشی از تحریم‌های ناجوانمردانه استکبار جهانی نیز روبرو بوده و هستند .

  و البته در روزهایی که گذشت ، اوج ایثار و از خودگذشتگی دریادلان دریانورد ، در عملیات هدایت ۵ فروند کشتی نفتکش تحت پرچم کشورمان جهت صدور محموله کالاهای نفتی ، متجلّی شد .

  در پایان ، به نمایندگی از جامعه دریایی و بندری کشور ، ضمن پاسداشت خدمات مخلصانه دریانوردان فداکار و سخت‌کوش کشورمان ، فرا رسیدن پنجم تیرماه ؛ "روز جهانی دریانورد" را به این عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده ، توفیق همگی آنان را از خداوند متعال مسئلت می کنم .

   

  محمد راستاد

  معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی
  مطالب مرتبط

  تطبیق با تقاضای روز کشتیرانی جهان در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی

  تطبیق با تقاضای روز کشتیرانی جهان در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی

  با توجه به ظرفیت های داخلی نیازهای خود را در داخل کشور تولید کردیم و سازمان بنادر و دریانوردی در بخش ناوگان عملیاتی و تجهیزات مورد نیاز به توان داخلی تکیه کرد و خوشبختانه توانست پاسخ خوبی دریافت کند و باید بگوییم  این میزان اتکا به توان داخلی در تاریخ فعالیت سازمان بنادر و ...

  |

  رونمایی از کتاب اطلس تاریخ بنادر و دریانوردی ایران در مراسم روز جهانی دریانوردی

  رونمایی از کتاب اطلس تاریخ بنادر و دریانوردی ایران در مراسم روز جهانی دریانوردی

  برای نخستین بار در ایران موضوع «بنادر و دریانوردی» در یکصد سال اخیر با بهره‌گیری از اسناد آرشیوی داخلی و خارجی معرفی و دوره بندی و مهمترین ویژگی‌های اجتماعی آن شناسایی شده و راهکارهایی برای توسعه آینده بنادر بر اساس نظریه « دالان های طبیعی زاگرس» ارائه شده است .

  |

  نظرات کاربران