در حال بارگذاری ...
 • کاهش وابستگی ایران در تولید و نگهداشت ناوگان ریلی

  از ابتدای سال جاری تولیدات ناوگان در واگن پارس رکورد ۲۰ ساله اخیر را شکسته است و اهتمام دولت ، مجلس شورای اسلامی ، وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و شرکت راه آهن بر تداوم این روند است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ معاون ناوگان شرکت راه آهن جمهوری اسلامی با بیان انیکه «بخش عمده‌ای از ۳ هزار قطعه لکوموتیو در داخل کشور بومی سازی شده است» گفت : با تولید داخلی قطعات لکوموتیو واگن‌های باری و مسافری و خودکشش کاهش وابستگی ایران در تولید و نگهداشت ناوگان ریلی حاصل می‌شود .

  محمد هادی ضیایی مهر با اشاره به تولید ناوگان داخلی ریلی در کشور اظهار داشت : رویکرد دولت ٬ مجلس شورای اسلامی ٬ وزارتخانه‌های «راه و شهرسازی» و «صنعت ، معدن و تجارت» همچنین «شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران» حمایت از تولید داخلی در ناوگان ریلی است و این امر با انتصاب سعید رسولی به عنوان مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی سرعت گرفته است . با تدبیر مدیرعامل شرکت راه‌آهن ، تفاهم‌نامه‌‌های گوناگونی از جمله با سازمان برنامه و بودجه منعقد و شرایطی فراهم شد تا سرمایه گذاران و تولید‌کنندگان از منابع مالی قانونی مانند تبصره ۱۸ قانون بودجه و ماده ۱۲ رفع موانع تولید استفاده کنند و رونق تولید را شاهد باشیم .

  معاون ناوگان شرکت راه‌‌آهن با بیان اینکه سالانه ۵۰ میلیون تن بار و ۳۰ میلیون نفر مسافر از طریق خطوط ریلی در کشور جا‌به‌جا می‌شوند ، گفت : برای تامین این میزان ناوگان چاره‌ای جز استفاده از تولیدکننده داخلی نیست به همین خاطر راه‌آهن جمهوری اسلامی توانست روند تولیدات داخلی در حوزه ناوگان ریلی را توسعه دهد . نتیجه این اقدام ورود ۵۴۶ دستگاه انواع لکوموتیو٬ واگن باری ، مسافری و خودکشش توسط سازندگان داخلی از ابتدای سال تا کنون بوده است .

  وی بیان داشت : خوشبختانه با ورود این تعداد ناوگان ریلی داخلی در ۹ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد رشد  ۹۵ درصدی ورود ناوگان ریلی به چرخه بهره‌برداری هستیم .

  ضیایی مهر با بیان اینکه «این دستاورد ملی و تولید ناوگان ریلی داخلی با وجود تحریم‌های امریکا نشان دهنده اقتدار ملی است» تصریح کرد : مهندسان داخلی توانستند در سال رونق تولید علاوه بر دستیابی به تولید قطعات داخلی ناوگان ریلی، از روند کاهشی و یا حفظ وضع موجود ناوگان راه‌آهن با توجه به توسعه زیرساخت‌ها در این سال‌ها جلوگیری کنند . در بخش لوکوموتیو ۲ درصد ٬ در بخش مسافری و خود کشش ۷ درصد و در بخش ناوگان باری ۳ درصد افزایش را شاهد هستیم .

  وی در پایان با تاکید بر اینکه میزان قابل توجهی ناوگان ریلی در آستانه نوروز به چرخه بهره‌برداری افزوده خواهد شد گفت : از ابتدای سال جاری تولیدات ناوگان در واگن پارس رکورد ۲۰ ساله اخیر را شکسته است و اهتمام دولت ، مجلس شورای اسلامی ، وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و شرکت راه آهن بر تداوم این روند است .
  مطالب مرتبط

  تاکید بر تکمیل پروژه راه‌آهن سریع‌السیر تهران - قم - اصفهان توسط سرمایه‌گذار چینی

  تاکید بر تکمیل پروژه راه‌آهن سریع‌السیر تهران - قم - اصفهان توسط سرمایه‌گذار چینی

  در خصوص موضوع مالی پروژه مقرر شد تا تمهیدات لازم برای تسهیل در مراودات مالی و همچنین فعال‌سازی مابقی LC نیز انجام شود . سرمایه‌گذار چینی این پروژه نیز اعلام کرد با تمام قدرت روند اجرای پروژه را سرعت می‌دهد و مشکلات موجود را برطرف خواهد کرد .

  |

  ضرورت ارائه خدمات الکترونیک توسط دستگاه‌ها برای حذف مراجعات اجباری مردم

  ضرورت ارائه خدمات الکترونیک توسط دستگاه‌ها برای حذف مراجعات اجباری مردم

  در راستای توسعه مبتنی بر اصول حمل و نقل پایدار ، مقرر شد ، شرکت راه‌‌آهن جمهوری اسلامی ایران امور مربوط به برقی‌‌کردن راه‌‌آهن و همچنین بهسازی و نوسازی ناوگان ریلی با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌‌‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور ...

  |

  رونمایی از نخستین موتور ملی دوگانه‌سوز لکوموتیو در شرکت دیزل سنگین ایران

  رونمایی از نخستین موتور ملی دوگانه‌سوز لکوموتیو در شرکت دیزل سنگین ایران

  موفق شدیم با بسته‌های حمایتی و استفاده از ظرفیت‌های قانونی فرصت‌هایی را برای سرمایه گذاری اقتصادی در شبکه و ناوگان ریلی فراهم کنیم . این اقدام باعث تقاضاهای متعدد بخش غیردولتی برای سرمایه گذاری شد که بخشی در حال انجام و بخشی در حال انعقاد تفاهم نامه و قرارداد است ضمن این که ...

  |

  بارگیری روزانه ۱۵۰ دستگاه واگن‌ کالای اساسی در بندر امام خمینی (ره)

  بارگیری روزانه ۱۵۰ دستگاه واگن‌ کالای اساسی در بندر امام خمینی (ره)

  بندر شهید رجایی هم تعاملات خوبی با شرکت راه‌آهن برقرار شد ، هم برای افزایش سهم ریل در جابه‌جایی بار بنادر و هم برای آنکه رویه‌های جدید برقرار شود . همچنین در بخش ریل و سوزن ، در بندر شهید رجایی بهسازی و نوسازی تجهیزات به صورت متناوب و طبق زمان‌بندی انجام می‌شود .

  |

  نظرات کاربران