در حال بارگذاری ...
 • اعطا تسهیلات کم بهره به شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های فعال در حوزه بندری و دریایی

  به منظور حمایت‌های بیشتر جهت حضور هر چه پررنگ تر این شرکت‌ها ، سازمان بنادر و دریانوردی در نقشه راه هوشمندسازی بنادر کشور پیش بینی کرده است که از محل منابع داخلی خود در قالب وجوه اداره شده و با همکاری سیستم بانکی کشور با اعطای تسهیلات کم بهره ، از شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های فعال در حوزه حمل و نقل دریایی و بندری حمایت کند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد : این سازمان در نقشه راه هوشمندسازی بنادر کشور پیش بینی کرده است که از محل منابع داخلی خود در قالب وجوه اداره شده با همکاری سیستم بانکی کشور با اعطای تسهیلات کم بهره ، از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های فعال در حوزه حمل و نقل دریایی و بندری حمایت کند .

  محمد قائم تاجگردون ، در زمینه فعالیت استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در حوزه بندری و دریایی ، با اشاره به اینکه امروزه به دلیل رشد سریع فناوری ، الگوی توسعه کشورها نیز تغییر یافته است و با توجه به دانش بینان شدن اقتصاد ، سازمان ها نیاز دارند که چابک باشند و بتوانند با تغییرات سریع فناوری و شرایط متغیر محیطی، خود را تطبیق دهند ، اظهار کرد : با توجه به ماموریت سازمان بنادر در حاکمیت حمل و نقل دریایی کشور و نیز تعاملات بین المللی ، بدون شک فعالیت های فناورانه نقش بسزایی در توسعه حمل و نقل و تجارت دریایی کشور و ایجاد مزیت رقابتی خواهد داشت .

  استفاده از ظرفیت های فناورانه در راستای تحقق اهداف هوشمندسازی بنادر

  وی ادامه داد: همچنین مطابق با سند چشم انداز و نقشه راه هوشمندسازی بنادر کشور مصوب هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی و رویکرد توسعه بنادر در جهت ارتقاء به بنادر هوشمند نسل سوم و چهارم ، این سازمان به دنبال استفاده از ظرفیت های فناورانه و نوآورانه کشور در راستای تحقق اهداف و برنامه های هوشمندسازی خود است .

  مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه الگو برداری همچنین به تجارب موفق بنادر پیش‌رو دنیا در به کارگیری فناوری های نوین و ایجاد مراکز نوآوری برای ایجاد بسترهای مناسب اشاره کرد و گفت : سازمان بنادر عزم راسخی برای افزایش سطح کیفیت خدمات ، رقابت پذیری و افزایش کمی و کیفی شاخص های کلیدی عملکرد بنادر دارد و نقش فناوری و نوآوری در این خصوص انکارناپذیر است .

  استفاده از توان استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان به جهت چابکی و سرعت عمل

  تاجگردون ادامه داد : یکی از اهداف اصلی در مدیریت استراتژیک فناوری در سطح یک سازمان ، به کارگیری فناوری های مختلف است به گونه ای که تولید ارزش را در سازمان حداکثر کند . شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها می توانند نقش بسزایی در تولید ارزش داشته باشند و نوآوری ، توانایی و چابکی را به سازمان ها تزریق کنند ، بنابراین با توجه به آنچه در نقشه راه هوشمندسازی سازمان مصوب شده است استفاده از توان استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان به جهت چابکی و سرعت عمل در پیاده سازی بسترهای نرم افزاری و تعریف و اجرای پروژه های زودبازده می تواند گامی موثر در این مسیر باشد .

  نگاه همواره مثبت سازمان بنادر به بهره‌گیری از خدمات بخش خصوصی

  وی در مورد نگاه سازمان بنادر و دریانوردی به فعالیت استارتاپ­ها و شرکت ­های دانش بنیان در حوزه دریایی و بندری، خاطرنشان کرد : سازمان بنادر به عنوان یک سازمان پیشرو همواره نگاه مثبتی به بهره‌گیری از خدمات بخش خصوصی به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان داشته است و هم اکنون نیز در حوزه تولید و توسعه نرم افزار و شناسایی و بهبود خدمات خود از برخی شرکت‌های دانش بنیان بهره‌گیری می‌کند و بکارگیری بیشتر ظرفیت‌های شرکت ­های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها در سازمان بنادر و دریانوردی ، مستلزم ارتباط و شناخت بیشتر استارتاپ‌ها از فعالیت‌ها و نیازهای جامعه دریایی و بندری است .

  به گفته مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی در همین راستا سازمان بنادر و دریانوردی با انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور توانسته است فضای مناسبی را جهت جلب مشارکت شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های فعال و علاقمند در حوزه‌های بندری و دریایی فراهم کند .

  تاجگردون در ادامه در ارتباط با حمایت­ های سازمان بنادر و دریانوردی به منظور فعالیت و حضور هر چه بیشتر استارتاپ­ ها و شرکت­های دانش بنیان در حوزه بندری و دریایی ، اظهار کرد : به منظور حمایت‌های بیشتر جهت حضور هر چه پررنگ تر این شرکت‌ها ، سازمان بنادر و دریانوردی در نقشه راه هوشمندسازی بنادر کشور پیش بینی کرده است که از محل منابع داخلی خود در قالب وجوه اداره شده و با همکاری سیستم بانکی کشور با اعطای تسهیلات کم بهره ، از شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های فعال در حوزه حمل و نقل دریایی و بندری حمایت کند .

