در حال بارگذاری ...
 • تاثیر منفی بر اقتصاد شرکت‌های هواپیمایی همزمان با شیوع ویروس کرونا

  قیمت بلیت هواپیما تابع عرضه و تقاضاست زمانی که تقاضا کاهش یابد ، بالطبع قیمت بلیت نیز کاهش می‌یابد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت : شرکت‌های هواپیمایی به دلیل این که به بلیت‌های فروخته شده تعهد دارند ، پرواز را انجام می‌دهند . در این شرایط شرکت‌های هواپیمایی ضرر می‌کنند و این که عنوان می‌شود قیمت‌های قبلی واقعی نبوده ، تصور اشتباهی است .

  شیوع ویروس کرونا تاثیر منفی بر اقتصاد کشور دارد و این تاثیر در فعالیت‌های اقتصادی که با مردم در ارتباط است ، بیشتر نمود دارد و به فعالیت‌هایی نظیر «گردشگری ، رستوران‌داری ، ورزشگاه ، سینما ، مراکز خرید ، برگزاری همایش‌ها ، سالن‌های زیبایی ، هتل‌داری و نیز در حوزه حمل‌ونقل در بخش‌های مختلف زمینی ، ریلی ، هوایی و سایر مواردی که در آن ها اجتماعاتی شکل می‌گیرد ، بیشتر لطمه می‌زند .

  یکی از حوزه هایی که با شیوع ویروس کرونا نه در ایران بلکه در تمام دنیا با مشکل مواجه شد ،‌ شرکت‌های هواپیمایی هستند . با کاهش شدید مسافران ، شرکت‌های هواپیمایی به ناچار قیمت بلیت ها را کاهش دادند و در برخی مسیرها شاهد کاهش چند برابری قیمت بلیت هواپیما بودیم . این امر باعث شد تا عده‌ای به این فکر بیفتند که قیمت‌های قبلی واقعی نبوده و این شرکت‌ها به نوعی گرانفروشی می‌کرده اند .

  این در حالی است که مقصود اسعدی سامانی ، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ضمن رد این موضوع درباره کاهش چند برابری قیمت‌ها توضیحاتی ارائه کرد و گفت : قیمت بلیت هواپیما تابع عرضه و تقاضاست زمانی که تقاضا کاهش یابد ، بالطبع قیمت بلیت نیز کاهش می‌یابد .

  او با اشاره به این که در کشور کف و سقفی برای قیمت بلیت هواپیما تعیین شده است ، توضیح داد : تعداد زیادی بلیت پیش فروش شده و تعدادی نیز به شکل گروهی فروخته شده بود که با شیوع ویروس کرونا مسافران اقدام به کنسل کردن بلیت‌های خریداری شده کردند . در نتیجه شرکت‌های هواپیمایی ناچارند با حداقل قیمت بلیت‌ها را بفروشند تا بتوانند حداقل بخشی از هزینه‌هایی که انجام داده‌اند را جبران کنند .

  سامانی ادامه داد : از سوی دیگر شرکت‌های هواپیمایی به دلیل این که به بلیت‌های فروخته شده تعهد دارند ، با مسافر کم و صندلی‌های خالی نیز پرواز را انجام می دهند . در این شرایط شرکت‌های هواپیمایی ضرر می‌کنند و این که عنوان می شود قیمت های قبلی واقعی نبوده ، تصور اشتباهی است . در این خصوص سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان متولی پروازها نظارت‌های لازم را در خصوص پروازها و قیمت بلیت‌ها انجام می دهد .

  دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره آخرین وضعیت پروازهای خارجی نیز گفت : شرکت ها در تلاش اند تا مجوزهای لازم برای برگرداندن هم میهنان که در کشورهای خارجی مانده اند را اخذ کنند .
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران