در حال بارگذاری ...
 • آغاز استقرار و فعالیت رسمی پلیس امنیت اقتصادی ناجا در مبادی مجاز ورود و خروج کالا

  استقرار پلیس امنیت در مبادی دریایی و مرزی ، ضمن ایجاد شفافیت ، باعث سرعت گرفتن ورود و خروج کالا در مبادی رسمی می شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، طی مراسمی با حضور راستاد ؛ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ، مویدی ؛ رئیس‌ ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا ، سردار مقیمی ؛ رییس پلیس امنیت اقتصادی ناجا ، آدم نژاد ؛ معاون حمل و نقل وزارت راه و میراشرفی ؛ رییس کل گمرک ایران استقرار و فعالیت رسمی پلیس امنیت اقتصادی ناجا در مبادی مجاز ورود و خروج کالا آغاز شد .

  بر اساس طرح استقرار پلیس امنیت اقتصادی ناجا ، نیروی انتظامی برای کاهش پدیده قاچاق در ۱۳ مرز مجاز کشور ، شامل ۹ مرز دریایی ، ۱ مرز هوایی و ۳ مرز زمینی مستقر می‌شود . مقرر شده است پلیس در ۹ مرز مجاز دریایی مانند گناوه ، بوشهر ، رجایی ، قشم ، دیلم و خرمشهر ، یک مرز مجاز هوایی فرودگاه امام خمینی و سه مرز زمینی بازرگان ، باشماق و پرویزخان مستقر خواهد شد .

  محمد راستاد ؛ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در این مراسم اجرایی شدن دستورالعمل استقرار ناجا در مبادی رسمی از جمله ۹ مبدا دریایی را "رویکردی کارشناسانه" و در راستای ارتقای بهره وری حمل و نقل و باعث ایجاد شفافیت در بازار ارزیابی کرد .

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اهمیت بهره وری در حمل و نقل به عنوان یک هدف غایی ، تاکید کرد : استقرار پلیس امنیت در مبادی دریایی و مرزی ، ضمن ایجاد شفافیت ، باعث سرعت گرفتن ورود و خروج کالا در مبادی رسمی می شود .

  راستاد ، ارتقای بهره وری حمل و نقل را فرایندی ناشی از به حداقل رسیدن سهم هزینه حمل در قیمت تمام شده کالا عنوان کرد و آن را در تسریع ورود و خروج کالا از مبادی مجاز موثر دانست .

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از سخنانش با ناکارآمد خواندن فشار و تحریم های استکبار در ایجاد اختلال در روند تجارت دریایی کشور ، از رشد ۳ درصدی عملیات بندری و جابه جایی ۶۸ میلیون تن انواع کالا در بنادر کشور طی ه ماه گذشته خبر داد . در همین مدت تخلیه و بارگیری کالاهای غیر نفتی ۴۸ میلیون تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ، ۸ درصد رشد داشته است .

  بنابر اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی ، در همین مدت ، واردات غیر نفتی با انجام ۱۵ میلیون تن عملیات بیش از ۲۲ درصد و صادرات غیر نفتی با انجام ۲۵ میلیون تن بالغ بر ۵ درصد رشد را نشان می دهد .

  همچنین در این مراسم علی مویدی ؛ رئیس‌ ستاد مبارزه با قاچاق کالا نیز اجرایی شدن دستورالعمل استقرار ناجا در مبادی رسمی ورود و خروج کالا را اتفاق بی بدیل خواند و آن را رویکردی در راستای ترجیح منافع ملی بر منافع سازمانی توسط دستگاه های مربوطه در این زمینه عنوان کرد .

  رئیس‌ ستاد مبارزه با قاچاق کالا با اشاره به تعامل و تفاهم سازنده دستگاه ها در اجرایی شدن دستورالعمل استقرار ناجا در مبادی رسمی، گفت : اگرچه قاچاق و تجارت غیر رسمی ، به عنوان پدیده ای ناسالم در اقتصاد کشور لانه کرده است ، با وجود این توانسته ایم با همفکری ، همدلی و وحدت نظر ، از منافع سازمانی عبور کنیم و حول یک محور به نام منافع ملی حرکت کنیم . تجار باید با خیال راحت و در آرامش کامل به فعالیت اش در این حوزه  رسیدگی کند که لازمه اش کاهش ظن به قاچاق در جاده ها است .

