در حال بارگذاری ...
 • تشریح مهمترین اقدامات انجام شده در اداره کل کنترل ترافیک هوایی طی سال گذشته

  به روز رسانی توافقنامه های تبادل ترافیکی با ترکیه ، عمان، پاکستان و افغانستان ، اصلاح و بازنگری مسیرهای هوایی برای جذب ترافیک بیشتر و پیگیری در خصوص موضوع پروازهای عبوری در راستای جذب ترافیک بیشتر از فضای کشور از جمله برنامه های امسال این اداره کل است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ مدیرکل کنترل ترافیک هوایی در معرفی برنامه های آتی این اداره کل از پیگیری خرید سیستم اتوماسیون رادار برای مرکز کنترل و فرودگاه ها و نیز پیگیری تجهیز برخی از فرودگاه ها به سیستم های ارتباطی با همکاری شرکت های دانش بنیان داخلی خبر داد .

  مسعود نیک بخت همزمان با بیستم اکتبر روز جهانی کنترلرهای ترافیک هوایی به معرفی مهمترین اقدامات انجام شده در اداره کل کنترل ترافیک هوایی در سال گذشته پرداخت .

  نیکبخت به راه اندازی مرکز تجسس و نجات فرعی زاهدان و تجهیز مراکز تجسس و نجات فرعی بندرعباس ، کرمانشاه و اصفهان اشاره کرد و اظهار داشت : ۱۷ فرودگاه مجهز به گزارش روزانه الکترونیکی شده اند .

  وی همچنین از راه اندازی سامانه طرح پرواز الکترونیکی (IFPS) خبر داد و افزود : راه اندازی این سامانه بریفینگ مرکزی طرح پرواز در برقراری ارتباط شبکه ای فرودگاه های مهرآباد ، امام خمینی(ره) ، یزد ، بندرعباس ، آبادان ، اصفهان و مشهد به همراه فرودگاه های اقماری آنها محقق شده و تا پایان سال جاری در تمام فرودگاه ها انجام خواهد شد . راه اندازی این سامانه یکی از مقدمات راه اندازی سامانه ATFM (مدیریت جریان ترافیک هوایی) است که به تنظیم پروازها در بازه های زمانی مختلف در جهت جلوگیری از افزایش ترافیک در ساعات خاص می انجامد .

  نیکبخت از به روز رسانی سامانه های AMD فرودگاه های تبریز و ارومیه نیز خبر داد و گفت : از دیگر اقدامات انجام شده در سال گذشته می توان به دریافت گواهینامه ATO (مرکز آموزش هوانوردی اداره  آموزش اداره کل کنترل ترافیک هوایی از سوی سازمان هواپیمایی کشوری اشاره کرد که این گواهینامه در خصوص آموزش های خاص و مصوب ایکائو و اجرای آن توسط اداره آموزش این اداره کل برگزار می شود . در سال گذشته دو دوره رادار ۰۵۴ ، چهار دوره تقرب و ACC (۰۵۳) و چهار دوره برج (۰۵۲) ، ۴۵ دوره آموزشی زبان سطح چهار کنترلرها و همچنین آزمون های صلاحیت کاری برگزار شده است .

  وی با اشاره به صدور دو میلیون و ۴۵۳ هزار و ۳۳۳ مجوز برای پروازهای عبوری و نشست و برخاست بین المللی داخل کشور و اجرای طرح کلی WGS84 (سیستم موقعیت یابی جهانی) فرودگاه ها افزود : همچنین در این راستا می توان به ارائه ۸۸ طرح ورود و خروج ، بازبینی ۱۰۵ طرح تقرب پروازها ، ارائه هشت طرح تقرب جدید سامانه ILS و ۵۵ طرح تقرب بر اساس دستگاه های VOR و DME ، محاسبه شیب فرود(PAPI) برای ۱۲ فرودگاه ، ۲۲۰۰ مورد هماهنگی نظامی شامل صدور نوتام و هماهنگی با فرودگاه ها ، هماهنگی در مورد پذیرش پروازها با بسته شدن فضا به واسطه مناقشه پاکستان و هند و افزایش موقعیت کاری و ارتقا ارایه سرویس در بخشی از فضای کشور از غیرراداری به راداری اشاره کرد .

