در حال بارگذاری ...
 • فعال تر شدن ترانزیت شمال به جنوب با عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا

  بندر چابهار با بهره برداری از فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار و جانمایی تجهیزات مدرن ، به یک بندر استاندارد ، مجهز و با کیفیت تبدیل شده است که می تواند نقش تاثیرگذاری در اقتصاد منطقه ایفا کند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت : با اتصال چابهار به شبکه ریلی کشور موضوع ترانزیت شمال به جنوب با توجه به عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا فعال تر از گذشته خواهد شد .

  علی لاریجانی که در رأس هیأتی متشکل از وزیر نیرو ، نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ، استاندار و جمعی از مدیران کشوری و استانی برای دیدار از مناطق سیل زده به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده بود ، از بندر چابهار نیز بازدید کرد .

  وی پس از بازدید با اشاره به طرح های توسعه ای بندر چابهار و شرایطی که این بندر در آینده خواهد داشت ، اظهار داشت : به اذن مقام معظم رهبری مبلغ ۳۰۰ میلیون یورو برای اتصال راه آهن زاهدان - چابهار در نظر گرفته شده و از سوی دیگر توافقنامه ای برای تامین مالی راه آهن زاهدان - بیرجند از طریق روسیه پیش بینی شده است . با اتصال چابهار به شبکه ریلی کشور موضوع ترانزیت شمال به جنوب با توجه به عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا فعال تر از گذشته خواهد شد ، مسئله ای که همواره مدنظر مقام معظم رهبری بوده است .

  وی اتصال ریل به بنادر چابهار را موضوعی بسیار مهم دانست و تصریح کرد : در صورت اتصال ریل به بندر چابهار این منطقه بهترین مکان برای سرمایه گذاری است .

  لاریجانی درباره مصوبه امروز مجلس در خصوص توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری - صنعتی چابهار ، اظهار کرد : توسعه منطقه آزاد چابهار یک امر لازم و ضروری بوده چرا که چابهار پل ارتباطی جنوب کشور با دریای عمان و اقیانوس هند است .

  رییس مجلس با بیان اینکه این تصمیم سال ها پیش باید محقق می شد ، افزود : تخلیه کالاهای اساسی استان های مجاور در بنادر منطقه آزاد چابهار موضوعی است که امروز در حال انجام است که با اتصال به منطقه آزاد به دریا تخلیه و صادرات کالا در این منطقه رونق می گیرد .

  لاریجانی دسترسی مناطق آزاد به دریا را ویژگی بسیار مهم و ممتازی ارزیابی و تاکید کرد : در آینده قرار است فرودگاهی برای منطقه چابهار احداث شود که این تصمیم نیز به رونق و آبادانی منطقه منجر خواهد شد . قطعا الحاق بنادر شهید بهشتی و کلانتری چابهار به  منطقه آزاد در افزایش گردش مالی بنادر چابهار تاثیرگذار خواهد بود و حجم کالاهای ورودی به بنادر و صادرات از آن افزایش خواهد یافت .

  نقش کلیدی بندر چابهار در توسعه همکاری های اقتصادی منطقه / بندر شهید بهشتی چابهار به بندری استاندارد ، مجهز و با کیفیت تبدیل شده است

  بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز در این بازدید گزارشی از فرآیند تخلیه کالا و بارگیری کالاهای صادراتی از بندر چابهار ارائه کرد و گفت : بندر چابهار پاییز امسال با ورود بیش از ۳۵۰ هزار تن کالای اساسی نقش ویژه و کلیدی در تامین کالاهای اساسی مورد نیاز استان های شرقی کشور را ایفا کرده است .

  وی با اشاره به زیرساخت های مناسب بندری ، تجهیزات پیشرفته و امکانات تخلیه و بارگیری انواع کالا در بندر چابهار اضافه کرد : با ورود بخشی از کالاهای اساسی کشور از طریق این بندر استراتژیک ، ضمن کاهش هزینه های وارده ، باعث رشد نرخ اشتغال شود .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به رشد جابه جایی کالاهای صادراتی از بندر چابهار اضافه کرد : در کنار ورود بخشی از کالاهای اساسی کشور، امسال صادرات کالاهایی نظیر سیمان و دیگر محصولات صادراتی کشور و همچنین خشکبار و کالاهای یخچالی افغانستان از این بندر به صورت چشمگیر افزایش یافته است . بندر چابهار با بهره برداری از فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار و جانمایی تجهیزات مدرن ، به یک بندر استاندارد ، مجهز و با کیفیت تبدیل شده است که می تواند نقش تاثیرگذاری در اقتصاد منطقه ایفا کند .

  به گفته وی ، با چشم انداز آتی و تکمیل فازهای بعدی طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار ، این بندر نقش موثرتری در پویایی منطقه و توسعه همکاری های اقتصادی به خصوص کشورهای همسایه در حوزه های واردات ، صادرات و ترانزیت و ترانشیپ خواهد داشت .
  مطالب مرتبط

  اعطا تسهیلات کم بهره به شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های فعال در حوزه بندری و دریایی

  اعطا تسهیلات کم بهره به شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های فعال در حوزه بندری و دریایی

  به منظور حمایت‌های بیشتر جهت حضور هر چه پررنگ تر این شرکت‌ها ، سازمان بنادر و دریانوردی در نقشه راه هوشمندسازی بنادر کشور پیش بینی کرده است که از محل منابع داخلی خود در قالب وجوه اداره شده و با همکاری سیستم بانکی کشور با اعطای تسهیلات کم بهره ، از شرکت‌های دانش بنیان و ...

  |

  واردات و صادرات از طریق بنادر جنوبی کشور طبق روال عادی برقرار است

  واردات و صادرات از طریق بنادر جنوبی کشور طبق روال عادی برقرار است

  طی روزهای گذشته تنها مسئله‌ای که داشتیم این بود که به دلیل نا آرام بودن شرایط جوی و دریا ، سفرهای دریایی مردم لغو شده یا با تأخیر مواجه شده ، اما مشکلی در حوزه تجاری برای بنادر هرمزگان به وجود نیامده است .

  |

  نظرات کاربران