  شهرام آدم نژاد ؛ معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی " ترانزیت را یکی از ظرفیت های تجاری کشور دانست و استفاده بهینه از این ظرفیت را از کارکردهای اقدام پلیس در استقرار در مبادی رسمی برشمرد .

  مهدی میر اشرفی ؛ رئیس‌ کل گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز " تجارت را پیشران اقتصاد کشور" دانست و خاطرنشان کرد : مدیریت واحد مرزی توسط دستگاه ها و سازمان ها و یکپارچه شدن سامانه های تجارت را حلقه مفقوده سیستم تجاری کشور عنوان کرد . با مدیریت واحد مرزی توسط سازمان ها، عرصه بر تجارت غیر رسمی و قاچاق تنگ تر می شود . 

  وی با بیان اینکه تسهیل تجارت و پر هزینه شدن تجارت غیر رسمی از نتایج استقرار ناجا در مبادی رسمی محسوب می شود ، ابراز امیدواری کرد : با فاصله گرفتن از کنترل های ملموس و غیر ضرور و با استفاده از امکان تبادل اطلاعات در سامانه ، بتوانیم از تخلفات گمرکی و قاچاق ، حداکثر پیشگیری را به عمل بیاوریم .  

  سردار مقیمی ؛ رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا نیز " تمرکز  ناجا بر مصادیق قاچاق کالا و پرهیز از ورود به به تخلفات" ؛ " عدم ایجاد اختلال در روند و فرایند صادرات ، واردات و ترانزیت کالا " و "  تمرکز ناجا بر ظن قوی به کشف کالای قاچاق " را از الزامات ماموریتی استقرار پلیس امنیت در مبادی دریایی و رسمی برشمرد .

  وی "اقتصاد سالم و شفاف سازی وضعیت بازار" را نتیجه فعالیت ناجا در گمرکات و مبادی رسمی عنوان و آن را برگ جدید و اقدام حرفه ای ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد .
  مطالب مرتبط

  ساماندهی و شناسایی شناورهای فاقد هویت برای گشت های تفریحی در هرمزگان

  ساماندهی و شناسایی شناورهای فاقد هویت برای گشت های تفریحی در هرمزگان

  ضرورت دارد بنادری همچون پل و لافت در مسیر دریایی قشم و چارک و آفتاب در مسیر دریایی کیش با توجه به مباحث مالکیتی به تجهیزاتی همچون شناور یدک کش ، خودروی آتش نشانی ، و جرثقیل مجهز شوند و مناطق آزاد و بخش خصوصی با تدوین یک برنامه نظام مند و سازوکار دقیق ، پاسخگوی نیازهای مسافران ...

  |

  فعال تر شدن ترانزیت شمال به جنوب با عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا

  فعال تر شدن ترانزیت شمال به جنوب با عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا

  بندر چابهار با بهره برداری از فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار و جانمایی تجهیزات مدرن ، به یک بندر استاندارد ، مجهز و با کیفیت تبدیل شده است که می تواند نقش تاثیرگذاری در اقتصاد منطقه ایفا کند .

  |

  برگزاری مانور ملی جستجو و نجات و مقابله با آلودگی دریای خزر در بندر امیرآباد

  برگزاری مانور ملی جستجو و نجات و مقابله با آلودگی دریای خزر در بندر امیرآباد

  پس از انجام مانور ، داوران (نمایندگان دستگاه های ذیربط) در بخش جستجو و نجات دریایی ، مقابله با آلودگی ، اطفای حریق و خدمات پزشکی را مورد بررسی قرار می دهند و راهکارهایی جهت بهبود مانور بعدی را ارائه می کنند .

  |

  نظرات کاربران