  مدیرکل کنترل ترافیک هوایی در معرفی برنامه های امسال این اداره کل در سال جاری نیز گفت : پیگیری خرید سیستم اتوماسیون رادار جهت مرکز کنترل و فرودگاه ها، پیگیری تجهیز برخی از فرودگاه ها به سیستم های ارتباطی با امضای تفاهمنامه با شرکت های دانش بنیان داخلی ، افزایش تعداد موقعیت های کاری در فرودگاه مهرآباد به منظور کاهش حجم مکالمات با پروازها و ارتقای ایمنی و ادامه فرایند بازنگری مسیرهای هوایی منتهی به فرودگاه ها به صورت جداسازی شده برای پروازهای ورود و خروج ، راه اندازی سیستم مدیریت ایمنی در کنترل ترافیک هوایی و سامانه یکپارچه مدیریت اطلاعات هوانوردی از جمله مهمترین این برنامه هاست . همچنین در این راستا می توان به راه اندازی سامانه هوشمند الکترونیکی اطلاع رسانی وضعیت اضطراری و نیز راه اندازی سامانه هوشمند الکترونیکی ثبت ارجاعات در حوزه AIM(مدیریت اطلاعات هوانوردی) و پیگیری در خصوص تجهیز فرایندهای AIS Automation اشاره کرد .

  وی همچنین به برنامه ریزی اجرای سیستم مدیریت کیفیت (QMS) در اداره طراحی و متعاقب آن در اداره کل کنترل ترافیک هوایی نیز اشاره کرد و افزود : به روز رسانی توافقنامه های تبادل ترافیکی با ترکیه ، عمان، پاکستان و افغانستان ، اصلاح و بازنگری مسیرهای هوایی برای جذب ترافیک بیشتر و پیگیری در خصوص موضوع پروازهای عبوری در راستای جذب ترافیک بیشتر از فضای کشور از جمله برنامه های امسال این اداره کل است .

  نیک بخت از تمدید گواهینامه ATO مراقبت پرواز از سوی سازمان هواپیمایی کشوری نیز خبر داد و گفت : از دیگر برنامه های این اداره کل می توان به تجهیز مراکز تجسس و نجات فرعی در فرودگاه های مشهد ، تبریز و کرمان ، اتصال و راه اندازی گزارش روزانه الکترونیکی تمام فرودگاه ها ، راه اندازی سامانه ارایه نقشه های الکترونیکی جستجو و نجات ، ارائه سرویس مراقبت پرواز به صورت مامور با توجه به کمبود نیروی انسانی جهت ۱۴ فرودگاه ، تجهیز سامانه سیار جستجو و نجات ، راه اندازی بریفینگ مرکزی فرودگاه های شیراز ، تبریز ، ارومیه ، جاسک ، چابهار ، دزفول ، نوژه و رشت ، پیگیری خرید برج مراقبت پرواز سیار ، تهیه توافقنامه میان اداره اجازه پروازها و هشت فرودگاه بین المللی برای کاهش تاخیرها در جهت سهولت کار با فرودگاه ها و نیز به روز رسانی و خرید گواهینامه نرم افزار طراحی مسیرهای ورودی و خروجی و طرح های تقرب فرودگاه ها و همچنین مسیرهای هوایی فضای کشور اشاره کرد .
  مطالب مرتبط

  تحلیل ایکائو درباره تاثیرات ویروس کرونا بر سفرهای هوایی

  تحلیل ایکائو درباره تاثیرات ویروس کرونا بر سفرهای هوایی

  ایکائو تاثیر کرونا بر وضعیت هواپیمایی مناطق مختلف جهان را نیز به تفکیک پیش بینی کرده است که بر این اساس در اروپا کاهش ۴۱۱ تا ۷۱۸ میلیون نفری مسافر و نیز کاهش ۵۶ تا ۹۸ میلیارد دلاری درآمدها پیش بینی شده است .

  |

  انتشار آخرین بولتن تحلیلی ایکائو درباره بحران ویروس کرونا

  انتشار آخرین بولتن تحلیلی ایکائو درباره بحران ویروس کرونا

  براساس مدل های علمی و مبتنی بر تاریخچه بحران های گذشته ، ایکائو ، ACI و یاتا ضمن ارائه ارقام و اعداد ، از میزان کاهش تقاضا و ضرر و زیان مالی در حوزه های مختلف ، سناریوهای مختلف بازآفرینی در افق های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت را برای صنعت پیش بینی های لازم را هم به عمل آورده اند ...

  |

  فراهم شدن امکان بهره مندی ۱۶ ایرلاین کشور از باند بتنی جدید فرودگاه رامسر

  فراهم شدن امکان بهره مندی ۱۶ ایرلاین کشور از باند بتنی جدید فرودگاه رامسر

  فرودگاه رامسر با بیش از ۵۰ سال سابقه یکی از بزرگترین پروژه‌های فرودگاهی کشور است و با توجه به منطقه آزاد شدن استان مازندران ، نقش فرودگاه رامسر در سطوح ملی و بین المللی در اعتلای اقتصاد منطقه بی بدیل خواهد بود .

  |

  نظرات کاربران