در حال بارگذاری ...
 • نقش پر رنگ بندر چابهار در توسعه تجارت هندوستان

  می توانیم بندر چابهار را به عنوانی سنبلی در نظر بگیریم که دو کشور با توجه به آن برای حال و آینده خود فکر می کنند و تصمیم می گیرند . ایران و هند در تلاش هستند که با هم فعالیت کنند و در عین حال هند خود را متعهد می داند که به افغانستان هم در زمینه عبور و مرور کالاها و هم بسته های انسان دوستانه کمک کند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، سفیر هندوستان گفت : با توجه به رشد ۳۰ درصدی تجارت بین ایران و هند و افزایش فعالیت ها آنچه را که در قراردادهای مشترک تعهد کرده ایم با اولویت انجام می دهیم .

  گدام دارمندرا در جلسه بررسی پتانسیل ها و قابلیت های سرمایه گذاری و حمل و نقل کالاهای ترانزیتی و صادرات از طریق بندر چابهار ، افزود : کشورهایی نظیر تاجیکستان ، ازبکستان ، قرقیزستان و سایر کشورهای حوزه CIS می توانند در بندر چابهار جایگاه داشته باشند و کالاهای مورد نیاز خود را به بهترین شیوه جابه جا کنند .

  ۱۷ میلیارد دلار تجارت

  وی با بیان اینکه کشورهای هندوستان و افغانستان پیگیری های مکرری برای مستثنی کردن بندر چابهار از تحریم ها کردند ، مطرح کرد : در طول یکسال گذشته تجارت ایران و هند ۳۰ درصد رشد داشته است و به رقمی حدود ۱۷ میلیارد دلار در سال رسیده است .

  با اولویت تعهدات را پیگیری می کنیم

  وی تأکید کرد : با توجه به رشدی که در تجارت بین ایران و هند وجود دارد و افزایش فعالیت ها همچنان بنادر هند و چابهار بنادر مهمی هستند و آنچه را که در قراردادهای مشترک تعهد کرده ایم با اولویت ، انجام می دهیم . چابهار بیشتر از یک نشانه برای دولت هند در رابطه با مسائلی که دنبال می کند اهمیت دارد .

  خط اعتباری در قالب یک بسته

  سفیر هندوستان در ایران با اشاره به اینکه ما باید خط اعتباری قرارداد کوتاه مدت و قرارداد بلندمدت را در یک بسته واحد در نظر بگیریم ، گفت : باید به صورت شفاف در مورد تعهداتی که در رابطه با چابهار وجود دارد ، صحبت شود .

  سفیر هندوستان در سفر دو روزه خود به چابهار ضمن بازدید از زیرساخت ها ، تجهیزات و اسکله های طرح توسعه بندر شهید بهشتی ، گفت : این بندر در موقعیت ترانزیتی بسیار خوبی قرار دارد .

  نقش پر رنگ بندر چابهار در توسعه تجارت هندوستان

  سفیر هندوستان همچنین در جمع خبرنگاران گفت : بندر چابهار می تواند نقش بسیار مهمی برای توسعه تجارت هندوستان داشته باشد . می توانیم بندر چابهار را به عنوانی سنبلی در نظر بگیریم که دو کشور با توجه به آن برای حال و آینده خود فکر می کنند و تصمیم می گیرند . ایران و هند در تلاش هستند که با هم فعالیت کنند و در عین حال هند خود را متعهد می داند که به افغانستان هم در زمینه عبور و مرور کالاها و هم بسته های انسان دوستانه کمک کند .

  تخفیف ها و تسهیلات ویژه به سه گروه

  بهروز آقایی ؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز گفت : بندر چابهار محدودیتی برای پذیرش سایز کشتی ها و تخلیه و بارگیری انواع کالاها ندارد (با نصب ۳۰ دستگاه تجهیزات استراتژیک) علاوه بر این بعد از توسعه عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تخفیف ها و تسهیلات ویژه ای برای این بندر مصوب شده است .

  وی درباره تخفیف های ارائه شده ، اظهار داشت : این تخفیف ها به سه گروه از مشتریان شامل خطوط کشتیرانی ، صاحبان کالا و سرمایه گذارانی که در بندر چابهار سرمایه گذاری کردند ، اختصاص پیدا می کند .

   

   

  ۱۰۰۰ میلیارد تومان قرارداد سرمایه گذاری

  مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با بیان این که هیچ محدودیتی در پذیرش سرمایه گذاران خارجی در بندر چابهار وجود ندارد ، خاطرنشان کرد : طی ۱۸ ماه گذشته ۱۷ قرارداد سرمایه گذاری در بندر چابهار منعقد شده که حجم این قراردادها بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان است .

