در حال بارگذاری ...
 • برگزاری موفقیت آمیز مانور ملی جستجو و نجات و مقابله با آلودگی نفتی در بندر امیرآباد

  بندر امیرآباد به عنوان مرجع استانی طرح آمادگی ، همکاری و مقابله با آلودگی نفتی در دریای خزر هرساله با همکاری سایر ارگان های عضو ، طرح مانورهای مقابله با آلودگی نفتی را برگزار می کند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مانور ملی جستجو و نجات و مقابله با آلودگی نفتی در دریا با دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده مانور از جمله دستیابی به اهداف مانور در ارتقای توان عملیاتی مقابله با آلودگی نفتی ، اطفای حریق ، امداد و نجات و بهبود هماهنگی ارگان های دریایی در آستانه سفرهای مسافری و گردشگری دریایی نوروز ۹۹ در بندر امبرآباد برگزار شد .

  این مانور با اهداف «ارتقای سطح آمادگی و همکاری ملی برای مواجهه سریع و موثر با سوانح بزرگ دریایی از طریق ایجاد هماهنگی بین سازمان های کشوری و لشکری استانی» ، ارتقای سطح کیفی ، سطح ایمنی و سرعت عمل در پیشگیری از سوانح دریایی ، برنامه ریزی و حصول اطمینان از آمادگی تیم های عملیاتی مرتبط با فعالیت های جستجو و نجات دریایی ، مقابله با آلودگی نفتی ، اطفای حریق و امداد پزشکی در شرایط اضطرار دریایی برگزار شد .

  «سنجش توان و آمادگی نیروهای امدادی در مقابله با شرایط اضطراری و حوادث احتمالی دریایی و بندر» ، «ارزیابی توان  تجهیزاتی و منابع پشتیبانی کننده موجود در  هنگام مواجهه با سوانح دریایی در شرایط اضطرار» و « بالا بردن سطح آگاهی دریانوردان و اشاعه فرهنگ جستجو و نجات و حفظ محیط زیست برای عموم مردم» از دیگر اهداف مهم این مانور بود .

  در مانور ملی جستجو و نجات و مقابله با آلودگی دریا در بندر امیرآباد، به جز سازمان بنادر ، دستگاه هایی از  اداره کل  پدافند غیر عامل استان مازندران ، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ( نداجا ) ، نیروی دریایی سپاه جمهوری اسلامی ایران ، سازمان حفاظت محیط زیست (اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران) ، مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان مازندران ، سازمان شیلات ایران (اداره کل شیلات استان مازندران) ، سازمان هواپیمائی کشوری ، شرکت مادر تخصصی فرودگاه های کشور منطقه مازندران ، شرکت نفت خزر ، شرکت کشتی سازی صدرا شمال ، پایانه نفتی شمالو شرکت آیسکو ، شرکت هدایت کشتی خلیج فارس و شرکت خط دریا بندر حضور داشتند .

  برخورد یک کشتی تانکر ورودی به بندر امیرآباد با یکی از شناورهای عبوری آغاز این مانور  بودکه با ریزش نفت سنگین در دریا ، تیم مقابله با آلودگی این بندر با هماهنگی مرکز اضطرار دریایی ، وارد عملیات جمع آوری این آلودگی می شود . در ادامه این عملیات تیم مقابله با آلودگی نفتی به وسیله دو فروند یدک کش ، بارج مخصوص جمع آوری آلودگی نفتی ، انواع تجهیزات به روز جمع آوری نفت شامل انواع اسکیمرها، بوم ، دیسپرسنت پاش موفق به مهار این آلودگی شدند .

  بنابر این گزارش ، جلیل اسلامی ، معاون امور دریایی سازمان بنادر در جلسه ارزیابی این مانور ، نتایج حاصل از اجرای آن را مثبت ارزیابی و بر همکاری کلیه ارگان ها در زمان بروز سوانح منجر به آلودگی تاکید کرد .

  داوران (نمایندگان دستگاه های ذیربط) در بخش جستجو و نجات دریایی ، مقابله با آلودگی ، اطفای حریق و خدمات پزشکی را نیز مورد بررسی قرار دادند و راهکارهایی جهت بهبود مانور بعدی را ارائه کردند .

  گفتنی است ، بندر امیرآباد به عنوان مرجع استانی طرح آمادگی ، همکاری و مقابله با آلودگی نفتی در دریای خزر هرساله با همکاری سایر ارگان های عضو ، طرح مانورهای مقابله با آلودگی نفتی را برگزار می کند .
  مطالب مرتبط

  برگزاری مانور ملی جستجو و نجات و مقابله با آلودگی دریای خزر در بندر امیرآباد

  برگزاری مانور ملی جستجو و نجات و مقابله با آلودگی دریای خزر در بندر امیرآباد

  پس از انجام مانور ، داوران (نمایندگان دستگاه های ذیربط) در بخش جستجو و نجات دریایی ، مقابله با آلودگی ، اطفای حریق و خدمات پزشکی را مورد بررسی قرار می دهند و راهکارهایی جهت بهبود مانور بعدی را ارائه می کنند .

  |

  نظرات کاربران