در حال بارگذاری ...
 • تشریح اقدامات وزارت راه و شهرسازی برای تسهیل تردد زائران اربعین حسینی

  در سال گذشته ناوگان عمومی حمل‌ونقل جاده‌ای سهم ۴۵ درصدی در جابه‌جایی زائران داشتند که طی برگزاری جلسات با شرکت‌های حمل‌ونقل مسافری و شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ، پیش بینی شده تا با توجه به طولانی بودن مسیرهای زائران از سمت شرقی کشور ، با استفاده از ظرفیت حمل‌ونقل ریلی به ویژه در این مسیرها، سهم حمل‌و‌نقل ریلی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، وزارت راه و شهرسازی با توجه به پیش‌بینی افزایش مسافران در ایام اربعین حسینی ، در راستای برنامه‌های کلان کشوری برای تسهیل تردد زائران ، شرایط و امکانات لازم برای تسهیل تردد و جابه‌جایی زائران از طریق حمل‌ونقل ریلی ، جاده‌ای و هوایی فراهم کرده است و این خدمات تا زمان بازگشت زائران ادامه می‌یابد .

  با توجه به لغو روادید ، تسهیل شرایط حمل‌ونقل و تردد زائران اربعین حسینی از جمله بازگشایی مرز خسروی پیش‌بینی شده تعداد زائران در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش یابد .

  اقدامات مهمی برای پذیرش و اعزام زائران از مرز رسمی خسروی انجام‌شده‌است که از آن جمله می‌توان به حمل ، نصب و راه‌اندازی برج روشنایی پایانه‌مرزی خسروی با اعتبار ۳۰۰ میلیون ریال ، خرید ، حمل‌ و‌ نصب منبع آب پایانه‌مرزی خسروی با اعتبار دو هزار میلیون ریال ، خط‌کشی راه‌های حوزه استحفاظی استان به میزان ۱۰۵۰ کیلومتر نصب تابلوهای اطلاعاتی به میزان ۴۰۰ مترمربع و آشکارسازی ۸۶ نقطه به همراه اصلاح ۸ نقطه پر تصادف ازجمله کارهای انجام‌شده باهدف حفظ ایمنی زائران است .

  پیش‌بینی تردد حدود ۲.۵ میلیون زائر حسینی از چهار پایانه مرزی

  در رابطه با جابجایی زائران اربعین حسینی از طریق حمل‌ونقل جاده‌ای عبدالهاشم حسن‌نیا معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان راهداری‌و‌حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به آمادگی چهار پایانه مرزی مهران ، شلمچه ، چذابه و خسروی برای تردد زائران اربعین حسینی گفت : پیش‌بینی شده در ایام اربعین حسینی (ع) پیش ‌ر‌و حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار زائر از این چهار پایانه مرزی تردد کنند .

  در هفته گذشته نیز ​دومین نشست کمیته حمل‌ونقل و سوخت اربعین حسینی ، با حضور اعضای این کمیته در محل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای برگزار شد و منوچهر سلمانزاده مدیرکل دفتر حمل‌ونقل بین‌المللی و ترانزیت گزارشی از تدابیر اتخاذ شده و  برنامه‌های کمیته حمل‌ونقل و سوخت برای جابجایی و انتقال زائرین اربعین حسینی ارایه کرد و گفت : با توجه به اعلام آمادگی بخش خصوصی و ناوگان مسافری و استفاده از ظرفیت‌های حوزه‌های حمل‌ونقل ریلی و دریایی و هوایی زائرین می توانند با آرامش بیشتری در این مراسم معنوی شرکت کنند ÷. همچنین با توجه به اعلام آمادگی مقامات عراقی برای پذیرش برخی از زائرین در مرز خسروی این مرز امسال بازگشایی و آماده پذیرش زائران می‌شود ، که در این صورت پیش‌بینی میشود تا بخشی از مسافرین از مسیر مذکور استفاده و در ادامه مسیر منتهی به پایانه مرزی مهران با ترافیک کمتری روبرو شود .

