در حال بارگذاری ...
 • اعلام جزئیات موافقتنامه کشتیرانی تجارت دریایی ایران و قزاقستان

  ایران و قزاقستان با تمایل به تحکیم و گسترش مناسبات بین دو کشور در زمینه حمل و نقل دریایی در دریای خزر بر اساس آزادی کشتیرانی و طبق اصول برابری منافع و مساعدت متقابل ، با این توافقنامه موافقت کردند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، رییس اداره توافقنامه های بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به تصویب لایحه موافقتنامه کشتیرانی در دریای خزر بین ایران و قزاقستان در مجلس ، گفت : این لایحه در راستای فعال کردن ، توسعه و بهبود کارایی کشتیرانی تجاری بین ایران و قزاقستان و تقویت و تعمیق همکاری های دو جانبه مدنظر قرار گرفته است .

  عبدلله جعفری درباره رای مثبت نمایندگان مجلس شورای اسلامی به لایحه موافقتنامه کشتیرانی تجاری و حمل و نقل دریایی در دریای خزر بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قزاقستان ، اظهار کرد : ایران و سازمان بنادر و دریانوردی در سال ۱۳۹۴ برای اولین بار ، پیشنهاد انعقاد موافقتنامه تجاری و حمل و نقل دریایی را به چهار کشور قزاقستان ، روسیه ، آذربایجان و ترکمنستان ارائه کرد .

  وی با بیان اینکه این موافقتنامه در سال ۹۵ نهایی شد ، گفت : موافقتنامه مذکور در کشور قزاقستان به تصویب رسیده است . در همین راستا ترکمنستان  در سال ۹۴ خواستار یادداشت تفاهم کشتیرانی تجاری و حمل و نقل دریایی را با ایران منعقد کرد .

  جعفری با اشاره به اینکه متن موافقتنامه تجاری دریایی در سال ۱۳۹۵ به امضا ایران و قزاقستان رسیده است ، گفت : این موافقتنامه در سال ۹۶ در قزاقستان به تصویب رسید و روز دوشنبه نیز با رای قاطع نمایندگان در مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران مصوب شد .

  وی با بیان اینکه این موافقتنامه جهت ابلاغ و اجرا از سوی مجلس شورای اسلامی به دولت ارجاع می شود ، خاطرنشان کرد : مجری این قانون سازمان بنادر و دریانوردی است و امیدوار هستیم با تسریع در مراحل استصوابی و ابلاغ آن از سوی دولت ، هرچه سریع تر به مرحله عملیاتی برسد .

  رییس اداره توافقنامه های بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی با تأکید بر اهمیت کشتیرانی در حمل و نقل کالا و مسافر و با توجه به تأثیر حمل و نقل از طریق دریا و تسهیل آن در گسترش فعالیت های تجاری و در راستای بهره گیری از این مسئله در زمینه سازی برای رشد اقتصادی ، اظهار کرد : در راستای فعال کردن ، توسعه و بهبود کارایی کشتیرانی تجاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قزاقستان و تقویت و تعمیق همکاری های دو جانبه این لایحه مدنظر قرار گرفته است . ایران و قزاقستان با تمایل به تحکیم و گسترش مناسبات بین دو کشور در زمینه حمل و نقل دریایی در دریای خزر بر اساس آزادی کشتیرانی و طبق اصول برابری منافع و مساعدت متقابل ، با این توافقنامه موافقت کردند .

  وی در خصوص زمینه های همکاری این موافقتنامه ، عنوان کرد : ایجاد شرایط مناسب جهت استفاده موثر از بنادر طرف متعهد در دریای خزر ، تامین ایمنی و امنیت در دریای خزر برای کشتی ها ، خدمه ، بار و مسافر ، لزوم حفظ محیط زیست در دریای خزر ، تأکید بر برنامه های آموزشی برای فعالیت ذی ربط بندری و کشتیرانی طرف های متعاهد ، توسعه روابط و تبادل تجارب در زمینه های اقتصادی ، علمی و فنی و حمل و نقل دریایی در دریای خزر و نیز تبادل نظر در خصوص فعالیت سازمان بین المللی که در موضوعات کشتیرانی تجاری فعالیت دارند زمینه های همکاری لایحه موافقتنامه تجاری دریایی در دریای خزر بین ایران و قزاقستان است .
  مطالب مرتبط

  ارتقا ایمنی تردد دریایی و جلوگیری از بروز حوادث احتمالی در بنادر چابهار

  ارتقا ایمنی تردد دریایی و جلوگیری از بروز حوادث احتمالی در بنادر چابهار

  با توجه به پیشرفت فیزیکی بیش از ۴۴ درصدی پروژه بلندترین برج کنترل ترافیک دریایی کشور و همچنین در دست مطالعه بودن پروژه VTS و سامانه هواشناسی دریایی در سواحل مکران در آینده شاهد افزایش سطح ایمنی عملیات دریایی در بندر چابهار خواهیم بود .

  |

  اعلام میزان کالاهای کانتینری و غیرکانتینری موجود در بنادر کشور

  اعلام میزان کالاهای کانتینری و غیرکانتینری موجود در بنادر کشور

  در حال حاضر حدود ۳,۶ میلیون تن کالاهای اساسی در بنادر کشور موجود است که بیشترین مقدار آن مربوط به ذرت با حدود ۱.۹ میلیون تن بوده و بندر امام خمینی (ره) بیشترین میزان موجودی کالاهای اساسی را به خود تخصیص داده است .

  |

  تشریح اقدامات انجام شده در حوزه توسعه زیرساخت ها و تجهیز بنادر کشور

  تشریح اقدامات انجام شده در حوزه توسعه زیرساخت ها و تجهیز بنادر کشور

  تحویل قطعی ، مونتاژ و بهره برداری از تجهیزات فاز دوم بندر شهید رجایی (۱۲ دستگاه از ۱۵ دستگاه ترانستینر منگان) ، پیگیری فعال سازی قراردادهای ساخت و تحویل ۴ دستگاه STS و ۱۴ دستگاه ترانستینر از طریق قرارداد سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار مدنظر قرار گرفت و علاوه بر این شروع ...

  |

  نظرات کاربران