در حال بارگذاری ...
 • انجام آزمایش تست شمع در خاک روانگر با همکاری دانشگاه صنعتی شریف

  از یک سو لرزه خیز بودن ایران و از سوی دیگری کم عمقی آب‌های زیرزمینی و خاک مستعد روانگرایی ایران بسیاری از سازه‌ها مانند پل‌ها، اسکله‌ها و بنادر را که متکی به شمع هستند در معرض خطرات ناشی از گسترش جانبی قرار می‌دهد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد : صبح امروز با همکاری شرکت ساخت و توسعه و دانشگاه صنعتی شریف سومین و آخرین آزمایش تست شمع در خاک روانگرا در آزمایشگاه میز لرزان این دانشگاه برگزار شد و اطلاعات پل نهنگ روگا از طرح‌های شرکت ساخت وتوسعه به عنوان نمونه ، مورد مطالعه قرار گرفت .

  خیراله خادمی از برگزاری آخرین آزمایش تست شمع در خاک روانگرا خبر داد و گفت : طبق قرارداد بین شرکت ساخت و توسعه و دانشگاه صنعتی شریف در خصوص انجام پروژه پژوهشی "بررسی گسترش جانبی ناشی از روانگرایی بر پایداری پی‌‌های عمیق پل‌ها با استفاده از آزمایش‌های میز لرزان" صبح امروز سومین و آخرین تست شمع در خاک روانگرا در آزمایشگاه میز لرزان این دانشگاه که یکی از نمونه‌های منحصر به فرد کشور است ، برگزار شد .

  وی هدف از انجام این پژوهش را بررسی خطرات ناشی از گسترش جانبی سازه‌هایی مانند پل‌‌ها ذکر کرد و افزود : از یک سو لرزه خیز بودن ایران و از سوی دیگری کم عمقی آب‌های زیرزمینی و خاک مستعد روانگرایی ایران بسیاری از سازه‌ها مانند پل‌ها ، اسکله‌ها و بنادر را که متکی به شمع هستند در معرض خطرات ناشی از گسترش جانبی قرار می‌دهد .

  خادمی این نوع آزمایش ها را در اجرای ایمن و بهینه پروژه‌ها موثر دانست و اظهار داشت : این آزمایش و نتایج ارائه شده از سوی سایر پژوهشگران در طراحی شمع‌های مستحکم در برابر گسترش جانبی بسیار ارزشمند است .

  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه در خصوص نحوه انجام آزمایش توضیح داد و گفت : در این پژوهش محفظه لایه‌ای برشی برای انجام آزمایش مدل فیزیکی طراحی و ساخته شده است که در کشور منحصر به فرد محسوب می‌شود و تا کنون سه آزمایش تست شمع در خاک روانگرا توسط این دستگاه با موفقیت به ثبت رسیده است . اطلاعات پروژه پل نهنگ روگا که یکی از طر‌ح‌های معاونت ساخت وتوسعه راه‌ها است به عنوان نمونه مورد مطالعه انتخاب شد .

  گفتنی است : اقدامات لازم به منظور ثبت اختراع دستگاه مذکور با مالکیت مشترک شرکت ساخت وتوسعه و دانشگاه صنعتی شریف در دست اقدام است .
  مطالب مرتبط

  معماری ایستگاه راه‌آهن بستان‌آباد ، پایدار و همگام با محیط زیست

  معماری ایستگاه راه‌آهن بستان‌آباد ، پایدار و همگام با محیط زیست

  در طراحی و ساخت این ایستگاه از «خرپاهای سه بعدی فضایی» و مصالح نوین برای پوشش سالن مسافری استفاده شده است . در عین حال ایستگاه به شکلی طراحی شده که مصرف آب ، برق و انرژی به شدت کاهش می‌یابد و ضمن تصفیه فاضلاب از آب تمیز آن برای آبیاری فضای سبز محوطه ایستگاه استفاده می‌شود .

  |

  برگزاری نشست تخصصی تجربیات مهندسی در تونل های طویل ریلی اتریش

  برگزاری نشست تخصصی تجربیات مهندسی در تونل های طویل ریلی اتریش

  در این جلسه روش‌های مسیریابی کریدور محور ، بررسی پارامترهای اصلی تاثیر‌گذار در ارزیابی سیستم‌های مسیریابی بررسی شد . مطالعه امکان سنجی مسیرهای مختلف با در نظر گرفتن هزینه و زمان اجرا با در نظر گرفتن عناصر زیست محیطی نیز از دیگر عناوین مطرح شده در این نشست بود .

  |

  افتتاح راه‌آهن میانه - بستان‌آباد با حضور رییس جمهور

  افتتاح راه‌آهن میانه - بستان‌آباد با حضور رییس جمهور

  از پنج کریدور مهم در اتصال شرق آسیا به اروپا ، سه کریدور مهم از ایران عبور می‌کند و راه‌آهن میانه - تبریز یکی از بخش‌های مهم این کریدورها است که از مرزهای شمال شرق و جنوب شرق کشور تا غرب آسیا و اروپا امتداد پیدا می‌کند .

  |

  نظرات کاربران