در حال بارگذاری ...
 • بندر شهید بهشتی چابهار عامل رونق و رشد اقتصادی مناطق محروم شرق کشور

  در نقاط مختلف دنیا ، مناطق آزاد به منظور حمایت از بنادر ایجاد شده اند و هدف از وجود آن ها فعالیت های صنعتی و تولیدی در پسکرانه بنادر است تا بتوان در حوزه صادرات عملکرد موفقی داشت ، این فرصت اکنون در اختیار بندر چابهار قرار گرفته است تا از مزیت های منطقه آزاد در جهت ترغیب سرمایه گذاران بهره ببرد.

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌‌ نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت : ایجاد مناطق آزاد به منظور حمایت و پشتیبانی از فعالیت های بنادر است لذا این فرصت اکنون در اختیار بندر چابهار قرار گرفته است تا از مزیت های منطقه آزاد در جهت ترغیب سرمایه گذاران بهره ببرد .

  حسینعلی شهریاری با اشاره به اینکه توسعه چابهار از مدت ها قبل مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفت و ایشان به طور ویژه به توسعه سواحل مکران تاکید داشتند ، گفت : بندر شهید بهشتی چابهار به دلیل موقعیت ترانزیتی فوق العاده خود می تواند عامل رونق و رشد اقتصادی مناطق محروم شرق کشور باشد و اشتغالزایی را برای ساکنین محور شرقی ایران رقم بزند .

  وی با بیان اینکه بندر شهید بهشتی چابهار یک بندر اقیانوسی است و وضعیت ویژه ای دارد ، اظهار کرد : طی چند سال اخیر اقدامات قابل توجهی به منظور رشد و توسعه چابهار انجام شده و بخش زیادی هم در دستور کار قرار گرفته است . باید در راستای افزایش ظرفیت های بندر شهید بهشتی چابهار با سرعت بیشتری عمل کرد .

   وی ایجاد مناطق آزاد را به منظور حمایت و پشتیبانی از فعالیت های بنادر دانست و خاطرنشان کرد : در نقاط مختلف دنیا ، مناطق آزاد به منظور حمایت از بنادر ایجاد شده اند و هدف از وجود آن ها فعالیت های صنعتی و تولیدی در پسکرانه بنادر است تا بتوان در حوزه صادرات عملکرد موفقی داشت ، این فرصت اکنون در اختیار بندر چابهار قرار گرفته است تا از مزیت های منطقه آزاد در جهت ترغیب سرمایه گذاران بهره ببرد.

  نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ظرفیت تخلیه و بارگیری بندرشهید بهشتی چابهار افزایش یافته است و باید این ظرفیت همچنان افزایش پیدا کند ، گفت : علاوه بر مسیرهای جاده ای باید به ایجاد مسیرهای ریلی به منظور دسترسی هرچه بهتر چابهار اقدام کرد و در صورت ایجاد زیرساخت های حمل و نقلی می توانیم شاهد بهبود وضعیت ترانزیتی در چابهار باشیم و ترافیک کالا را ارتقا بخشیم .

  وی با تاکید بر اینکه مقوله امنیت وجه تمایز اصلی بندر شهید بهشتی چابهار در قیاس با بندر گوادر به عنوان بندر اصلی رقیب است ، بیان کرد : باید از این امنیت بالا در چابهار به خوبی بهره ببریم و بتوانیم سرمایه گذاران را به حضور در چابهار ترغیب کنیم ، یکی از مسائل بسیار مهم برای انجام فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری وجود امنیت بوده که خوشبختانه چابهار به بهترین شکل از آن برخوردار است .

  نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید به ظرفیت های تفریحی و توریستی در چابهار توجه کنیم ، گفت : چابهار از سالیان قبل مورد توجه واقع شده است حتی قبل از انقلاب از سوی آمریکایی ها برنامه های مختلفی برای آن طراحی شده و قرار بر این بود که به بزرگترین پایگاه نظامی هوایی، دریایی و زمینی کشور تبدیل شود که به خوبی حاکی از موقعیت استراتژیک و بی نظیر چابهار در منطقه است .

  وی همچنین به لزوم توسعه فرودگاهی چابهار اشاره و بیان کرد : باید هرچه سریعتر فرودگاه بین المللی چابهار ساخته شود . یکی از الزامات جذب سرمایه گذار سهولت تردد از جمله سفر هوایی و وجود هتلینگ است که متاسفانه در هر دو مورد در چابهار با ضعف روبرو هستیم و باید مسئولان امر در این رابطه با سرعت بیشتری فعالیت کنند و شرایط مطلوبی را برای حضور سرمایه گذاران و گردشگران در منطقه رقم بزنند .
  مطالب مرتبط

  پهلوگیری سومین کشتی حامل محموله گندم اهدایی هند به افغانستان در بندر چابهار

  پهلوگیری سومین کشتی حامل محموله گندم اهدایی هند به افغانستان در بندر چابهار

  تجار و بازرگانان افغانستان میتوانند از ظرفیت کانتینرهای مرجوعی و ناوگان برگشتی از این کشور جهت صادرات کالا از طریق بندر چابهار استفاده کنند . در صورت تامین کامیون توسط افغانستان ، گندم اهدایی به صورت حمل یکسره از این بندر خارج و به مقصد منتقل می شود .

  |

  برگزاری آزمون های سراسری شایستگی دریانوردی به صورت آنلاین

  برگزاری آزمون های سراسری شایستگی دریانوردی به صورت آنلاین

  این اقدام سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به نیازها و انتظارات دریانوردان و جلوگیری از تردد غیرضروری به تهران و تسهیل در امور مربوطه و همچنین به منظور تمرکز زدایی بخشی از فعالیت های ستاد صورت پذیرفته است .

  |

  لزوم استفاده از مزیت‌ کاهش زمان و هزینه حمل و نقل در پسکرانه بنادر توسط بنگاه‌های صادراتی

  لزوم استفاده از مزیت‌ کاهش زمان و هزینه حمل و نقل در پسکرانه بنادر توسط بنگاه‌های صادراتی

  بهترین محل برای ایجاد صنایع‌ آب‌بر در نزدیکی سواحل است و فعالیت در این حوزه در مناطق خشک و مرکزی کشور نه تنها بسیار سخت بوده بلکه صرفه اقتصادی نیز ندارد و به نفع سرمایه‌گذاران است که برای فعالیت در حوزه صنایع آب‌بر به نزدیکی سواحل بروند.

  |

  نظرات کاربران