در حال بارگذاری ...
 • افتتاح بیش از ۴۰۰ کیلومتر خطوط ریلی تا پایان سال جاری

  بهره‌برداری از محور خواف - هرات علاوه بر رونق اقتصادی ، دسترسی ریلی کشور افغانستان به کشورهای همجوار ایران و آب‌های آزاد در جنوب ایران را به همراه دارد و نقش مهمی در توسعه ترانزیت بین ایران با دیگر کشورها ، دریاهای آزاد و اروپا دارد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون ساخت و توسعه راه‌آهن ، بنادر و فرودگاه‌ها گفت : در سال جاری تکمیل ۹ پروژه ریلی در اولویت اجرایی قرار دارد و تا پایان سال در صورت تامین منابع لازم بیش از ۴۰۰ کیلومتر دیگر به طول شبکه ریلی کشور افزوده خواهد شد .

  عباس خطیبی ضمن اعلام این خبر گفت : در سالجاری ۹ پروژه ریلی به طول هزار و ۶۶۶ کیلومتر در اولویت اجرایی قرار دارد و چند مرکز استان دیگر نیز به شبکه ریلی کشور متصل می‌شود .

  وی از بهره‌برداری بیش از ۴۰۰ کیلومتر راه‌آهن در سالجاری خبر داد و افزود : در سال جدید محور یزد - اقلید به طول ۲۷۰ کیلومتر ، محور خواف - هرات به طول ۱۲۰ کیلومتر ، محور بستان آباد – تبریز (خاوران) به طول44 کیلومتر و محور رشت - کاسپین به طول ۳۷ کیلومتر به بهره برداری خواهد رسید .

  معاون ساخت وتوسعه راه‌آهن ، بنادر و فرودگاه‌ها بهره‌برداری از این خطوط را در سطح ملی و بین‌المللی مهم ارزیابی کرد و گفت : بهره‌برداری از محور خواف - هرات علاوه بر رونق اقتصادی ، دسترسی ریلی کشور افغانستان به کشورهای همجوار ایران و آب‌های آزاد در جنوب ایران را به همراه دارد و نقش مهمی در توسعه ترانزیت بین ایران با دیگر کشورها ، دریاهای آزاد و اروپا دارد .

  خطیبی بهره‌برداری از راه‌آهن یزد - اقلید را از دیگر اهداف سالجاری ذکر کرد و اظهار داشت : این مسیر ریلی بخشی از کریدور ریلی شمال شرقی - جنوب غربی کشور است که استان‌های فارس و بوشهر را از طریق مسیر میانبر به استان‌های یزد ، خراسان جنوبی ، خراسان رضوی ، کرمان ، سیستان و بوچستان و هرمزگان متصل می‌کند .

  وی با اشاره به راه‌آهن بستان آباد - تبریز  و بهره‌برداری از آن در سالجاری ادامه داد : این خط ریلی به طول ۴۴ کیلومتر موجب اتصال مرکز استان آذربایجان شرقی به شبکه ریلی کشور است و ترابری ریلی به مرزهای جلفا و رازی از این مسیر برقرار خواهد شد و در حال حاضر از میانه تا بستان آباد افتتاح شده و در سالجاری با تکمیل بخش بستان‌آباد تا خاوران خدمات مسافری و باری به شهر تبریز میسر خواهد شد .

  معاون ساخت و توسعه راه‌آهن ، بنادر و فرودگاه‌ها بهره‌برداری خط ریلی رشت - کاسپین در سالجاری را یکی دیگر از اقدامات در راستای توسعه شبکه ریلی کشور دانست و گفت : این پروژه برای اتصال بندر و منطقه آزاد کاسپین به شبکه ریلی احداث می‌شود که علاوه بر رونق تجاری منطقه با ایجاد پس کرانه ریلی امکان صادرات و واردات به کشورهای حاشیه خزر  و ترانزیت از این کشورها به کشورهای همجوار ایران و آب‌های آزاد در جنوب ایران را فراهم می‌کند .

  وی در خصوص هدف‌گذاری سالجاری توضیح داد و گفت : ۲۳۰ کیلومتر روسازی ، ۳۰۰ کیلومتر زیرسازی و بیش از ۱۴ هزار متر مربع عملیات در بخش ایستگاه‌ها هدف‌گذاری سال جاری در توسعه خطوط ریلی کشور است که تخصیص نقدی و به موقع اعتبارات نقش مهمی در تحقق اهداف خواهد داشت .

   خطیبی با اشاره به اولویت توسعه شبکه ریلی کشور در سیاست‌گذاری‌های دولت یادآور شد : به منظور تحقق اهداف لازم است روش‌ها و تضمین‌های کافی برای هماهنگی برنامه‌های اجرایی با سیاست‌های کلی حمل و نقل تدوین و تصویب شود .
  مطالب مرتبط

  بهره برداری از راه‌آهن بستان‌آباد - تبریز تا پایان سال جاری

  بهره برداری از راه‌آهن بستان‌آباد - تبریز تا پایان سال جاری

  با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و موافقت رئیس محترم جمهور دستور تخصیص ۱۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار نقدی را به منظور تکمیل راه‌آهن میانه - تبریز صادر شده که در صورت تامین به موقع مابقی اعتبار مورد نیاز این مسیر ریلی تا پایان سالجاری به بهره‌برداری خواهد رسید .

  |

  نظرات کاربران