  توافقنامه ۱۸۰ روزه اجرایی شد

  وی افزود : چابهار به عنوان دروازه هندوستان و آسیای میانه می تواند ایفای نقش کند و هند می تواند با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان به کالاهای مختلف کشورهای اطراف از جمله مواد معدنی افغانستان دسترسی پیدا کند . توافق نامه ایران ، هند و افغانستان طی مدت مدت ۱۸۰ روز اجرایی شد و شرکت اپراتور هندی در یک اسکله این بندر اقیانوسی در حال فعالیت است .

  فرصتی بی نظیر برای همسایگان

  وی اذعان داشت : بندر چابهار به واسطه برخورداری از موقعیت ترانزیتی ، واردات و صادرات کالا فرصتی بی نظیر برای کشورهای همسایه است .

  امتیازات ویژه

  آقایی بندر چابهار را بندری با موقعیت ممتاز جغرافیایی و منطقه ای معرفی و اظهار کرد : واقع شدن در مسیر کریدور شمال – جنوب و برخورداری از زیرساخت مناسب برای حمل و نقل دریایی و مبادلات گسترده تجاری کشورهای هندوستان ، افغانستان و کشورهای آسیای میانه و CIS ، از امتیازات ویژه بندر چابهار است که سرمایه گذاری و حضور صاحبان کالا را در این بندر اقیانوسی توجیه پذیر می کند .

  تامین نیازهای هند

  به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، بندر چابهار می تواند بدون هیچ محدودیتی تمامی نیازهای کشور هندوستان در خصوص انتقال فرآورده های نفتی و گازی نظیر CNG و LNG و همچنین کشورهای جنوب شرق آسیا را تامین کند.

  تداوم قرارداد شرکت IPGL هند با بندر چابهار

  بهروز آقایی ؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز در جمع خبرنگاران گفت : سفر سفیر هندوستان به بندر چابهار در خصوص توافقنامه ایران ، هند و افغانستان انجام شد ، موضوع های اصلی این توافق نامه در خصوص تجاری سازی و تداوم قرارداد شرکت  IPGLهند با بندر چابهار است . در این سفر دو روزه موضوع های مربوط به توافق نامه چابهار به صورت کارشناسی بررسی شد و هر دو کشور تلاش می کنند که قرارداد به بهترین نحو تداوم و اجرایی شود .

  بندر چابهار به عنوان منطقه کانونی برای افزایش تجارت

  به گفته سفیر هندوستان در ایران ، چابهار می تواند نقش بسیار مهمی برای توسعه تجارت هندوستان داشته باشد و البته نه تنها این مزیت برای هندوستان ، بلکه برای افغانستان هم مثمر است . گدام دارمندرا تصریح کرد : ایران و هند در تلاش هستند در بندر چابهار به عنوان منطقه کانونی برای افزایش تجارت با کشورهای آسیای میانه فعالیت داشته باشند .
  مطالب مرتبط

  توسعه همه جانبه بندر چابهار با همگرایی مقامات بومی و ملی

  توسعه همه جانبه بندر چابهار با همگرایی مقامات بومی و ملی

  در زمان جنگ ، بندر چابهار با اسکله های نصب سریع راه اندازی و عملیاتی شد . برای بهره گیری از همه ظرفیت های بندر چابهار لازم است همگرایی کامل بین مقامات کشوری و بومی برای طرح توسعه چابهار بوجود آید ؛ چراکه این بندر یک سرمایه ملی محسوب می شود .

  |

  پذیرش کشتی های سایز بزرگ در بندر چابهار با ایجاد دسترسی های دریایی و تجهیزات جدید

  پذیرش کشتی های سایز بزرگ در بندر چابهار با ایجاد دسترسی های دریایی و تجهیزات جدید

  با ایجاد زیر ساخت ها در فاز اول و بخشی از فاز دوم طرح توسعه بندر چابهار ، این بندر از یک بندر فصلی به جهت نداشتن حوضچه آرامش در فصل مونسون ، به بندر تبدیل شده است که در تمام طول سال قادر است به خطوط کشتیرانی خدمات بندری و دریایی بدهد .

  |

  برگزاری دوره آموزشی اصول حمل و نقل و نگهداری کالاهای خطرناک در بنادر

  برگزاری دوره آموزشی اصول حمل و نقل و نگهداری کالاهای خطرناک در بنادر

  در این دوره ، شرکت کنندگان با کالاهای خطرناک و طبقه بندی آن ها ، تاریخچه حوادث شیمیایی ، دستورالعمل تخلیه ، بارگیری و حمل کالاهای خطرناک در حمل دریایی و نحوه استفاده از کتاب IMDG Code و سایر مباحث مرتبط آشنا شدند .

  |

  نظرات کاربران