در حال بارگذاری ...
 • برگزاری نشست دو جانبه معاونین وزارت راه و شهرسازی و اقتصاد گرجستان

  برنامه اقدام ملی ایران برای ایجاد کریدور های سبز ترانزیت کالا جهت اجرا در تمام مرزهای کشور تدوین شده است . هدف از این برنامه هماهنگ سازی و ایجاد وحدت رویه در کلیه دستگاه‌های دولتی و فعالان بخش خصوصی جهت استمرار روابط تجاری و حمل و نقلی و ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران با همسایگان و شرکای تجاری منطقه است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، نشست دوجانبه معاونین وزیر راه و شهرسازی و اقتصاد گرجستان و سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد .

  عبدالهاشم حسن نیا معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس این سازمان ، با اشاره به تاثیر گسترش ویروس کرونا بر حمل و نقل بین المللی افزود : پروتکل های بهداشتی مشخص و متناسب با کشورهای همسایه برقرار شده و به منظور برقراری فعالیت‌های ترانزیتی و تردد ناوگان تداوم دارد . کشور گرجستان مرزهای خود را همچنان به روی رانندگان و ناوگان ایرانی مسدود نگه داشته است ، که این امر منجر به تردد ناوگان ایرانی از مسیر روسیه شده و این موضوع هزینه های حمل و نقلی و تجاری طرف ایرانی را تا میزان قابل توجهی افزایش داده است .

  رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ، با بیان اینکه برنامه جمهوری اسلامی ایران برای توسعه راه گذرهای ترانزیت و حمل و نقل بین المللی در دست اجرا است ، افزود : برنامه اقدام ملی ایران برای ایجاد کریدور های سبز ترانزیت کالا جهت اجرا در تمام مرزهای کشور تدوین شده است . هدف از این برنامه هماهنگ سازی و ایجاد وحدت رویه در کلیه دستگاه‌های دولتی و فعالان بخش خصوصی جهت استمرار روابط تجاری و حمل و نقلی و ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران با همسایگان و شرکای تجاری منطقه است .

  معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت : با اجرای این برنامه ضمن رعایت تمام پروتکل های بهداشتی و اطمینان از قطع زنجیره شیوع بیماری کرونا ، حمل و نقل کالاهای مجاز به ویژه مواد غذایی مواد اولیه کارخانه جات ، تجهیزات پزشکی و دارو از طریق مسیرهای سبز با حداکثر سرعت انجام می شود . در این برنامه استقرار ایستگاه های سنجش سلامت و قرنطینه موقت در پایانه‌های مرزی مجهز به امکانات تست و تشخیص سریع ویروس در پایانه‌های مرزی پیش‌بینی شده است تا سلامت کاربران و خدمه حمل و نقلی مورد سنجش قرار گیرد .

   وی همچنین بیان کرد : ایجاد فضاهای ایزوله و محوطه های ضدعفونی ناوگان و کالا در کلیه پایانه‌های مرزی خصوصاً مرزهای مشترک زمینی در حال اجرا است ، تا علاوه بر انجام عملیات ضد عفونی در موارد لزوم امکان ترانسشیپمنت مرزی بار به صورت ایمن فراهم شود . اصل اول برای جمهوری اسلامی ایران در شرایط فعلی و در قالب برنامه تهیه شده اجتناب از اعمال هرگونه رفتار تبعیض آمیز در قبال ناوگان خدمه و رانندگان حمل و نقلی فارغ از ملیت مبدأ یا مقصد آن ها است .

  بر اساس این گزارش ساکا شویلی معاون وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان با تقدیر از اقدام جمهوری اسلامی ایران در تنظیم پروتکل های بهداشتی با کشورهای همسایه افزود : این پروتکل برای اجرا در کشور گرجستان نیز بررسی می شود و امید است با خاتمه شرایط بحرانی وضعیت حمل و نقل بین المللی به حالت عادی بازگردد . با کمک وزارت بهداشت گرجستان یکسری مقررات جدید برای سنجش سلامت مسافران ورودی و خروجی به اجرا گذاشته می شود تا ضمن انجام مبادلات تجاری و گردشگری ، حفظ سلامتی مسافران تامین گردد .

  این گزارش حاکی است ، قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس با حضور در این نشست اظهار داشت : اگرچه طرف گرجی از بابت انسداد مرزهای خود آسیب دیده است و با مشکلات تورمی مواجه است اما بازگشایی مرز به دلیل اهمیت صادرات کالاها در شرایط تحریم برای کشور ما ضرورت بیشتری دارد.

  شهیدی با تاکید بر اینکه راه گذر سبز هر چه سریع تر راه اندازی شود افزود : وزارت اقتصاد گرجستان متولی اصلی مسائل تجارت و حمل و نقل است و لذا امیدواریم که راه گذر سبز را زودتر فعال کنند .

  گفتنی است در این نشست ، مهران قربانی معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و منوچهر سلمانزاده مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی نیز حضور داشتند .
  مطالب مرتبط

  کاهش ۶۰ درصدی مسافرت هوایی در سال ۲۰۲۰

  کاهش ۶۰ درصدی مسافرت هوایی در سال ۲۰۲۰

  صنعت گردشگری جهانی نیز به شدت متضرر شده است ، زیرا نیمی از گردشگران برای رسیدن به مقصد از حمل و نقل هوایی استفاده می‌کنند . بنابر اعلام سازمان بین المللی هوانوردی غیر نظامی احیای صنعت هوانوردی از سه ماهه دوم سال و به شرایط موفقیت آمیز بودن واکسیناسیون که در کشور‌های ثروتمند ...

  |

  کسب رتبه نخست برتر کشوری در مدت زمان پاسخگویی به شکایات حوزه حمل و نقل جاده ای

  کسب رتبه نخست برتر کشوری در مدت زمان پاسخگویی به شکایات حوزه حمل و نقل جاده ای

  سامانه تلفنی و پیامکی ۱۴۱ به عنوان ابزارهای ارتباطی شهروندان جهت اطلاع یابی از آخرین وضعیت ترافیکی محورهای مواصلاتی ، شرایط آب و هوایی ، انسداد و رخدادهای جاده ای و ثبت و رسیدگی به شکایات مردمی در زمینه حمل و نقل جاده ای و راهداری است .

  |

  رسیدگی به ۲۷۵۲ پرونده تخلف شرکت های حمل و نقل جاده ای در ۹ ماهه سال جاری

  رسیدگی به ۲۷۵۲ پرونده تخلف شرکت های حمل و نقل جاده ای در ۹ ماهه سال جاری

  سازمان راهداری به منظور نظارت مستمر بر فعالیت های بخش حمل ونقل جاده ای برون شهری راه های ارتباطی گسترده ای نظیر سامانه پیامکی ۳۰۰۰۱۴۱ را با مخاطبان این بخش ایجاد کرده است تا بتواند نظرها ، پیشنهادها و شکایت های افراد را دریافت و به آن ها رسیدگی کند .

  |

  نظرات کاربران