در حال بارگذاری ...
 • ساماندهی و شناسایی شناورهای فاقد هویت برای گشت های تفریحی در هرمزگان

  ضرورت دارد بنادری همچون پل و لافت در مسیر دریایی قشم و چارک و آفتاب در مسیر دریایی کیش با توجه به مباحث مالکیتی به تجهیزاتی همچون شناور یدک کش ، خودروی آتش نشانی ، و جرثقیل مجهز شوند و مناطق آزاد و بخش خصوصی با تدوین یک برنامه نظام مند و سازوکار دقیق ، پاسخگوی نیازهای مسافران دریایی باشند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان اعلام کرد : تاکنون بیش از یک هشتم قرن خدمات مسافری دریایی در قالب یک طرح سازماندهی شده به هموطنان انجام شده است .

  اله مراد عفیفی پور در نخستین نشست استانی چهاردهمین طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروز ۹۹ به میزبانی بندر شهید رجایی اظهار داشت : موفقیت همیشگی طرح نوروزی در گرو همدلی ، هم افزایی و همراهی اعضای کمیته حمل و نقل دریایی ستاد تسهیل سفرهای نوروزی استان بوده است .

  وی با تبیین تاثیرات مثبت فرهنگسازی صورت گرفته برای سفرهای ایمن دریایی ، افزود : خوشبختانه طی ۹ماه نخست امسال نیز شاهد افزایش ۷درصدی تقاضای سفر و عملکرد ترابری دریایی مسافران در هرمزگان به عنوان کانون اصلی گردشگری دریایی کشور بودیم .

  عفیفی پور با اشاره به هدفگذاری صورت گرفته از سوی استاندار مبنی بر میزبانی استان هرمزگان از ۱۰ میلیون گردشگر گفت : باید تلاش کنیم که بخش عمده این سفرها که از پایانه های دریایی به مقصد جزایر انجام می شود ، از مبادی ، مسیرها و شناورهای مجاز صورت گیرد و دریابانی از تردد شناورهای غیرمجاز در شرایط نامساعد جوی جلوگیری کنند .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان بر لزوم تعامل بیشتر مناطق آزاد کیش و قشم در بنادر تحت مالکیت این دو سازمان تأکید کرد و گفت : ضرورت دارد بنادری همچون پل و لافت در مسیر دریایی قشم و چارک و آفتاب در مسیر دریایی کیش با توجه به مباحث مالکیتی به تجهیزاتی همچون شناور یدک کش ، خودروی آتش نشانی ، و جرثقیل مجهز شوند و مناطق آزاد و بخش خصوصی با تدوین یک برنامه نظام مند و سازوکار دقیق ، پاسخگوی نیازهای مسافران دریایی باشند .

  وی آموزش رایگان برای خدمه شناورهای حمل خودرو (لندینگ کرافت) و مهمانداران شناورهای مسافری را امری مهم و اجتناب ناپذیر برشمرد و بر لزوم برگزاری باقی مانده دوره های آموزشی تا قبل از تعطیلات بهمن ماه تأکید کرد .

  رییس ستاد تسهیل سفرهای دریایی استان هرمزگان الحاق آمبولانس های دریایی متعلق به دانشگاه علوم پزشکی به ناوگان امدادی دریایی را حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد : تسریع در انجام تشریفات قانونی ثبت این شناورها و پیوستن سه فروند آمبولانس دریایی به چرخه خدمات از جمله مصوبات مهم این نشست است .

