در حال بارگذاری ...
 • اراده جدی ایران ، عراق و سوریه برای توسعه همکاری‌های حمل و نقلی

  اتصال ریلی و برقراری کریدورهای ترانزیتی بین سه کشور ، خواسته مقامات عالی رتبه و ملت‌های ایران ، سوریه و عراق است و این مسئولیت ما را در این زمینه به عنوان متولیان حمل ونقل ریلی بسیار سنگین کرده است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت : در نشست سه جانبه همکاری‌های حمل و نقل بین ایران ، عراق و سوریه توسعه حمل و نقل ریلی ، افزایش ترانزیت ، توسعه صادرات و واردات و نحوه اتصال راه آهن شلمچه به بصره مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد .

  سعید رسولی در نشست سه جانبه همکاری های حمل و نقل بین ایران ، عراق و سوریه افزود : در این نشست یک سند جامع سه جانبه در حوزه حمل و نقل ریلی بین سه کشور ارائه شده است که اهم محورهای این سند در حوزه توسعه حمل و نقل ریلی خواهد بود تا بتوانیم با اتصال راه آهن شلمچه به بصره حلقه مفقوده اتصال خطوط ریلی بین سه کشور توسط ایران ، عراق و سوریه کامل کنیم . بسیار خوشحالیم که امروز شاهد برگزاری این نشست سه جانبه در تهران هستیم تا با بررسی مسائل حمل و نقل موجود بین این سه کشور بتوانیم در توسعه شقوق مختلف حمل و نقل به توافق جامع دست پیدا کنیم .

  رسولی تاکید کرد : بدون شک راه آهن نماد و کلید واژه توسعه هر کشوری است و ایمنی و آسایش نیز برند راه‌آهن است به همین دلیل توسعه حمل و نقل ریلی همواره مورد توجه دولت‌ها قرار می‌گیرد . ایران ، سوریه و عراق سه کشور همسایه مهم منطقه هستند و تاکنون همکاری‌های خوبی را بین این سه کشور شاهد بوده ایم و امیدواریم در این نشست سه جانبه همکاری‌های حمل و نقل بتوانیم توافقنامه‌های خود را در این زمینه عملیاتی کنیم .

  رسولی با بیان اینکه هر سه کشور اراده جدی برای توسعه همکاری‌های حمل و نقلی دارند ، اظهار داشت : اتصال ریلی و برقراری کریدورهای ترانزیتی بین سه کشور ، خواسته مقامات عالی رتبه و ملت‌های ایران ، سوریه و عراق است و این مسئولیت ما را در این زمینه به عنوان متولیان حمل ونقل ریلی بسیار سنگین کرده است .

  رسولی افزود : مقام معظم رهبری بر توسعه حمل و نقل ریلی تاکید زیادی دارند ، به همین منظور راه آهن جمهوری اسلامی ایران توسعه کریدورهای ترانزیتی با کشورهای همسایه را در دستور کار خود قرار داده است . سه کشور در حوزه مسافری به علت وجود عتبات متبرکه در این کشورها می‌توانند همکاری‌های خود را بیش از پیش توسعه دهند و همکاری‌های ترانزیتی نیز در این زمینه می‌تواند در توسعه همکاری‌های ریلی در حوزه بار بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد .

   رسولی تاکید کرد : از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ، جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم‌های ظالمانه استعمارگران به ویژه آمریکایی‌ها قرار دارند ، اما با وجود تحریم‌های شدید ما مقابله با تحریم‌ها را به خوبی پشت سر گذاشته‌ و به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کرده‌ایم و به حول قوه الهی شاهد شکست دشمنان در زمینه تحریم‌های ظالمانه خواهیم بود . دومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت حمل و نقل ریلی ایران ماه گذشته برگزار شد و ما شاهد پیشرفتهای خوبی در حوزه تولید تجهیزات و صنایع وابسته بودیم و این نوید را می‌دهیم که در این زمینه ایران می‌تواند صدور خدمات فنی و مهندسی در این حوزه به دو کشور عراق و سوریه اغاز کند .

