در حال بارگذاری ...
 • ساخت سه پست اسکله ۱۰۰ هزار تنی در بندر خلیج فارس

  در نخستین ماه سال جاری دو قرارداد سرمایه گذاری به ارزش ۱۱۴ میلیارد تومان با بخش خصوصی منعقد شد . در حال حاضر نیز سه پروژه جذب سرمایه بخش خصوصی در مراحل نهایی تشریفات واگذاری و عقد قرارداد است که در نیمه نخست امسال به سرانجام خواهد رسید .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت : سه پست اسکله ۱۰۰ هزار تنی در بندر خلیج فارس با ظرفیت مجموع تخلیه و بارگیری ۳۴ میلیون تن فرآورده نفتی ساخته می شود .

  اله مراد عفیفی پور با اشاره به طرح های توسعه ای بندر شهید رجایی اظهار داشت : با اتمام مرحله سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی ظرفیت کانتینری این بندر از ۵,۸ میلیون TEU(هر تی ای یو معادل یک کانتینر بیست فوت) به ۸ میلیون TEU افزایش پیدا می کند . در قالب این طرح ، ۱۴۰۰ متر اسکله جدید با آبخور ۱۷,۵ متر احداث می شود که قابلیت پهلوگیری کشتی های کانتینری نسل هفتم دنیا با ظرفیت ۱۸ هزار و ۴۰۰ TEU را دارد . طبق برنامه ریزی های صورت گرفته ، ۸۰۰ متر اول از پروژه ساخت اسکله های این طرح ، تا پایان امسال آماده می شود .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از ساخت سه پست اسکله ۱۰۰ هزار تنی در بندر خلیج فارس با ظرفیت مجموع تخلیه و بارگیری ۳۴ میلیون تن فرآورده نفتی خبر داد و افزود : بهره برداری از این اسکله ها ، ظرفیت بندر را به میزان ۳۰درصد افزایش می دهد .

  این مقام مسئول به اقدامات صورت گرفته در زمینه توسعه اراضی پسکرانه بندر شهید رجایی نیز اشاره کرد و گفت : با توجه به اینکه وسعت این بندر در وضعیت موجود ۲۴۰۰ هکتار است ، با آماده سازی و الحاق ۲۷۰۰ هکتار اراضی جدید در شمال این بندر ، وسعت اراضی پسکرانه به میزان بیش از دو برابر افزایش می یابد .

  وی اضافه کرد : با احداث شهر لجستیکی خلیج فارس در این اراضی الحاقی ، در تلاش هستیم تا فعالیت های ارزش افزوده را در این اراضی توسعه دهیم . هر چند در شرایط فعلی فشار اقتصادی ، اشکالاتی در حوزه جذب سرمایه گذار ایجاد شده و روند کار تا حدودی به کندی پیش می رود اما با بررسی ها ، مذاکرات و رایزنی های صورت گرفته موانع و چالش ها مرتفع و زمینه رونق فعالیت های لجستیکی و تولیدی فراهم خواهد شد .

  عفیفی پور ضمن اشاره به دستاوردهای حوزه سرمایه گذاری بندر طی دوره زمانی سه ماهه نخست سال ۹۸ اظهار داشت : در نخستین ماه سال جاری دو قرارداد سرمایه گذاری به ارزش ۱۱۴ میلیارد تومان با بخش خصوصی منعقد شد . در حال حاضر نیز سه پروژه جذب سرمایه بخش خصوصی در مراحل نهایی تشریفات واگذاری و عقد قرارداد است که در نیمه نخست امسال به سرانجام خواهد رسید .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با تشریح آخرین وضعیت ایجاد پایانه مکانیزه مواد معدنی در بزرگترین بندر تجاری کشور ، اظهار داشت : برای افزایش بهره وری فرآیند صادرات مواد معدنی ، یک سرمایه گذار توانمند بخش خصوصی انتخاب شده است که در مرحله نهایی واگذاری پروژه (اخذ ضمانت نامه از سرمایه گذار) قرار دارد .

  وی اضافه کرد : این پایانه مکانیزه از جمله بزرگترین طرح های سرمایه گذاری در بندر شهید رجایی است که با فراهم کردن ظرفیتی معادل ۵۰ میلیون تن (معادل نیمی از ظرفیت فعلی تخلیه و بارگیری انواع کالا در بندر) ، عملیات واردات مواد اولیه کارخانجات داخلی و صادرات مواد معدنی تولیدی معادن کشور را پشتیبانی می کند . طی دو تا سه سال آینده عملیات اجرایی احداث این پایانه به سرانجام خواهد رسید و شکوفایی اقتصادی با رشد حداقل دو برابری در عملیات جابجایی کالا را شاهد خواهیم بود .
  مطالب مرتبط

  توسعه بنادر و بروزرسانی تجهیزات در تحریم‌ها به خوبی در حال انجام است

  توسعه بنادر و بروزرسانی تجهیزات در تحریم‌ها به خوبی در حال انجام است

  کشورهای همسایه ‌نظیر قطر ، آذربایجان ، پاکستان ، عراق و غیره که پول‌های خوب دولتی دارند ، وقتی به بنادر ما می‌آیند بسیار متعجب می‌شوند که چطور در این شرایط تحریم ، با این همه فشار و سختی کار ، ما طرح‌های توسعه‌‌ای در بنادر داریم و این نشان از بی‌رنگی تحریم‌ها است .

  |

  سرمایه گذاری هزار میلیارد تومانی سازمان بنادر برای بهسازی و ارتقا دسترسی بنادر تجاری

  سرمایه گذاری هزار میلیارد تومانی سازمان بنادر برای بهسازی و ارتقا دسترسی بنادر تجاری

  طی شش ماه گذشته از آغاز سال جدید و به رغم تهدیدات دشمن در حوزه دریایی ، تخلیه و بارگیری در بنادر با جابجایی ۷۶ میلیون تن انواع کالاها ، نسبت به مدت مشابه پارسال ، بیش از ۷ درصد رشد داشته است .

  |

  جابجایی بیش از ۷۶۹ هزار TEU کانتینر در بندر شهید رجایی طی نیمه نخست امسال

  جابجایی بیش از ۷۶۹ هزار TEU کانتینر در بندر شهید رجایی طی نیمه نخست امسال

  از مجموع ۶۵۷ هزار TEU کانتینر پر تخلیه و بارگیری شده طی نیمه نخست امسال، بیش از ۱۴۷ هزار TEU از طریق بندر شهیدرجایی ترانشیپ شده است . همچنین ۸۴ هزار TEU کانتینر مربوط به محموله های ترانزیتی بوده است .

  |

  طرح توسعه ریل - بندر ، اقدام راهبردی برای توسعه همه جانبه صنعت حمل و نقل هرمزگان

  طرح توسعه ریل - بندر ، اقدام راهبردی برای توسعه همه جانبه صنعت حمل و نقل هرمزگان

  بر اساس آمار راه آهن ، در دوازده ماهه سال گذشته بیش از ۹ میلیون تن کالا از طریق واگن در بندر جابجا شد که با توجه به ظرفیت ایجاد شده ، ضریب عملکرد چشمگیر و استفاده ۹۰درصدی از ظرفیت های موجود را نشان می دهد .

  |

  نظرات کاربران