در حال بارگذاری ...
 • اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در راستای تسهیل کسب و کار و جذب سرمایه در بنادر کشور

  اجرای دستورالعمل وارسی ، نمونه‌برداری و تجدید لفاف کالاهای وارده درمناطق بندری در بنادر کشور ، موافقت اولیه الحاق اراضی ۱۸,۵ هکتاری اراضی استحصالی پایانه صادراتی جزیره نگین به منطقه ویژه اقتصادی بندر بوشهر در کارگروه تخصصی شورای عالی مناطق و تصویب الحاق اراضی ۴۰ هکتاری استحصالی بندر انزلی به محدوده منطقه آزاد انزلی از دیگر اقدامات ده ماهه سازمان بنادر بوده است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، سازمان بنادر و دریانوردی ، برای تسهیل کسب و کار و فراهم کردن زمینه‌های فعالیت بندری و جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در بنادر کشور فعالیت های متعددی انجام داده است .

  در راستای تسهیل کسب و کار و فراهم کردن زمینه‌های فعالیت بندری و جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در بنادر کشور فعالیت های گسترده ای در سازمان بنادر و‌ دریانوردی صورت گرفته است .

  بر اساس گزارش عملکرد دهه ماهه سازمان بنادر ، سیستم "هندهلد" ثبت اطلاعات تخلیه و بارگیری کالاهای عمومی و متفرقه در بندر شهیدرجایی ، جذب سرمایه‌گذاری ۵۴۹۸۲ میلیارد ریالی بخش غیردولتی در بنادر تجاری در قالب ۹ قرارداد سرمایه گذاری در بنادر شامل احداث مخازن نگهداری فرآورده های نفتی و احداث و بهره برداری مجتمع گردشگری و تفریحی در بندر شهیدرجایی ، احداث و بهره‌برداری از انبار چند منظوره نگهداری کالا در بندر چابهار ، از جمله فعالیت های صورت گرفته برای  توسعه بنادر کشور بوده است .

  تهیه و تدوین طرح «پیشنهاد ایجاد دروازه مشترک بین کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی (اکو)» و ارائه سند آمایش مراکز لجستیک در بنادر امام‌خمینی(ره) ، چابهار ، بوشهر و امیرآباد هم بخش دیگری از اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در راستای تسهیل کسب و کار و فراهم کردن زمینه‌های فعالیت بندری و جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بنادر کشور است .

  تسهیل کسب و کار و فراهم کردن زمینه‌های جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در بنادر کشور به همین نقطه ختم نمی‌شود ؛ تهیه و تدوین طرح جامع کالبدی مناطق ویژه اقتصادی بنادر امام خمینی (ره) ، شهیدرجایی ، بوشهر و ارسال به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد جهت تصویب ، اعمال تخفیف ۵۰ درصدی در حقوق ، عوارض و هزینه توقف کنار اسکله تمامی شناورهای کاپوتاژی حامل کالاهای اساسی در بنادر مبدأ و مقصد ، محاسبه و وصول تمامی حقوق ، عوارض و هزینه‌های بندری و دریایی مترتب برشناورها و خدمات THC براساس نرخ  ETSحواله‌ای اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری و اعمال تخفیف ۲۵ درصدی در تعرفه‌های حقوق ، عوارض و هزینه‌های بندری و دریایی و خدمات THC برای شناورهای ایرانی در کلیه بنادر کشور اعم از جنوبی و شمالی بخش دیگری از این اقدامات است .

  علاوه بر اقدامات یاد شده ، اجرای دستورالعمل وارسی ، نمونه‌برداری و تجدید لفاف کالاهای وارده درمناطق بندری در بنادر کشور ، موافقت اولیه الحاق اراضی ۱۸,۵هکتاری اراضی استحصالی پایانه صادراتی جزیره نگین به منطقه ویژه اقتصادی بندر بوشهر در کارگروه تخصصی شورای عالی مناطق و تصویب الحاق اراضی ۴۰ هکتاری استحصالی بندر انزلی به محدوده منطقه آزاد انزلی از دیگر اقدامات ده ماهه سازمان بنادر بوده است .

  بر اساس این گزارش ؛ پیگیری الحاق اراضی ۴۵۳ هکتاری استحصالی جزیره نگین به محدوده منطقه ویژه بوشهر از دبیرخانه شورای عالی و شرکت در جلسه کمیته تخصصی شورای عالی جهت مصوب کردن آن از دیگر برنامه‌های عملیاتی سازمان بنادر و دریانوردی در راستای تسهیل کسب و کار و فراهم کردن زمینه‌های جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در بنادر کشور است .