   رسولی اظهار داشت: توسعه مهارت‌ها ، انتقال دانش فنی و حضور در سمینار های بین‌المللی در حوزه حمل و نقل ریلی می‌تواند در توسعه همکاری‌های حمل و نقل بین سه کشور مورد توجه جدی قرار گیرد و در صورت نیاز دو کشور عراق و سوریه ایران می‌تواند صدور خدمات فنی و مهندسی را به این دو کشور دوست و همسایه در دستور کار خود قرار دهد . در نشست سه جانبه همکاری‌های حمل و نقل بین ایران، عراق و سوریه برخی از مسائل می‌تواند به صورت دو جانبه بین ایران و عراق و یا ایران و سوریه مورد بررسی قرار گیرد .

  رسولی یاداور شد : هدف بزرگ ما در این نشست اتصال راه اهن بین شلمچه و بصره است و این نشان می دهد ما در استانه یک تصمیم مهم و بزرگی در این زمینه هستیم و این پروژه بزرگ مرزی است که قرار است توسط بنیاد مستضعفان این پروژه تکمیل شود و راه اهن به هنوان بهره بردار با سابقه بیش از ۹۰ سال اجرای این پروژه را تضمین می کند تا با همکاری شرکت ساخت و راه اهن این پروژه بزرگ با سرعت بیشتری عملیاتی و اجرایی شود .

  مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی بیان کرد : ما امادگی داریم هرگونه اطلاعات مورد نیاز را در این زمینه و بنیاد مستضعفان در اختیار طرف عراقی قرار دهیم و خوزستان به عنوان مرکز تولید فولاد و مرکز کشاورزی ایران با اتصال خط اهن به بنادر جنوبی زمینه اتصال بندر امام به بندر لاذقیه فراهم می‌شود . شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل در دو سال گذشته چهار استان کشور را به خطوط ریلی ایران متصل کرده و بنیاد مستضعفان نیز تاکنون پروژه‌های بزرگ عمرانی را در کشور انجام داده است .
  مطالب مرتبط

  انجام تمهیدات لازم برای حمل و جابجایی ایمن بار و مسافر در فصل سرما

  انجام تمهیدات لازم برای حمل و جابجایی ایمن بار و مسافر در فصل سرما

  سیر ایمن قطارها و جابجایی حجم وسیعی از بار و مسافر میسر نمی‌شود مگر با پیگیری و تلاش ۲۴ ساعته پرسنل و کنترل لحظه به لحظه امور مربوط به تردد قطارها ، هر چند تغییر دما احتمال بروز مشکلاتی در سیر وحرکت قطارها را فراهم می کند ، تلاش می کنیم با کمترین اثرپذیری از تغییرات جوی ، سیر ...

  |

  تخصیص اعتبار ۳۲۰ میلیارد تومانی برای تکمیل پروژه احداث راه‌آهن همدان - سنندج

  تخصیص اعتبار ۳۲۰ میلیارد تومانی برای تکمیل پروژه احداث راه‌آهن همدان - سنندج

  این محدوده در سه قطعه اجرایی تعریف شده است که قطعه اول به طول ۶۴ کیلومتر با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد در بخش زیرسازی ، قطعه دو به طول ۵۶ کیلومتر با ۳۳ درصد پیشرفت فیزیکی در زیرسازی و قطعه سوم به طول ۳۰ کیلومتر که زیرسازی آن ۱۰۰ درصد تکمیل شده است .

  |

  استفاده از تجربیات گذشته اصل اساسی در اجرا و نظارت بر پروژه‌های راهسازی

  استفاده از تجربیات گذشته اصل اساسی در اجرا و نظارت بر پروژه‌های راهسازی

  مستند سازی تجربیات خوب و بد در یک پروژه و ثبت دانش منجر به ارایه راه حل درست در تجربیات بعدی خواهد بود . توجه به مقوله کیفیت عمر پروژه را افزایش می‌دهد که کاهش هزینه‌های نگهداری و حفظ سرمایه‌های ملی کشور را به دنبال دارد .

  |

  نظرات کاربران