در حال بارگذاری ...
 • نقض قوانین‌ سازمان جهانی هواپیمایی توسط آ‌مریکا در چند دهه گذشته

  ایکائو (سازمان جهانی هواپیمایی) برای اعمال قوانین و مقررات و اجرایی شدن این مقررات از طریق انکس‌های نوزده‌گانه اقدام می‌کند که کشورهای عضو چنانچه که مشتاق به قرار گرفتن در حوزه‌های هوانوردی و رشد و توسعه آن باشند ، موظف به اجرای این قوانین و انکس‌ها خواهند بود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت : قوانین ایکائو همه کشورهای عضو را به شکل برابر و حمل‌ونقل هوایی را متعلق به همه مردم جهان و دور از مسائل سیاسی می‌داند ، اما آمریکا در چند دهه گذشته با رفتارهای خود ، بارها این قوانین را نقض کرده است .

  ‌رضا جعفرزاده با اشاره به اینکه امروز ۱۶ آذرماه روز جهانی هواپیمایی کشوری است ، اظهار داشت : حمل‌ونقل هوایی در جهان از حساسیت بالایی برخوردار است به همین جهت در سال ۱۹۴۴ میلادی و در نهایت به صورت رسمی در سال ۱۹۴۷ میلادی کشورها به فکر افتادند در این سال پیمان‌نامه‌ای جهت تدوین مقررات صنعت هوایی سیویل (بار مسافر و پست) تدوین کنند که نهایتاً این مهم در سال ۱۹۴۷ میلادی به سرانجام رسید . کشور ایران نیز در سال ۱۳۲۷ شمسی به عضویت این سازمان در آمد .

  جعفرزاده افزود : از آنجا که حمل‌ونقل هوایی می‌تواند در توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع و همچنین نزدیک کردن ۵ قاره جهان به یکدیگر و تسهیل روابط بازرگانی ، فرهنگی و غیره مؤثر باشد ، غفلت و عدم توجه به این صنعت می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی در جهان به بار آورد . این پیمان‌نامه متکی بر اطمینان از رشد منظم و ایمن هواپیمایی کشوری جهانی ، تشویق صنعت و طراحی هواپیما برای مقاصد صلح‌جویانه ، ترغیب و توسعه خطوط هوایی و فرودگاه‌ها ، پاسخ به نیاز مردم جهان به حمل‌ونقل هوایی ایمن ، منظم ، کارا و باصرفه ، جلوگیری از تضییع اقتصادی ناشی از رقابت‌های مضره ، حفظ حقوق دولت‌های عضو و تأمین فرصت‌های مساوی برای اعضا در راستای برقراری سرویس‌های هوایی ، از بین بردن تبعیض میان کشورهای عضو ، افزایش ایمنی پروازها و ناوبری هوایی بین‌المللی و ارتقای عمومی همه ابعاد هوانوردی ، است .

  سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت : ایکائو (سازمان جهانی هواپیمایی) برای اعمال قوانین و مقررات و اجرایی شدن این مقررات از طریق انکس‌های نوزده‌گانه اقدام می‌کند که کشورهای عضو چنانچه که مشتاق به قرار گرفتن در حوزه‌های هوانوردی و رشد و توسعه آن باشند ، موظف به اجرای این قوانین و انکس‌ها خواهند بود .

  جعفرزاده با بیان اینکه بایسته‌های صنعت هوایی در قالب همین انکس‌های نوزده‌گانه به کشورهای عضو ابلاغ می‌شود ، افزود : محتویات این انکس‌ها درباره مسائلی نظیر قوانین و مقررات صدور گواهینامه‌ها ، مراقبت پرواز ، هواشناسی ، عملیات ، ثبت هواپیما ، ساخت و نگهداری ، تسهیلات رفت‌وآمد مسافران ، ترخیص بار ، گمرک ، گذرنامه ، ساخت و نصب و نگهداری دستگاه‌های ارتباطی و ناوبری و رادار ، تجسس و نجات ، بررسی و پیشگیری سوانح ، خصوصیات فرودگاه‌ها ، مقررات مربوط به انتشار اطلاعات هواپیما از طریق نوتم (اطلاعیه هوانوردی) ، صدای هواپیما ، محیط زیست ، بسته‌بندی ، حمل و انبار بی‌خطر کالای خطرناک و اقدام دولت‌ها در خصوص مدیریت ایمنی هوانوردی است .

  وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا کشورهای عضو دقیقاً به مقررات ایکائو عمل می‌کنند ؟ توضیح داد : در تشریح یکی از موارد نقض قوانین می‌توان به رفتار کشور آمریکا اشاره کرد که برخلاف زیرساخت‌های درست این پیمان‌نامه‌ها که همه کشورهای عضو را به شکل برابر و حمل‌ونقل هوایی را متعلق به همه مردم جهان و دور از مسائل سیاسی می‌داند ، عمل کرده است و در چند دهه گذشته با رفتارهای خود تلاش بر نقض این قوانین داشته است . در همین راستا و به همین دلیل اخیراً شاهد بیانیه‌های سازمان هواپیمایی کشوری برای یادآوری چنین پیمان‌نامه‌‌های بین‌المللی به اعضا بوده‌ایم .
  مطالب مرتبط

  انجام استعلام و پایش مسافران کرونایی در حمل و نقل هوایی طی ۲ مرحله

  انجام استعلام و پایش مسافران کرونایی در حمل و نقل هوایی طی ۲ مرحله

  اگر فرد به کرونا مبتلا بوده و دوران زمانی مورد نظر را نگذرانده باشد کد وی قرمز می شود و امکان صدور بلیت برای این مسافر وجود ندارد اما اگر فردی مبتلا نباشد کد وی سبز می شود و مجاز به خرید بلیت است .

  |

  بازدید معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری از روند غربالگری مسافران کرونایی در فرودگاه مهرآباد

  بازدید معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری از روند غربالگری مسافران کرونایی در فرودگاه مهرآباد

  ابتدا در زمان فروش بلیت ، وضعیت مسافر از طریق اتصال به بانک اطلاعاتی بیماران مبتلا به کرونا در وب سرویس ماسک وزارت بهداشت استعلام گرفته شده و در صورت ابتلا مسافر به کرونا ، بلیت صادر نمی شود .

  |

  نظرات کاربران