  پیش‌بینی افزایش سهم حمل‌ونقل ریلی نسبت به سال گذشته

  وی با اشاره به تجزیه و تحلیل رفتار زائرین و حجم مسافر در سال گذشته و پیش‌بینی افزایش زائران اربعین حسینی در سال جاری افزود : در سال گذشته ناوگان عمومی حمل‌ونقل جاده‌ای سهم ۴۵ درصدی در جابه‌جایی زائران داشتند که طی برگزاری جلسات با شرکت‌های حمل‌ونقل مسافری و شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ، پیش بینی شده تا با توجه به طولانی بودن مسیرهای زائران از سمت شرقی کشور ، با استفاده از ظرفیت حمل‌ونقل ریلی به ویژه در این مسیرها، سهم حمل‌و‌نقل ریلی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کند .

  در ادامه جلسه نمایندگان سازمان‌ها و دستگاه‌های ذیربط آمادگی خود را برای ارائه خدمات مناسب به زائرین محترم اعلام نموده و به منظور هرچه باشکوه تر برگزار شدن مراسم مقرر شد تا با استقرار  واحدهای بیمه جهت ارایه خدمات بیمه خسارت و شخص ثالث در مبادی منتهی به مرزهای چهارگانه و استقرار شرکت‌های امداد خودرویی از سوی وزارت صمت ، موجبات رفاه حال زائرین فراهم شود .

  لغو روادید زائران از امروز تا پایان صفر

  سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی در حاشیه بازدید از بیمارستان امام سجاد (ع) ناجا و دیدار با پزشکان و پرسنل این بیمارستان، به سفر‌های ایام اربعین حسینی اشاره کرد و در این خصوص گفت : با توافقات صورت گرفته از روز‌های آینده نیز مرز خسروی بازگشایی خواهد شد ؛ همچنین لغو روادید زائران عتبات از امروز تا پایان‌ ماه صفر ادامه خواهد داشت .

  وی به تعامل پلیس با مسؤولان‌ هیئات مذهبی پرداخت و خاطرنشان کرد : پیش بینی ما این است که مراسم محرم امسال با نظم هر چه بیشتر برگزار خواهد شد .

  در بخش حمل‌ونقل ریلی نیز سعید رسولی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه‌آهن در مورد جابجایی زائران اربعین حسینی (ع) در ایام اربعین گفت : امسال به طور قطع همانند سال‌های گذشته شاهد حمل زائران اربعین هستیم و جابجایی زائران توسط شبکه ریلی انجام خواهد شد ، اما اقدامات لازم در این زمینه در دست اقدام و نهایی سازی قرار دارد .

   

   

  انجام اقدامات لازم برای تامین لکوموتیو و جابجایی مسافران

  وی با اشاره به سفر خود به خوزستان و کرمانشاه بازدید از خطوط ریلی و خدمات ایستگاهی بیان داشت : اقدامات لازم برای تأمین لوکوموتیو و جابجایی مسافران صورت گرفته است و همچنین در نشست سه جانبه‌ای که با طرف عراقی در چند ماه پیش داشتیم ، مذاکرات جدی درباره جابجایی مسافران در ایام اربعین انجام شد .

  گفتنی است ، اواسط مرداد‌ماه سال جاری ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد در دیدار با عبدالله اللعیبی وزیر حمل‌و‌نقل عراق درباره شیوه‌های تسهیل تردد زوار اربعین حسینی گفت‌وگو کرد و دو طرف ایرانی و عراقی در این دیدار ، مسیرهای ارتباطی از جمله خطوط ریلی را مورد بررسی قرار دادند .

  مسجدی و اللعیبی در این دیدار بر سر تشکیل کمیته مشترک با هدف انجام هماهنگی‎های ضروری مربوط به تسهیل شرایط حمل‌و‌نقل زوار ایرانی در مراسم اربعین امسال توافق کردند . پیش‎بینی شد که با توجه به لغو ویزا در ایام اربعین برای زائران ایرانی ، تعداد زائران امسال افزایش پیدا کند .

  در بخش حمل‌و‌نقل هوایی نیز سال گذشته  ۴۸۴ مجوز پرواز فوق العاده برای شرکت‌های هواپیمایی در ایام اربعین صادر شدکه از این تعداد ۳۹۷ مجوز برای شرکت‌های هواپیمایی داخلی و ۸۷ مجوز برای شرکت هواپیمایی العراقیه بوده‌ است .