  وی افزود : در این راستا اخیرا نیز یک تفاهم‌نامه همکاری میان ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان بنادر و دریانوردی منعقد شده است که هدف اصلی آن استفاده از توانمندی‌های داخل کشور و ایجاد فرصت برای حضور فعال شرکت‌های دانش بنیان و استفاده از فناوری‌های به روز دنیا در حوزه بندری و دریایی است . بر اساس این تفاهم‌نامه مشترک ، ایجاد و ارتقاء زمینه همکاری‌های علمی ، تحقیقاتی ، پژوهشی ، فنی ، خدماتی ، آموزشی و تولیدی کاربردی در حوزه بنادر و دریانوردی توسعه خواهد یافت و یکی از اهداف اصلی این تفاهم‌نامه حمایت از  توسعه کسب‌وکار و فعال‌سازی زنجیره تامین قطعات تجهیزات دریایی و بندری و مصالح نوین دارای کاربرد در سازه‌های دریایی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی در کشور است .

  مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی در مورد زمینه­های فعالیت استارتاپ­ها و شرکت­های دانش بنیان در حوزه­ های بندری و دریایی ، خاطرنشان کرد : در راستای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های هوشمندسازی سازمان بنادر و دریانوردی در دو مرحله و با چشم انداز ۱۴۰۰ و ۱۴۰۴ شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها می‌توانند در حوزه‌های تولید نرم افزار ، ایجاد ابزارها و زیرساخت‌های مبتنی بر اینترنت اشیا ، تولید و تامین تجهیزات و قطعات مورد نیاز شناورها ، تجهیزات عملیات بندری ، گردشگری دریایی ، صنعت کشتی‌سازی و طراحی تجهیزات مخابراتی ، خشکی و دریایی اقدام کنند .

  تاجگردون یادآور شد : از زمان تصویب نقشه راه هوشمندسازی سازمان تاکنون مطالعات مربوط به تعریف دقیق نیازمندی‌ها و راه حل‌ها آغاز شده و در برخی از حوزه‌های اشاره شده نیز قراردادهایی با شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها منعقد شده است .
  مطالب مرتبط

  لزوم برنامه ریزی و یکپارچگی در حوزه های لجستیک ، ارزش افزوده کالا و زنجیره تأمین

  لزوم برنامه ریزی و یکپارچگی در حوزه های لجستیک ، ارزش افزوده کالا و زنجیره تأمین

  به دنبال واگذاری امور جاری به بخش خصوصی در بنادر ، بهتر است که حوزه تعمیرات اساسی را نیز به این بخش واگذار کنیم ، این رویکرد قطعا آماده به کاری تجهیزات ، اشتغال پایدار ، رضایت مندی مشتریان و قیمت تمام شده مناسب را تضمین می کند .

  |

  تشریح آخرین وضعیت تردد شناورها میان بنادر ایران و کشورهای همسایه

  تشریح آخرین وضعیت تردد شناورها میان بنادر ایران و کشورهای همسایه

  ورود تمام کشتی‌ها و شناورهای تجاری از مبدا ایران به بنادر کویت به‌دلیل بیماری کرونا تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شده اما تعداد قابل توجهی از شناورها در لنگرگاه کویت مستقر هستند که البته برخی از آنها به بنادر ایران بازگشتند .

  |

  افزایش ترافیک کالا در بندر خرمشهر با اعمال کمترین میزان تعرفه

  افزایش ترافیک کالا در بندر خرمشهر با اعمال کمترین میزان تعرفه

  با توجه به شرایط تحریم در سطح کلان یکسری محدودیت هایی به وجود آمده است که بندر خرمشهر با اعمال کمترین میزان تعرفه نسبت به سایر بنادر کشور می تواند امتیازی به وجود آورد که منجر به سود آوری و ترافیک کالا در این بندر شود .

  |

  انجام لایروبی تالاب انزلی با مشارکت مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی

  انجام لایروبی تالاب انزلی با مشارکت مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی

  در بحث خود بندر انزلی با توجه به شرایطی که وجود دارد ، نیاز است طرح هایی برای احیای اراضی غربی کانال انجام گیرد . متأسفانه کانال به خاطر حساسیتی که دارد ، حجم زیادی رسوب در آن ایجاد می‌شود و توان ما برای این میزان رسوب که در محوطه‌های بندری آنچنان نیست که همه را لایروبی کنیم .

  |

  تشریح اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در توافقات تجاری بخش های بندری و دریایی

  تشریح اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در توافقات تجاری بخش های بندری و دریایی

  با توجه به انعقاد قراردادهای مربوطه در مجموع بالغ بر یک میلیون TEU کانتینر توسط شرکت ها به بنادر کشور حمل شده است که انتظار می رود با تمدید مصوبه یاد شده و ایجاد ساختار جدید برای عقد توافق نامه ها ، فعالیت کشتیرانی ها در بنادر کشور افزایش پیدا کند .

  |

  نظرات کاربران