در حال بارگذاری ...
 • نقض قوانین‌ سازمان جهانی هواپیمایی توسط آ‌مریکا در چند دهه گذشته

  ایکائو (سازمان جهانی هواپیمایی) برای اعمال قوانین و مقررات و اجرایی شدن این مقررات از طریق انکس‌های نوزده‌گانه اقدام می‌کند که کشورهای عضو چنانچه که مشتاق به قرار گرفتن در حوزه‌های هوانوردی و رشد و توسعه آن باشند ، موظف به اجرای این قوانین و انکس‌ها خواهند بود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت : قوانین ایکائو همه کشورهای عضو را به شکل برابر و حمل‌ونقل هوایی را متعلق به همه مردم جهان و دور از مسائل سیاسی می‌داند ، اما آمریکا در چند دهه گذشته با رفتارهای خود ، بارها این قوانین را نقض کرده است .

  ‌رضا جعفرزاده با اشاره به اینکه امروز ۱۶ آذرماه روز جهانی هواپیمایی کشوری است ، اظهار داشت : حمل‌ونقل هوایی در جهان از حساسیت بالایی برخوردار است به همین جهت در سال ۱۹۴۴ میلادی و در نهایت به صورت رسمی در سال ۱۹۴۷ میلادی کشورها به فکر افتادند در این سال پیمان‌نامه‌ای جهت تدوین مقررات صنعت هوایی سیویل (بار مسافر و پست) تدوین کنند که نهایتاً این مهم در سال ۱۹۴۷ میلادی به سرانجام رسید . کشور ایران نیز در سال ۱۳۲۷ شمسی به عضویت این سازمان در آمد .

  جعفرزاده افزود : از آنجا که حمل‌ونقل هوایی می‌تواند در توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع و همچنین نزدیک کردن ۵ قاره جهان به یکدیگر و تسهیل روابط بازرگانی ، فرهنگی و غیره مؤثر باشد ، غفلت و عدم توجه به این صنعت می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی در جهان به بار آورد . این پیمان‌نامه متکی بر اطمینان از رشد منظم و ایمن هواپیمایی کشوری جهانی ، تشویق صنعت و طراحی هواپیما برای مقاصد صلح‌جویانه ، ترغیب و توسعه خطوط هوایی و فرودگاه‌ها ، پاسخ به نیاز مردم جهان به حمل‌ونقل هوایی ایمن ، منظم ، کارا و باصرفه ، جلوگیری از تضییع اقتصادی ناشی از رقابت‌های مضره ، حفظ حقوق دولت‌های عضو و تأمین فرصت‌های مساوی برای اعضا در راستای برقراری سرویس‌های هوایی ، از بین بردن تبعیض میان کشورهای عضو ، افزایش ایمنی پروازها و ناوبری هوایی بین‌المللی و ارتقای عمومی همه ابعاد هوانوردی ، است .

  سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت : ایکائو (سازمان جهانی هواپیمایی) برای اعمال قوانین و مقررات و اجرایی شدن این مقررات از طریق انکس‌های نوزده‌گانه اقدام می‌کند که کشورهای عضو چنانچه که مشتاق به قرار گرفتن در حوزه‌های هوانوردی و رشد و توسعه آن باشند ، موظف به اجرای این قوانین و انکس‌ها خواهند بود .

  جعفرزاده با بیان اینکه بایسته‌های صنعت هوایی در قالب همین انکس‌های نوزده‌گانه به کشورهای عضو ابلاغ می‌شود ، افزود : محتویات این انکس‌ها درباره مسائلی نظیر قوانین و مقررات صدور گواهینامه‌ها ، مراقبت پرواز ، هواشناسی ، عملیات ، ثبت هواپیما ، ساخت و نگهداری ، تسهیلات رفت‌وآمد مسافران ، ترخیص بار ، گمرک ، گذرنامه ، ساخت و نصب و نگهداری دستگاه‌های ارتباطی و ناوبری و رادار ، تجسس و نجات ، بررسی و پیشگیری سوانح ، خصوصیات فرودگاه‌ها ، مقررات مربوط به انتشار اطلاعات هواپیما از طریق نوتم (اطلاعیه هوانوردی) ، صدای هواپیما ، محیط زیست ، بسته‌بندی ، حمل و انبار بی‌خطر کالای خطرناک و اقدام دولت‌ها در خصوص مدیریت ایمنی هوانوردی است .

  وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا کشورهای عضو دقیقاً به مقررات ایکائو عمل می‌کنند ؟ توضیح داد : در تشریح یکی از موارد نقض قوانین می‌توان به رفتار کشور آمریکا اشاره کرد که برخلاف زیرساخت‌های درست این پیمان‌نامه‌ها که همه کشورهای عضو را به شکل برابر و حمل‌ونقل هوایی را متعلق به همه مردم جهان و دور از مسائل سیاسی می‌داند ، عمل کرده است و در چند دهه گذشته با رفتارهای خود تلاش بر نقض این قوانین داشته است . در همین راستا و به همین دلیل اخیراً شاهد بیانیه‌های سازمان هواپیمایی کشوری برای یادآوری چنین پیمان‌نامه‌‌های بین‌المللی به اعضا بوده‌ایم .
  مطالب مرتبط

  تغییر کفایت سرمایه برای تاسیس شرکت هواپیمایی از ۱۰۰ میلیون دلار به ۸۰۰ میلیارد تومان

  تغییر کفایت سرمایه برای تاسیس شرکت هواپیمایی از ۱۰۰ میلیون دلار به ۸۰۰ میلیارد تومان

  هر چند شرایط اقتصادی کشور و شرایط شرکت‌های هواپیمایی در دوران کرونا بر سرمایه گذاری در این صنعت اثرگذار بوده اما همواره درخواست برای تاسیس شرکت هواپیمایی جدید وجود داشته و دارد .

  |

  انجام TRA آتش نشانی فرودگاهی برای اولین بار در خاورمیانه

  انجام TRA آتش نشانی فرودگاهی برای اولین بار در خاورمیانه

  در یک سال اخیر در حوزه آموزش به دلیل محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا و ماهیت آموزش های تخصصی و عملیاتی این اداره کل ، امکان برگزاری بسیاری از دوره ها وجود نداشت، بنابراین ضمن برگزاری محدود برخی دوره های تئوری ، تلاش ها در دو بخش شامل تمرین های فصلی و آماده سازی زیرساخت ها ...

  |

  بررسی فرصت های سرمایه گذاری توسعه هوانوردی عمومی در استان هرمزگان

  بررسی فرصت های سرمایه گذاری توسعه هوانوردی عمومی در استان هرمزگان

  حمل و نقل هوایی کوچک موجب ایجاد شبکه پروازی مویرگی و برقراری ارتباط هوایی درون استانی و میان استانی می شود و می تواند فرودگاه های کوچک و اقماری را از طریق فرودگاهی بزرگ چون بندرعباس به کشور متصل کند .

  |

  مخالفت سازمان هواپیمایی با اخذ عوارض مضاعف شهرداری‌ها از ایرلاین‌ها

  مخالفت سازمان هواپیمایی با اخذ عوارض مضاعف شهرداری‌ها از ایرلاین‌ها

  یکی از اشکالاتی که در این خصوص مطرح می‌شود این است که مطابق قانون ، شهرداری از شهری که در آن بلیت صادر شده است ، می‌تواند عوارض دریافت کند ؛ این در حالی است که ممکن است یک نفر از خانه‌اش بلیت خریداری کرده باشد و بعد به منطقه دیگری برود و از آنجا سوار هواپیما بشود ؛ بنابراین ...

  |

  نظرات کاربران