  عفیفی پور با اشاره به انجام رزمایش ایمنی سفرهای دریایی با هدف آگاهی بیشتر تمامی دستگاه های خدمات رسان در مواجهه با حوادث احتمالی، اظهار داشت : علاوه بر رزمایش های دوره ای ، دو مورد رزمایش غیرمترقبه و بدون اطلاع قبلی نیز در آب های استان انجام شد که خوشبختانه ارزیابی های صورت گرفته ، نتایج قابل قبولی در رابطه با آمادگی نیروها وجود دارد .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان برگزاری اردوهای راهیان نور دریایی را جمله برنامه های ارزشمند برشمرد و با اشاره به لزوم استمرار چنین برنامه های فرهنگی از آمادگی مجموعه بنادر و دریانوردی برای استفاده از بنادر تحت مالکیت جهت پشتیبانی از این رویداد خبر داد و تصریح کرد : با توجه به اینکه چنین برنامه ای با اقبال فراوانی از سوی مردم روبرو شده ، ضرورت دارد برای ترابری شرکت کنندگان در اردوهای راهیان نور خلیج فارس حتما ضوابط و مقررات دریایی رعایت شود و شناورهای دارای شناسنامه ثبتی ، ایمن و استاندارد برای جابجایی مردم مورد استفاده قرار گیرند . علاوه بر این ، ساماندهی و شناسایی شناورهای فاقد هویت برای گشت های تفریحی دریایی نیز به عنوان یک ضرورت جدی، مطرح است و این امر مهم باید با اقدام اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری به نحو شایسته ای انجام شود .

  عفیفی پور استقبال چشمگیر گردشگران برای بازدید از جاذبه های دیدنی جزیره هرمز را از جمله اتفاقات مهم سال های اخیر در حوزه گردشگری دریایی برشمرد و افزود : انتظار می رود با هماهنگی بین مدیران بنادر شهید حقانی ، ذاکری قشم با بخشداری هرمز برنامه ای مدون برای خدمات رسانی به مسافران دریایی تهیه شود تا مردم از سفرهای ایمن لذت برده و لحظات خاطره انگیزی را در کنار خانواده خود در جزیره رنگین کمانی خلیج فارس سپری نموده و در مسیر بازگشت ، شناورها طبق یک برنامه زمانبندی مشخص جزیره را ترک کنند .

  وی بر لزوم ایجاد دفتر هواشناسی دریایی پی.ام.او (PMO) در بندر شهید حقانی به عنوان بزرگترین بندر مسافری تأکید کرد و گفت : بکارگیری ظرفیت نیروهای مردمی در عملیات جستجو و نجات دریایی در قالب "همیار ناجی" و "همیار ایمنی" در مرکز استان و جزیره قشم موفقیت های خوبی به دنبال داشته و می توان از این الگو ، برای پاسخگویی به نیازهای مناطق شرقی هرمزگان و سواحل مکران نیز بهره گرفت .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در پایان گفت : علاوه بر تعطیلات نوروزی که به عنوان روزهای اوج سفرهای دریایی محسوب می شود ، بنادر مسافری و ناوگان دریایی باید تمهیدات لازم برای تعطیلات بهمن نیز بیاندیشند و از آمادگی کامل برخوردار باشند .    

  شایان ذکر است ، در ابتدای این نشست "اسماعیل مکی زاده" معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان به ارائه گزارشی از کارنامه طرح تسهیل سفرهای دریایی پرداخت و اقدامات صورت گرفته در راستای آمادگی بنادر و ناوگان دریایی برای نوروز ۹۹ را نیز تشریح کرد .
  مطالب مرتبط

  اعطا تسهیلات کم بهره به شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های فعال در حوزه بندری و دریایی

  اعطا تسهیلات کم بهره به شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های فعال در حوزه بندری و دریایی

  به منظور حمایت‌های بیشتر جهت حضور هر چه پررنگ تر این شرکت‌ها ، سازمان بنادر و دریانوردی در نقشه راه هوشمندسازی بنادر کشور پیش بینی کرده است که از محل منابع داخلی خود در قالب وجوه اداره شده و با همکاری سیستم بانکی کشور با اعطای تسهیلات کم بهره ، از شرکت‌های دانش بنیان و ...

  |

  واردات و صادرات از طریق بنادر جنوبی کشور طبق روال عادی برقرار است

  واردات و صادرات از طریق بنادر جنوبی کشور طبق روال عادی برقرار است

  طی روزهای گذشته تنها مسئله‌ای که داشتیم این بود که به دلیل نا آرام بودن شرایط جوی و دریا ، سفرهای دریایی مردم لغو شده یا با تأخیر مواجه شده ، اما مشکلی در حوزه تجاری برای بنادر هرمزگان به وجود نیامده است .

  |

  نظرات کاربران