در حال بارگذاری ...
 • تشکیل شورای دیپلماسی حمل و نقل در وزارت راه و شهرسازی

  عبور از گفتمان صرفاً مبتنی بر مسائل تخصصی حمل و نقل به سمت گفتمانی فراگیر مشتمل بر سایر وجوه توسعه‌ای نظیر تجارت ، اقتصاد و صنعت ، یکی از ویژگی‌های برجسته منشور دیپلماسی حمل‌ونقل بوده که این ویژگی ، در یکسان سازی رفتارهای اقتصادی دستگاه‌های مختلف و تولید رفتار واحد اقتصادی ملی در تعاملات منطقه‌ ای و بین المللی حمل و نقلی و ترانزیتی ظهور و بروز خواهد نمود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی از تشکیل شورای دیپلماسی حمل و نقل در وزارت راه و شهرسازی خبر داد .

  شهرام آدم نژاد از تشکیل شورای دیپلماسی حمل و نقل در وزارت راه و شهرسازی خبر داد و در این خصوص اظهار داشت : پس از اقدامات صورت‌پذیرفته در یک سال اخیر ، معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی با تأکید بر اهمیت توسعه اقدامات متمرکز در حوزه دیپلماسی حمل و نقل ، به عنوان رهیافتی مؤثر و کلیدی برای شناسایی و اجرای راهکارهای بهره مندی حداکثری کشور از روابط دو و چندجانبه با کشورهای خارجی و نیز سازمان ها و مؤسسات منطقه ای و بین المللی حمل و نقل و ترانزیتی ، متناسب با سیاست‌ خارجی و در راستای تسهیل تجارت و مراودات اقتصادی ، همچنین توسعه گزینه های ارتباطی کشور و نقش آفرینی حداکثری در کریدورهای ترانزیتی ، اقدام به تدوین منشور جامع دیپلماسی حمل و نقل نموده که این سند پس از سپری کردن مراحل تصویب در مراجع ذیربط، به عنوان ملاک عمل نقش‌آفرینی فعالانه جمهوری اسلامی ایران در حوزه حمل ونقل بین المللی و ترانزیت قرار خواهد گرفت .

  وی تأکید کرد : بدیهی است با توجه به ماهیت فراوزارتخانه ای امور هماهنگی حمل و نقل بین المللی و ترانزیت ، شورای دیپلماسی حمل و نقل، مرکب از نمایندگان کلیه بخش‌ها و دستگاه‌های ذیربط ، در وزارت راه و شهرسازی تشکیل خواهد شد ، تا ظرفیت سازی لازم جهت همسوسازی اقدامات و ترتیبات اجرایی در چارچوب منشور دیپلماسی حمل و نقل ایجاد بشود .

  معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی افزود : عبور از گفتمان صرفاً مبتنی بر مسائل تخصصی حمل و نقل به سمت گفتمانی فراگیر مشتمل بر سایر وجوه توسعه‌ای نظیر تجارت ، اقتصاد و صنعت ، یکی از ویژگی‌های برجسته منشور دیپلماسی حمل‌ونقل بوده که این ویژگی ، در یکسان سازی رفتارهای اقتصادی دستگاه‌های مختلف و تولید رفتار واحد اقتصادی ملی در تعاملات منطقه‌ ای و بین المللی حمل و نقلی و ترانزیتی ظهور و بروز خواهد نمود .

  آدم نژاد با بیان اینکه منشور دیپلماسی حمل و نقل با نظرداشت سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و با رویکرد انعطاف پذیری ، فرصت سازی ، مولّد ، درون‌زا ، پیشرو و برون گر نمودن اقتصاد حمل و نقل تدوین گردیده ، اظهار داشت : خوشبختانه با رویکردی که معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در افزایش تعاملات با واحدهای تابعه وزارت و همچنین سایر بخش ها و دستگاه ها به خصوص وزارت امور خارجه اتخاذ نموده و همکاری مطلوبی بین طرفین وجود دارد که این فضای تعاملی ، منجر به دستاوردهایی قابل توجه در بهبود روابط حمل و نقلی به ویژه با همسایگان و کشورهای منطقه و پیشبرد برنامه های مرتبط با فعال سازی کریدورهای ترانزیتی عبوری از کشور شده است .

  معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی در ادامه خاطرنشان کرد : از این رو ، نظام مند نمودن این اقدامات ، در قالب تشکیل و فعالیت شورای دیپلماسی حمل و نقل ، نتایج به مراتب مؤثرتری را به همراه خواهد داشت .
  مطالب مرتبط

  تبدیل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) به قطب اول حمل‌ و‌ نقل بار

  تبدیل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) به قطب اول حمل‌ و‌ نقل بار

  فاز پیشران منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام خمینی با مساحت ۲۴۰ هکتار که با نام پارک کسب و کار شرقی نیز شناخته می شود ، در محدوده جنوب شرقی شهر فرودگاهی واقع شده است . این محدوده با توجه به توپوگرافی مناسب ، نزدیکی به زیرساخت های موجود و دسترسی به دفاتر موجود شهر فرودگاهی ، جهت ...

  |

  تبادل تفاهم نامه همکاری میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری و وزارت راه و شهرسازی

  تبادل تفاهم نامه همکاری میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری و وزارت راه و شهرسازی

  براساس این تفاهم نامه که بین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و وزارت راه و شهرسازی منعقد خواهد شد ، شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) موظف به تشکیل شرکت منطقه آزاد شهر فرودگاهی شد تا علاوه بر انجام امور منطقه آزاد ، ماموریت توسعه منطقه ویژه را نیز برعهده گیرد .

  |

  تهیه و تدوین برنامه وزارت راه و شهرسازی در احیا و بازیابی پس از شیوع ویروس کرونا

  تهیه و تدوین برنامه وزارت راه و شهرسازی در احیا و بازیابی پس از شیوع ویروس کرونا

  برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در احیا و بازیابی پس از شیوع ویروس کووید ۱۹ و افزایش تاب‌آوری در مواجهه با پاندمی‌ها آماده شده است و تلاش خواهیم کرد تا این برنامه با امضای وزیر راه و شهرسازی به دولت ارائه شود . در این برنامه ، چگونگی و شرایط حمل و نقل عمومی در سال جاری تشریح شده ...

  |

  بررسی راهکارهای افزایش همکاری‌های دو جانبه ایران و ازبکستان در حوزه حمل و نقل

  بررسی راهکارهای افزایش همکاری‌های دو جانبه ایران و ازبکستان در حوزه حمل و نقل

  عوارض دریافتی از رانندگان ترانزیت مشکلی است که مدتهاست بین دو کشور وجود دارد و آمادگی داریم تا این مانع نیز هر چه زودتر برطرف شود . ضمن اینکه مبلغ عوارض در دو طرف باید کاملا یکسان و به یک اندازه باشد .

  |

  نظرات کاربران