در حال بارگذاری ...
 • صرفه جویی های حمل و نقل ریلی نمونه بارز ارتقا بهره وری و ارزش افزوده در اقتصاد ملی

  قانون پیش‌بینی کرده است که هرگونه سرمایه گذاری که منجر به صرفه جویی در مصرف سوخت شود اصل منابع سرمایه گذاری به سرمایه گذار مربوطه برگردد و شرکت راه آهن به استناد مبانی قانونی با تشکیل ۱۲ کارگروه تخصصی و با یک اقدام جهادی برای ارتقا بهره وری در بخش های مختلف صنعت حمل و نقل ریلی کشور گام های اساسی برداشته است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت : صرفه جویی های حمل و نقل ریلی ، نمونه بارز ارتقا بهره وری و ارزش افزوده در اقتصاد ملی با استفاده از امکانات موجود در شرکت راه آهن است .

  سعید رسولی در آستانه روز ملی بهره وری و بهینه سازی مصرف در نشست با رئیس سازمان ملی بهره وری ایران تاکید کرد : ارتقا بهره وری با استفاده از امکانات اولویت اول ما در شرکت راه‌آهن است تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت‌های موجود به مردم شریف ایران خدمتگذاری کنیم . تمام تلاش ما در شرکت راه آهن آماده کردن تمام ساز و کارهای شاخص های ارتقا بهره وری با استفاده از روشهای علمی است تا بتوانیم آن را به یک فرهنگ عمومی تبدیل کنیم .

  رسولی با بیان اینکه باید با یک نگاه بهره ورانه ، بهره وری باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود ، گفت : تخصیص منابع و توزیع مناسب آن همراه با اقدامات مناسب و برنامه‌ریزی از مهم‌ترین اقدامات ما در راستای استقرار بیشتر نظام مدیریت بهره وری در صنعت حمل ونقل ریلی است . یک قطار با حمل بار از بنادر معادل ۱۶۰ کامیون و یا تریلی بار حمل می کند و این نشان می دهد که حمل بار با ناوگان حمل و نقل ریلی چه مقدار در مصرف سوخت صرفه جویی دارد و این صرفه جویی یک به شش ذخیره مهمی برای آیندگان است .

  معاون وزیر راه وشهرسازی خاطرنشان کرد : قانون پیش‌بینی کرده است که هرگونه سرمایه گذاری که منجر به صرفه جویی در مصرف سوخت شود اصل منابع سرمایه گذاری به سرمایه گذار مربوطه برگردد و شرکت راه آهن به استناد مبانی قانونی با تشکیل ۱۲ کارگروه تخصصی و با یک اقدام جهادی برای ارتقا بهره وری در بخش های مختلف صنعت حمل و نقل ریلی کشور گام های اساسی برداشته است . هم اکنون سهم ریل در جابجایی بار در کشور به ۱۰ تا ۱۲ درصد رسیده است و تمام تلاش ما این است با افزایش سهم خود در جابجایی بار در کشور بتوانیم بهره‌وری را در بخش حمل و نقل ریلی کشور به خوبی عملیاتی کنیم .

  مدیرعامل راه آهن اظهار داشت : بر اساس آمارهای سال ۹۷ روزانه به طور متوسط ۶۴۰ هزار خودرو از حومه تهران وارد این شهر و عصر همان روز از تهران خارج می‌شوند در حالی که با وجود خطوط ریلی در حاشیه تهران و امکان تولید قطار در کشور ، توسعه ناوگان ریلی صرفه‌جویی های بزرگی را در اقتصاد ملی به وجود می آورد . هر چند که تمام ابزارهای قانونی و دستورالعمل های مربوطه برای ارتقای بهره‌وری در کشور وجود دارد، اما تا زمانی که این مساله به فرهنگ عمومی تبدیل نشود ، نتایج مناسبی به دست نخواهد آمد .

  رسولی یادآور شد : با توجه به فعالیت ۱۲ کارگروه تخصصی بهره وری تمام تلاش ما در شرکت راه آهن این است که با برگزاری آموزش‌های علمی و با اجرای برنامه‌های مهم ، امسال بتوانیم شاخص های ارتقاء بهره‌وری را در راه آهن جمهوری اسلامی ایران به خوبی عملیاتی کنیم .

  شایان ذکر است ، در پایان این مراسم از اقدامات چهار کارگروه تخصصی بهره وری و از خدمات چهار نفر از کارشناسان شرکت راه آهن در پیاده سازی چرخه مدیریت بهره وری در راه‌آهن در سال ۹۸ با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد .
  مطالب مرتبط

  راه آهن ایران که امروز به ثبت جهانی رسید از عرب ، خوزی ، لر ، فارس ، ترک ، مازنی و ترکمن و ..... از آب های خلیج فارس تا دریای خزر و ۲ سلسله کوه زاگرس و البرز عبور می کند .

  |

  افزایش قابلیت اجرایی قوانین ، مقررات و مصوبات - ایجاد امکان اصلاح یا حذف قوانین ، مقررات و مصوبات ناکارآمد - افزایش بهره وری و سرعت در امور سازمانی - صرفه جویی در منابع و شفاف سازی نسبت به مفاد قوانین و مقررات حاکم بر روابط اشخاص از جمله مزایای تنقیح قوانین و مقررات است .

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، ساعاتی پیش به دلیل خروج از خط واگن باری ، محور تهران - همدان مسدود شد . به دنبال خروج ...

  |

  ایران در حوزه ترانزیت به علت دارا بودن موقعیت ممتاز جغرافیایی ، منابع انرژی ، نفت و گاز ، ذخایر معدنی و منابع انسانی جایگاه ویژه ای دارد و دولت و راه آهن جمهوری اسلامی ایران با درک این جایگاه مهم ، برنامه‌های جدی خود را در جهت گسترش حمل و نقل ریلی دنبال می‌ کنند .

  |

         

  |

  نظرات کاربران