  آمادگی فرودگاه امام خمینی (ره) برای پشتیبانی از تمام درخواست‌های پروازهای فوق‌العاده

  اما امسال با توجه به افتتاح ترمینال سلام ظرفیت جدیدی به وجود آماده است و در همین رابطه مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با بیان اینکه تمام فرودگاه‌های کشور از جمله فرودگاه امام خمینی (ره) به پروازهای زیارتی نگاه ویژه دارند ، گفت : فرودگاه امام خیمینی (ره) در حال برنامه‌ریزی برای استقبال از پروازهای اربعین است با توجه به اینکه برنامه‌ریزی پروازی در سطح کلان جزو وظایف سازمان هواپیمایی کشوری است ، اما ما اعلام آمادگی کرده‌ایم که می‌توانیم از تمامی درخواست‌های ایرلاین‌ها برای برقراری پروازهای فوق‌العاده اربعین پشتیبانی کنیم .

  رستمی با اشاره به اینکه فرودگاه محدودیتی برای پذیرش پروازهای بیشتر ندارد ، گفت : امروز ما با بهره برداری از ترمینال سلام یک ظرفیت ۵ میلیون نفری به فرودگاه اضافه کردیم و اکنون ظرفیت خالی در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) وجود دارد . همه ایرلاین های داخلی میتوانند برنامه ریزی کنند، و پروازهای خود را چه در مسیرهای داخلی، چه بین‌المللی و چه زیارتی افزایش دهند . امسال انجام پروازهای اربعین محدود به یک ترمینال نخواهد بود و ایرلاین‌ها می‌توانند پروازهای خود را چه از طریق ترمینال سلام و چه از طریق ترمینال شماره یک انجام دهند .

  وزارت راه و شهرسازی به همراه شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه همواره تلاش کرده تا شرایط مطلوب و راحتی برای تردد زائران به ویژه زوار امام حسین (ع) فراهم کند و با توجه به افزایش تعداد زوار در ایام اربعین سال جاری برنامه ریزی برای افزایش سطح کمی و کیفیت خدمات بیش از پیش مورد تاکید قرار گرفته است .
  مطالب مرتبط

  بررسی نقشه راه‌ ایمنی راه‌های کشور و واژه‌نامه تصادفات رانندگی

  بررسی نقشه راه‌ ایمنی راه‌های کشور و واژه‌نامه تصادفات رانندگی

  با در نظر گرفتن محدودیت‌های مالی دولت باید اقداماتی بدون نیاز به منابع مالی انجام شوند و توجه به انجام صحیح اقدامات جاری در اولویت قرار دارد . در زمینه ارتقا ایمنی ر‌اه‌ها بخشی نگاه نکنیم بلکه منفعت عمومی مد نظر قرار گیرد .

  |

  آمادگی فرودگا‌ه‌های مناطق سردسیر کشور برای انجام عملیات زمستانی

  آمادگی فرودگا‌ه‌های مناطق سردسیر کشور برای انجام عملیات زمستانی

  شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ، امسال تجهیزات مطلوبی در حوزه عملیات زمستانی فرودگاه‌ها تهیه کرده است ؛ در این راستا می‌توان به تأمین ۵۹ تیغه برف‌روب ، ماشین‌های برف خوار و سایر تجهیزات موردنیاز عملیات برف‌روبی ، یخ‌زدایی و مایع‌پاش اشاره کرد .

  |

  جهش تولید ناوگان ریلی در سال «رونق تولید»

  جهش تولید ناوگان ریلی در سال «رونق تولید»

  طبق گفته مسئولان ، در زمینه تولید واگن تقریبا تمام قطعات در داخل تولید می‌شود و الان شرکت‌های تولیدکننده واگن باری و مسافری همگی فعال هستند . البته آنها با حداکثر ظرفیت کار نمی کنند ، اما نسبت به مدت مشابه در گذشته شرایط بسیار خوبی دارند .

  |

  نظرات کاربران