  همچنین در این راستا می‌توان از پیگیری الحاق بنادر شهیدبهشتی و شهیدکلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ، تهیه و تدوین «آیین‌نامه تردد وسایل نقلیه موتوری در بنادر کشور» ، پیاده‌سازی کامل فرآیندهای اجرایی نحوه پذیرش سرمایه خارجی و ثبت شرکت و شعب خارجی و داخلی در سامانه جامع مناطق بندری ، پیاده سازی فرآیندهای اجرایی مربوط به واحد کار و خدمات اشتغال در سامانه یکپارچه مربوطه در بنادر شهیدرجایی ، امام خمینی (ره) و امیرآباد ، مکانیزه کردن کلیه فرآیندهای ثبت شناور و گواهینامه های مرتبط با شناور در سامانه جامع دریایی نام برد .

  استقرار و بهره‌برداری از سامانه یکپارچه فعالان اقتصادی (ثبت سفارش) در مناطق بندری (سیفام) ، راه اندازی سیستم OFF LINE در زیر سیستم کنترل و بازرسی کشتی‌ها ، ارسال پستی اسناد دریانوردان و دریافت الکترونیکی سوابق و استعلام مدارک تحصیلی آنها و راه اندازی استعلام گزارشات بازرسی از طریق سایت سازمان ، از دیگر فعالیت‌های مدنظر سازمان بنادر و دریانوردی در راستای تسهیل کسب و کار و فراهم کردن زمینه‌های فعالیت بندری و جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در بنادر کشور است.

  در پایان می‌توان به تدوین ، تصویب و بارگذاری کتابچه تعرفه سال ۱۳۹۸ در پورتال سازمان بنادر جهت بهره برداری ذی‌نفعان ، صدور ۴۰۳  فقره پروانه فعالیت دریایی و بندری و ۱۱۹۰ مجوز فعالیت دریایی و بندری برای شرکت‌های کارگزاری ترابری دریایی ، اشاره کرد .
  مطالب مرتبط

  نصب دستگاه پایش آنلاین آلودگی در اسکله نفتی بندر شهید رجایی

  نصب دستگاه پایش آنلاین آلودگی در اسکله نفتی بندر شهید رجایی

  این دستگاه بطور آزمایشی در بخشی از اسکله نفتی بندر شهید رجایی نصب شده که با حصول اطمینان از آزمایش ها و صحت سنجی گزارشات در سایر اسکله ها و ترمینال های نفتی و محدوده آب شیرین کن نیز اجرا و قابل بهره برداری است .

  |

  تسریع در خروج و توزیع کالا با اتصال بنادر به شبکه ریلی

  تسریع در خروج و توزیع کالا با اتصال بنادر به شبکه ریلی

  اتصال برخی از بنادر به ریل اهمیت قابل توجهی دارد ، چرا که از طریق ریل می توان به افزایش صادرات هم دست یافت ، از این رو بندر چابهار که همه نگاه ها به سمت طرح های توسعه ای آن است، باید با فوریت به ریل وصل شود تا از این طریق ضمن ترغیب سرمایه گذاران و تولیدکنندگان ، به فعال سازی این ...

  |

  امدادرسانی به خدمه لنج صیادی توسط مرکز جستجو و نجات دریایی بندر چابهار

  امدادرسانی به خدمه لنج صیادی توسط مرکز جستجو و نجات دریایی بندر چابهار

  طی تماس فردی با مرکز جستجو و نجات دریایی بندر چابهار از طریق سامانه مخابراتی ۱۵۵۰ وضعیت یک نفر از پرسنل لنج صیادی در موقعیت صیدگاه بیرونی را همراه با درد شدید در ناحیه پهلو اورژانسی اعلام کرد که بلافاصله پس از دریافت تماس ، مستقیماً با لنج حادثه دیده ارتباط برقرار شد .

  |

  اعلام آمادگی ۷۰ شرکت دانش بنیان و بخش خصوصی برای ساخت تجهیزات دریایی و بندری

  اعلام آمادگی ۷۰ شرکت دانش بنیان و بخش خصوصی برای ساخت تجهیزات دریایی و بندری

  هرچقدر عمق ساخت داخل بیشتر باشد ، مجموعه های بیشتری درگیر خواهند بود و از شناورها و تجهیزات جانبی آنها گرفته تا تجهیزات بندری و تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی توانایی ساخت داخل وجود دارد .

  |

  نظرات کاربران