در حال بارگذاری ...
 • بنادر شمالی کشور به دنبال خلق فرصت های جدید سرمایه گذاری

  بعد از برجام ؛ سازمان بنادر جزو اولین مجموعه های بود که توانست نسبت به خرید تجهیزات اقدام کند، بدین جهت موافقتنامه اوراسیا هم می تواند شرایط جدید برای توسعه بنادر شمالی را رقم بزند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، کارشناس اقتصادی گفت : موافقتنامه اوراسیا ؛ یکی از موافقتنامه های است که می تواند صادرات و سرمایه گذاری در کشور را تقویت کند ، از این رو یکی از بخش های که با سرعت پیشرفت و شاهد جنب و جوش بیشتری خواهد بود ، بنادر شمالی است .

  محمد حسین ساجدنیا درباره اینکه موافقتنامه اوراسیا تا چه میزان می تواند بر رونق بنادر شمالی کشور اثرگذار باشد ، اظهار داشت : موافقتنامه اوراسیا ؛ یکی از موافقتنامه های مهمی است که می تواند صادرات و سرمایه گذاری در کشور را تقویت کند ، از این رو یکی از بخش های که با سرعت پیشرفت و شاهد جنب و جوش بیشتری خواهد بود ، بنادر شمالی است .

  وی ادامه داد : در شرایط تحریم و اینکه صادرات با مشکلاتی روبرو است ، موافقتنامه اوراسیا کمک بزرگی برای صادرکنندگان و توسعه تجارت خارجی است ، بدین جهت توصیه می کنم مدیران بنادر شمالی کشور فرصت های جدید سرمایه گذاری خلق کنند تا سرمایه گذاران داخلی و کشورهای عضو اوراسیا تمایل بیشتری برای سرمایه گذاری در پسکرانه و حتی بنادر کشور داشته باشند .

  این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه موافقتنامه اوراسیا ؛ فرصت جدید برای رونق بنادر کشور است ، تصریح کرد : بعد از برجام ؛ سازمان بنادر جزو اولین مجموعه های بود که توانست نسبت به خرید تجهیزات اقدام کند، بدین جهت موافقتنامه اوراسیا هم می تواند شرایط جدید برای توسعه بنادر شمالی را رقم بزند .

  وی با بیان اینکه موافقتنامه اوراسیا شامل ۸۶۲ قلم کالا است که ۵۰۲ قلم از آن ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران است و ۳۶۰ قلم هم ترجیحات اعطایی ایران به اتحادیه اوراسیا است ، گفت : یکی از بخش های که می تواند از موافقتنامه اوراسیا بهره ببرد ، تولیدکنندگان هستند، اگر تولیدکنندگان در پسکرانه بنادر حضور پیدا کنند ، در هزینه های آنها صرفه جویی و کشور به سمت تولید صادرات گرا هدایت می شود ، از این رو توسعه پسکرانه بنادر با حضور تولیدکنندگان و تولیدات صنعتی ضرورت دارد .

  اتحادیه اقتصادی اوراسیا چند سال اخیر توسط ۵ کشور روسیه ، قزاقزستان ، قرقیزستان ، بلاروس و ارمنستان تأسیس شد ، این اتحادیه حدود ۷۵۰ میلیارد دلار در سال مبادلات تجاری دارد . با توجه به بازار حدود ۱۹۰ میلیون نفری ، عضویت ایران در این اتحادیه برای مبادلات تجاری فرصت مناسبی به شمار می‌رود . 
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران