در حال بارگذاری ...
 • بندر چابهار فرصتی مناسب برای تجار و سرمایه گذاران بنگلادش

  بنگلادش متقاضی این است که همچون هند در بندر چابهار فعالیت اپراتوری داشته باشد و از طریق این بندر با دیگر کشورها از جمله افغانستان در حوزه ترانزیت و ترانشیپ ارتباط برقرار کند . اعطای مشوق ها و بسته های حمایتی برای سرمایه گذاران لازمه شکل گیری تجارت بین دو کشور است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ سفیر بنگلادش در ایران گفت : بنگلادش خواستار شکل گیری تجارت دریایی با ایجاد خط مستقیم و مستمر کشتیرانی در بندر چابهار است .

  ای . اف . ام . گوسال اعظم سارکار در نشست مشترک با مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان و بازدید از بندر چابهار ، اظهار داشت : بنگلادش در حال بررسی بازارهای جدید برای سرمایه گذاری و رونق تجارت با دیگر کشورهای منطقه است که در بازدید از بندر چابهار مشخص شد اقدام های توسعه ای انجام شده در این بندر فرصت بسیار خوبی برای تجار و سرمایه گذاران این کشور است .

  سفیر بنگلادش در ایران با بیان این که بندر چابهار به دلیل موقعیت مناسب جغرافیایی ارتباط خوبی بین ایران با افغانستان و دیگر کشورهای منطقه ایجاد کرده است افزود : دستاوردهای این سفر در راستای رونق مراودات اقتصادی با ایران و دیگر کشورهای منطقه از طریق بندر چابهار ، در اختیار تجار و سرمایه گذاران بنگلادش قرار خواهد گرفت . ارتباط دو طرفه بین تجار و سرمایه گذاران ایران و بنگلادش می تواند در رونق تجارت منطقه موثر باشد که چابهار ایفا کننده نقشی جدی در این ارتباط خواهد بود .

  وی خواستار شکل گیری تجارت بین دو کشور به ویژه ارتباطات دریایی بین بنادر بنگلادش و بندر چابهار با ایجاد خط مستقیم و مستمر کشتیرانی شد و اضافه کرد : بنگلادش متقاضی این است که همچون هند در بندر چابهار فعالیت اپراتوری داشته باشد و از طریق این بندر با دیگر کشورها از جمله افغانستان در حوزه ترانزیت و ترانشیپ ارتباط برقرار کند . اعطای مشوق ها و بسته های حمایتی برای سرمایه گذاران لازمه شکل گیری تجارت بین دو کشور است .

  پیوند کشورها ؛ هدف توسعه بندر چابهار

  همچنین بهروز آقایی ؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت : با توجه به قرارگیری بندر چابهار در خارج از حوزه خلیج فارس ، توسعه این بندر جهت پیوند با کشورهای منطقه انجام شد که این توسعه بیشتر در حوزه ترانزیت و ترانشیپ بوده است .

  وی با اشاره به نبود محدودیت های حوزه خلیج فارس در بندر چابهار بیان کرد : با توجه به این مهم تفاهم نامه ای بین ایران ، هند و افغانستان در راستای بهره گیری از این بندر استراتژیک منعقد شد که مورد تصویب حاکمیت ۳ کشور قرار گرفت .

  وی با اشاره به شکل گیری تجارت بین ایران ، هند و افغانستان در پی موافقتنامه چابهار و تاثیر آن در کاهش هزینه ها و زمان تجارت بین ۳ کشور اظهار کرد : امکان پیوستن دیگر کشورها به این موافقتنامه وجود دارد در این راستا کشورهایی از حوزه CIS درخواست هایی را ارائه داده اند . در خصوص حضور و اپراتوری شرکت ها و کشورهای خارجی در بندر چابهار محدودیتی وجود ندارد ، مدل قرارداد با این شرکت ها به صورت بلند و میان مدت است و قراردهای توسعه ای نیز بلند مدت خواهد بود .

  آقایی با بیان این که قابلیت سرمایه گذاری در فازهای بعدی طرح توسعه بندر شهید بهشتی وجود دارد ادامه داد : این بندر در خصوص انتقال و تبادلات کالایی هیچ محدودیتی ندارد و می تواند در ترانزیت کالاهای بنگلادش با کمترین هزینه و زمان ایفای نقش کند .
  مطالب مرتبط

  تأثیر شیوع ویروس کرونا بر عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بنادر کشور

  تأثیر شیوع ویروس کرونا بر عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بنادر کشور

  در هیچ شبانه روزی فعالیت در بنادر کشور متوقف نشده است و تمام بخش ها سعی کردند در چارچوب سیاست های ابلاغی حرکت کنند ؛ بر این اساس از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۵۴ میلیون و ۸۵۰ هزار و ۲۱۸ تن انواع محموله ها در کشور تخلیه و بارگیری شده که این عدد بیانگر فعالیت بی وقفه بنادر است .

  |

  جابجایی بیش از ۱۹ میلیون تن کالا از پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان طی هشت سال گذشته

  جابجایی بیش از ۱۹ میلیون تن کالا از پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان طی هشت سال گذشته

  متاسفانه تحریم های ظالمانه کشورهای استکباری سبب بروز اختلال در روند واردات ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین راهسازی و راهداری شده است که این اداره کل به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم ، با بهره گیری از توان نیروهای متخصص بومی استان در سال های اخیر اقدام به ...

  |

  افزایش ساعت کاری پایانه مرزی میلک طی ۱۰ روز آینده

  افزایش ساعت کاری پایانه مرزی میلک طی ۱۰ روز آینده

  نزدیکی مرز میلک به بندر چابهار ، کاهش هزینه و زمان حمل و نقل و واقع شدن در دالان ترانزیتی محور شرق ، گسترش تجارت بین ایران و افغانستان و توسعه اقتصادی منطقه از جمله ویژگی های مهم پایانه مرزی میلک است که سبب شده این اداره کل تمام تلاش خود را برای رونق هر چه بیشتر آن بکار گیرد .

  |

  نظرات کاربران